| UnuPentruAltu a întrebat:

Dacă bei câte o cană de apă la un interval de timp regulat, pentru a te hidrata corespunzător, acționezi în mod rațional.
Dacă ți-e sete și bei o cană de apă, acționezi în mod instinctiv.
De ce de obicei dăm primului impuls numele de emotiv?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Emotiv= e-motiv.
Motiv- ceea ce se mișcă, ceea ce te mișcă.
Ca să ai un impuls, să execuți o acțiune, ceva din realitate trebuie să te miște, să se transfome într-o emoție, o mișcare ăn tine, de aceea numim acest impuls emotiv= e-motiv.

| UnuPentruAltu explică (pentru sadrian46):

Deci dacă ți-e sete și bei o cană de apă înseamnă ești mișcat de o emoție?

| sadrian46 a răspuns (pentru UnuPentruAltu):

Da, setea este o emoție, foamea la fel.
Nevoia de a avea o prietenă este tot o emoție cate te face că cauți, să te apropii, să interacționezi, să te împreuni, ceea ce se numește azi sex, toate acestea sunt emoții.

| relian a răspuns:

Bautul apei se face atunci cand trebuie,iar atunci cand trebuie,este atunci cand iti cere organismul,nu cand spun medicii lu peste prajit, sau mai stiu eu altii de genul asta.
Tot auzi bea apa sa te hidratezi laughing pai indiferent cata apa ai bea, organismul o elimina, tot ce este in surplus este eliminat, organismul foloseste apa fctie de activitatile ce le desfasori si pentru a mentine in corp o anumita concentratie a sangelui, in rest totul se elimina.

Un organism normal iti cere el apa cand are nevoie. Uite la fel sa procedat si cu mancarea laughing mancati 3 mese pe zi, mancati dimineata la pranz si seara, deja oamenii au intrat intr-un ritm robotic, le este foame nu le este ei maninca ca asa zice medicu, ca asa maninca toti oamenii laughing si de aici au aparut toti obezii si asa mai departe.

Si macarea se maninca la fel atunci cand cere organismul.Ati vazut voi animale salbatice sau domestice sa bea apa fortat, sau sa manince ceva daca nu le este foame?
Du-te la un leu satul si dai pe la nas cu cea mai buna friptura, nici nu o sa te bage in sama laughing
Apoi intreaba'te cum arata animalele salbatice si cum aratam noi sau animalele domestice si de ce aratam asa laughing

Bei cate o cana de apa sa ce anume? Sa iti faci de lucru sau ce? Daca sa bei apa fara sa iti fie sete este ceva rational neam dat dracu laughing

| N0xEterniS a răspuns:

( Ai luat chestia asta din raspunsul pe care l-am dat acum cateva zile? )
Pentru ca decizia este luata in cele mai multe cazuri pentru binele psihicului. Primul implus vine din emotie imediata sau viitoare, rationalitatea prefera sa se bazeze pe validitatea lor decat pe coerenta.