| anonim_4396 a întrebat:

Daca ati fi 100% siguri ca exista viata dupa moarte si acolo ar fi totul bine, ce ati face? Mai ales daca acum, ati suferi de o boala incurabila, sau ati avea o viata plina de alte probleme, ghinioane si necazuri?
De ce lasa Dzeu, ca unii sa se chinuie o viata intreaga desi ei cred in el si il iubesc din tot sufletul si se roaga lui pentru bine si sanatate, de ce da bine si sanatate la oamenii rai si altii toata viata sunt amarati si bolnavi, sau orice ar face nu scapa de saracie... desi se roaga, tin post, merg la biserica..., dar tot au probleme...
De ce lasa Dzeu sa se nasca copiii in familii sarace, care nu au cu ce sa ii creasca, si se imbolnavesc si nu au sansa la educatie si altii de bani gata au totul si nu e meritul lor ca au totul si sunt infumurati ...normal ca pentru ei viata-i frumoasa si lipsita de griji, dar pentru ceilalti fiecare zi, e un chin ...si traiesc toata viata in umilinta, saracie, boala fara sansa la o viata mai buna...

Răspuns Câştigător
| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Si daca as fi sigura ca exista viata dupa moarte nas face nimic nu as avea tupeu sa ma omor sau ceva de genu...In legatura cu bolnavii.saracii etc... Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce... O sa vina o vreme cand o sa traim toti rau fara apa care este cea mai de baza atunci si saraci si bogatii vor fi egali...atunci putem spune ca viata este grea...pana atunci eu cred ca trebuie sa ne bucuram de viata cu bue si cu rele...happyhappyhappy

17 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Daca viata dupa moarte ar fi o certitudine, sa se fi intors multi oameni si sa spuna cate e de frumos, probabil ca nu ar mai fi asa bizar, s-ar tot calatori intre cele doua lumi. In ceea ce priveste partea a doua a intrebarii, stiu ca e mult mai usor sa ne victizam si sa plangem de mila acestei planete decat sa facem ceva. Cand faci ceva concret pentru copiii saraci, pentru bolnavii incurabil, poti sa te revolti. Viata e uneori asa nedreapta pentru ca noi o incurajam sa fie asa. Dam vina pe dumnezeu, pe societate. Noi suntem societatea. Fiecare dintre noi. Fa tu ceva bun, ajuta tu cu un pic pe cineva din categoriile pe care le plangi si poti considera ca ai schimbat lumea. Putin pentru putini oameni tot e mai bine decat deloc.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Nimeni nu poate sti 100% ce este dupa moarte. Poti doar crede 100% daca e ceva sau nu. Si asta in functie de ideologia religioasa. Cei cu credinte crestine cred in rai/iad, musulmanii tot in rai, hindusii in reincarnare si karma, iar libercugetatorii/ateii nu cred in existenta unei vieti dupa.

Mai depinde si de personalitatea fiecaruia. Multi se tem de moarte si de judecata de apoi si poate sunt mai putin tentati sa faca lucruri antisociale. Altii care nu cred in viata de dupa poate isi traiesc viata mai intens.

Nimeni nu stie sigur ca suferintele vin de la un Dumnezeu. Gandeste-te ca mai sunt alte miliarde de oameni care cred in alte zeitati si ei nu au conceptul asta. De ex hindusii cred in karma si cred ca suferintele sunt pedepse pentru vietile trecute.

Unii au nesansa sa se nasca intr-un trib uitat de lume de prin Africa iar altii intr-o familie bogata si de succes din California. E doar un accident al nasterii. Nu ai cum sa alegi lucrul asta. Traiesti doar in consecinta. Fericirea personala este independenta de locul unde traiesti sau cat de sanatos esti. De ex, Hawkins, cel mai mare fizician in viata este paralizat aproape total de zeci de ani. Asta nu l-a oprit sa-si dedice viata descoperirii universului si sa inspire milioane de oameni. Poate la fel si Maica Tereza sau Dalai Lama, sau alti calugari tibetani care au fost oprimati de catre guvernul comunist chinez.

Daca ai o boala incurabila incerci sa te obisnuiesti cu situatia. O atituidine optimista probabil te face mai fericit in ciuda bolii si te poate tine si mai mult in viata. O victimizare excesiva sau datul vina pe factori externi (dumnezeu, societate, familie, etc) mai mult te face sa suferi decat sa te simti implinit.

| andrei_5514 a răspuns:

Biblia spune ca nu exista viata dupa moarte: Ezechiel 18:4 ("Sufletul care păcătuieşte, acela va muri"), Eclesiastul 9:5, 10. Tot ce se intampla astazi esti din cauza lui Satan - el guverneaza pamantul (1 Ioan 5:19: "Ştim că provenim de la Dumnezeu, dar întreaga lume zace în puterea celui rău"). Dumnezeu permite raul acum pentru a se demonstra ca Satan a mintit in Eden cand a spus ca oamenilor le ve fi bine fara guvernarea lui Dumnezeu. Aceasta demonstratie a minciunii lui Satan se va incheia in curand iar Dumnezeu va interveni prin Armaghedon si va curata tot pamantul de rautate. Cei drepti vor fi readusi la viata: "Nu vă miraţi de lucrul acesta, pentru că vine ceasul când toţi cei din mormintele de amintire vor auzi glasul său 29 şi vor ieşi afară" (Ioan 5:28, 29). Conditiile de viata ulterioare vor extraordinare: "El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut"."(Revelatia 21:4)

| borsec a răspuns:

As astepta momentul mortii de la sine, nu am curajul sa fac o fapta necugetata.
De ce lasa Dumnezeu sa se nasca copiii in familii sarace?
eu cred ca Dumnezeu lasa acesti copii sa se nasca saraci fizic dar cu siguranta sunt bogati sufleteste, de aceea ii lasa pe pamant sa se roage, sa-l iubeasca pana la epuizare, sa duca cuvantul Domnului mai departe.
In ceruri saracia nu exista bunuri materiale sau bani.
Si tocmai aceasta iubire este cea care ii tine in viata.

| kh1ss a răspuns:

Pentru ca dumnezeu ii incearca pe cei buni, asa ne demonstram credinta... iar pe cei rai ii lasa in pace pentru ca vor vedea ca pe lumea cealalta nu vor putea duce averea si fericirea... iar celor bolnavi, saraci si buni la suflet le va fi bine...

| bunica a răspuns:

Cei ce se bucura pe pamant de bogatii nu au bogatia spirituala si nu vor ajunge la D-zeu. cei bogati cu duhul vor ajunge in inparatia SA. D-zeu le da bogatie sa vada cat le este de mare lacomia.

| hugin a răspuns:

De ce?
Poate pentru ca nu exista. Viata dupa moarte? Pai sa fiu 100% sigur ca exista ar trebui sa ma pot duce in vizita si inainte s-mi prezinte cineva pliante cu,, activitatiile,, de dincolo.

| gabimaris a răspuns:

Intr-adevar viata este nedreapta din anumite puncte de vedere, dar cei saraci si cu probleme sunt mult mai oameni decat cei care au facut bani calcand pe oameni! cei saraci stiu sa se bucure mai frumos atunci cand mai trece o raza de soare si pe strada lor si, ce este culmea, chiar daca au probleme mari (care i-ar coplesi pe cei bogati) ei le duc cu demnitate! strazile ar fi pline de oameni care ar cersi daca nu ar fi atat de demni incat sa iasa cu asta in fata!
este trist cu-adevarat ca nu-i invata nimeni si pe saraci ce sa faca pentru a nu mai aduce pe lume copii care nu au nicio sansa sa se desprinda de mediul in care s-au nascut, sau daca ajunge cineva si le explica ce si cum, metodele contraceptive sunt puse in balanta cu painea familiei, financiar vorbind, si-atunci renunta la prezervativ in avantajul painii (pe termen lung tot fara paine raman facand copil dupa copil, dar ei nu vad lucrurile asa)e trist, dar sinuciderea nu e deloc o optiune de luat in calcul! este o lasitate, este o renuntare rusinoasa, iar cei care s-au gandit la asta ca la o optiune valabila trebuie sa faca in viata lor o schimbare soc, o schimbare care sa-i ajute sa-si depaseasca necazurile, conditia, nu sa renunte si gata(gata pentru ei, nu si pentru cei ramasi in urma)!

| miriam a răspuns:

Pentru fiecare dintre noi exista o cruce pe care trebuie sa o ducem, buna, rea e a noastra si trebuie sa o purtam pana la capat, nu uita Dumnezeu nu iti da niciodata mai mult decat poti duce.Cu credinta se poate trece peste tot ceea ce ne-a fost dat.Nu stiu daca tu personal ai o viata la fel ca cea descrisa de tine sau vorbesti in general.De multe ori cunoscand problemele altora iti dai seama ca viata ta e mai frumoasa decat ti-ai imaginat si ca sunt altii care sufera mult mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna,
Nu stiu care este numele tau, mi-ar fi facut placere sa-ti spun pe nume. De ce permite Dumnezeu sa se intample lucrurile de care spui in mesaj? Numai EL le stie... Poate incearca credinta fiecaruia... Si eu am suferit... mult... de cele mai multe ori din cauza mea...Ai pus o intrebare... Ce as face daca as stii ca exista viata dupa moarte si daca as fi bolnava de o boala incurabila...As astepta acea clipa...cand Sufletul meu ar dori sa paraseasca aceasta caracasa temporara si sa devina Liber... Pana atunci mi-as dedica timpul sa invat sa intru in Rezonanta cu Dumnezeu. Nu este suficient sa mergi la biserica, sau sa-ti faci semnul crucii cand treci pe langa o biserica...Ar trebui sa traiesti in viata respectand cu credinta si din tot sufletul Cele 10 Porunci. Sa ai rabdare si compasiune...
Daca vrei sa vorbim, imi poti scrie la: daniela.constantin@gmail.com
Daniela

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred in viata dupa moarte, in alta forma decat cea pamanteana. Mai cred ca viata ai primit-o, buna sau rea, de la Dumnezeu si nu ai dreptul sa ti-o iei. Chiar daca dincolo este mai bine, fiecare trebuie sa isi indeplineasca misiunea aici pe pamant. Ceea ce poti face, este sa crezi in Dumnezeu, sa te rogi si sa ii ceri sa iti usureze necazurile si boala. Fii sigur(a) ca te va auzi, iar tu daca vei crede asta cu adevarat, vei simti o usurare. Ai incredere ca El este cu tine si nu te va parasi, chiar daca permite sa ti se intample lucruri care te fac sa suferi. Adu-ti aminte de Iov, care a suportat totul pina la capat, incredintat ca nici un fir de par din cap nu se misca fara stiinta lui Dumnezeu. El este cu noi orice s-ar intampla. Da, fii si tu un Iov si nu te indoi de Dumnezeu iar El te va rasplati asa cum l-a rasplatit si pe Iov, inzecit, pentru credinta si statornicia lui. Cred ca acum sunt vremurile acelea grele cand numai credinta lui Iov ne va salva sufletul si mintea. Ai incredere!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sinuciderea este considerata pacat, viata este data de la Dumnezeu, chiar daca vrei sa fii aproape de Dumnezeu nu trebuie sa iti iei viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nebanuite sunt caile Domnului

| Randy Orton a răspuns:

Poate ei in viata trecuta(pe Pamant)au facut rele si necazuri! De aia!

| lilica a răspuns:

Eu sunt 100% sigura ca exista viata dupa moarte. Ce fac? Din pacate nu prea multe desi sunt constienta de faptul ca "dincolo" va trebui sa platesc pentru tot ceea ce NU FAC ACUMA. Probabil daca as suferi de o boala incurabila as fi mai constienta de inevitabilul sfarsit si m-as pregati asa cum trebuie pentru sfarsit.

Dumnezru da fiecarui om o cruce pe care acesta trebuie sa o duca, si o da atat de "grea" cat poate acel om duce. Problemele nu ni le da Dumnezeu, problemele ni le cream noi. Cunosc foarte multi oameni saraci, bolnavi dar care traiesc fiecare clipa, se bucura de tot ceea ce au si multumesc pentru tot ce au primit si sunt infinit mai fericiti decat alti oameni, care au o gramada de bani dar care si-au pierdut cel mai de pret lucru... linistea sufleteasca. Puterea de a zâmbi la o raza de soare, de a simti cum creşte iarba, puterea de a se bucura ca au inceput o noua zi. Si atunci intreb: Cine e mai nefericit? Cel sarac, dar care se bucura de fiecare clipa? sau cel Bogat, care alearga tot timpul dupa bani? Totul in viata e relativ si fericirea sau nefericirea tine strict de modul nostru de perceptie, depinde la ce ne raportam, Putem sa ne bucuram de noi si de cei din jur sau putem sa ne plangem tot timpul de mila dând vina pe cineva. Ce crezi tu?

| patrisia a răspuns:

Ce pot spune eu este ca am ancercat pe cat se poate sa traesc cat mai cinstit, am si eu pacate ca orice om dar nu fac rau nimanui, daca am putut sa ajut am ajutat foarte multa lume, toti care mi-au batut la usa sa-mi ceara ajutor i-am ajutat dar cand nu mai am nu ma mai cunoaste nimeni.As antreba de ce cand faci bine ti se antoarce cu rau? Uneori simt ca nu mai pot sa duc greutatile si spun ca Dumnezeu imi da mai mult decat pot duce si am ajuns sa-mi fie scarba de viata, sa o urasc si sunt convinsa ca viata anseamna chin, suferinta, moarte anseamna liniste. Daca nu ar fi fata mea as pleca si acum din lume dar cred ca as fi o lasa sa-mi las copilul suferind an urma mea si nu vreau.Despre Dumnezeu... de multe ori cand oamenii sunt rai an jurul meu spun ca al am pe Dumnezeu cel mai bun prieten dar cand mi-e greu parca si el uita de mine. Ioana Lix

| danutm a răspuns:

Sunt sigur 100% ca exista viat dupa moarte... Asta pentru ca cred in DUMNEZEU! DUMNEZEU a pregatit pentru noi oameni ( cei care cred in EL! si il asculta) o viata mai buna. Fara griji, fra pacate, acesta este paradisul ( RAIUL! )
ce as face daca as suferi de o boala incurabila?
1. in primul rand ma-s ruga la DUMNEZEU stiind ca numai el este singurul care ma poate ajuta. si nu fac asta numai cand sunt bolnav sau necajit ( sa ma rog la DUMNEZEU ) mereu.
pentru ca nu trebuie numai atunci sa ne rugam la DUMNEZEU atunci cand avem nevoie de EL! asta trebuie sa feceam toata viata (sa ne rugam ) sa ne dedicam toata viata noastar bunului DUMNEZEU! de aceea ne-a trmis pe acest pamant. Si sa vedem cat este el de bun cun noi ne da putere de a aleg intre bine si rau.
2.in al doilea rand... in nici un caz nu as da vina pe el sa ma supar pe el. poate ca aceasta este voia lui. chiar daca as suferi enorm ( cu dureri cumplite ) tot nu ma-s indoi nici o clipa de EL!
Nici un medicament si nici un doctor din lume aceasta nu te poate ajuta. oricati bani ai avea. numai DUMNEZEU! si trebuie sa ai credinta foare mare in el. nimic pe aceasta lume nu se face far voia lui DUMNEZEU! si nimic nu este intamplator pe acest pamant!
3. in al treile rand. as accepta acest lucru stiind ca voi merge la DUMNEZEU unde ma asteapta o viata mult mai buna asa cum am mai spus ( far griji fara pacate...)
dar acest lucru il va decide numai Bunul DUMNEZEU! acest lucru va fi in functie de cum a fost viata mea pe acest pamant! si cum se mai spune :
TRAIESTE-TI VIATA CA SI CUM AR FI ULTIMA ZI!
eu prin acest lucru inteleg :
sa fi mai milostiv, mia bun, mai intelegator, mai iubitor, marinimos
sa-ti ajuti si sa-ti iubesti aproapele. sa faci cat mai multe fapte bune! sa respecti CUVANTUL LUI DUMNEZEU!
dac vei face aceste lucruri si sa respecti cuvantul lui DUMNEZEU te va rasplati dupa masura faptelor tale...
Dumnezeu iti da in viata dupa cum ti-e Sufletul. Daca ai sufletul mare DUMNEZEU nu zice nu!