| anonim_4396 a întrebat:

Daca duhul nostru e facut din biofotoni, adica din lumina soarelui, dupa ce ne vom da duhul, lumina noastra se va stinge sau se va conserva cum se intampla in legea termodinamica?

23 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Daca duhul nostru... Eşti sigur că avem un duh? happy

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Nu atat de sigur, dar lumina avem mai mult ca sigur, ca altfel am visa pe intuneric.
https://www.almeea.ro/......de-lumina/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Daca e daca atunci e bine.winking

| Catrice a răspuns:

Asta suna asa...a Dan Brown gen laughing

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Adica unul care decripteaza coduri si informatii secrete din alte carti?
Atunci asta ar trebui sa ma caracterizeze si pe mine, caci de o buna perioada de vreme asta fac, cu asta ma ocup, si imi place.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-am amintit de faza cu cântărirea sufletului, atâta tot...

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

A, pai daca fotonul nu are masa, atunci nu poate fi cantarit sufletul.

| johnnny123 a răspuns:

Pe asta cu duhul facut din biofotoni nu am mai auzit-o pana acum.
Ce sunt astia, un fel de midiclorienele din Razboiul Stelelor, care te ajutau sa stapanesti Forta?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Laughing.
Se spune ca atunci cand mori lumina ta se stinge, ca forta nu a mai fost cu tine sau ca te-a lasat, de aici si ideea mea cum ca sufletul sta sau consta in lumina.
Am crescut cu Star Wars si am trait Star Wars, deci nu imi e greu sa raspund ca noi suntem niste stele in univers, ca luminam cand suntem buni, intelepti, curajosi, tineri, puternici si ne stingem cand suntem rai, prosti, fricosi, batrani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Multi nu cunosc dar dau cu parerile ca vb aia exprimarea e libera la fel si nestiinta

| rapandula a răspuns:

Esti bine? De unde ai mai scos-o si pe-asta?

| anonim_4396 explică (pentru rapandula):

Din stiinta dar si religie laughing
De curiozitate, cat de mult ai studiat subiectul biofotonul si sufletul din perspectiva religioasa?
Doar asa pot sa stiu cu ce sa incep si cu ce sa termin o discutie via musca inutila.

| rapandula a răspuns (pentru anonim_4396):

"Daca duhul nostru este facut din biofotoni, adica din lumina soarelui..."
Cum ar veni, Dumnezeu e creat din lumina stelei noastre, adica s-a creat dupa formarea Soarelui. Ce ar trebui sa insemne asta? Practic nu mai e divin pentru ca este o creatie a acestui univers apartinandu-i. Dumnezeul biblic a existat dintotdeauna si dupa a creat universul la un moment dat, teorie ce se bate cap in cap cu a ta. Daca nu devi mai explicit, suna a mare rahat ce spui.

| anonim_4396 explică (pentru rapandula):

Nu pot sa ma fac explicit daca nu plange copilul (sa nu iei asta personal, ca doar suntem prieteni).
Si eu plang cand nu sunt intrebat si luat peste picior cateodata.
Ce vrei tu sa ma intrebi cu asta, ca Dumnezeul din Biblie nu are un inceput?
Dar El zice ca are, nu ca nu are, iar El s-a pronuntat f bine in acest sens cu "Eu sunt inceputul si sfarsitul".
Ca Dumnezeu e atemporal si universul nu depinde de El, mai exact de Cuvantul Sau, de legile Sale cu stiinta Sa?
Dar deraiem mult de la subiect si nu vreau asta.
Iar ca Dumnezeu s-a creat dupa formarea soarelui e o idee de-a ta, nu ceva care vine de la mine sau este sustrasa din subiectul de fata.
Nu mai bine imi ceri dovezi religiose in care sa imi sustina ideea?
Ca stiintifice oricum sunt pline de dovezi.

| rapandula a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt ateu - am cautat, am cercetat si am tras propiile credinte si concluzii. Dar daca o luam din punct de vedete biblic, Dumnezeu exista dintotdeauna iar el este inceputul și sfarsitul. Adica nimic nu a existat inaintea lui. Cand ai spus ca Dumnezeu s-a creat din biofotoni, adica din lumina soarelui, mi-a cam dat putin scârț pentru ca in teoria biblica Soarele este creat de Dumnezeu. Daca Dumnezeu este produs de Soare, atunci Soarele de cine sau cum e creat (vorbind din punct de vedere religios)? Universul, galaxiile, planetele dinaintea Soarelui de cine sau cum sunt create daca Dumnezeu este un produs al Soarelui noastru, ele fiind creeate inaintea Soarelui? Si pana la urma, ce mai reprezinta Dumnezeu daca oricum altcineva sau altceva a facut chestiile astea dinaintea lui? Asta zic, mi-am pus intrebarile astea in cap citind ceea ce-am inteles si mi-a dat cu virgula.

| anonim_4396 explică (pentru rapandula):

Deci sa inteleg ca un ateu daca e sprijinit de stiinta nu are vreo problema in a crede in Dumnezeu, suflet etc?
Eu sunt credincios pana cand credinta mea e zdruncinata de dovezi clare, concise si fara nicio lacuna in stiinta.
Deocamdata eu il percep pe Dumnezeu in forma nemanifestata, adica ce sustinea Spinoza acum ceva timp in urma, deci nu ce sustin crestinii indoctrinati.

Din punct de vedere biblic, Dumnezeu a inceput sa existe, deci nu exista dintotdeauna cum zic oitele.
Cere-mi o dovada in acest sens si iti voi da mai multe.
Daca tu crezi in Big Bounce si nu in Big Bang e treaba ta, dar sa stii ca Big Bounce este o ipoteza si nu o teorie.
Deci nimic nu a existat inainte de Big Bang.

Nu am zis ca Dumnezeu s-a creat din biofotoni, ci sufletul nostru se identifica cu ei, ori daca nu si cu Dumnezeu, ca mai nou stiinta mainstream incepe sa isi dea seama ca traiam intr-un univers plasmatic.

| Eisenheim a răspuns:

Vezi că oamenii care gândesc supăra pe ceilalți laughing

| anonim_4396 explică (pentru Eisenheim):

Si ei gandesc dar se bazeaza pe ce se cunoaste, nu vor alte idei in plus, alte ipoteze care sa se transforme in teorii si apoi in practici.
Prost nu esti cand ai o idee, prost esti cand ideea ta e combatatuta de alte idei, ceea ce la mine se vede ca nu e, ca e cale libera spre.

| Eisenheim a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa e, dar e greu când unii se consideră cei mai deștepți, și apar unii ca tine cui idee care îi depășește și clar că asta ii roade ca un șoricel slanina laughing

| RaphahellDamian09 a răspuns:

Dupa ce mori va fi ca si inainte sa te fi nascut, mai tii minte cum era inainte sa te fi nascut? Asa va fi si dupa ce mori

| anonim_4396 explică (pentru RaphahellDamian09):

Nu, dar am avut momente de javu, cand simteam f puternic ca am mai fost acolo, ca am mai trait aceeasi experienta smd.
S-ar putea ca lumina(sufletul) sa nu aiba memorie, sa fie resetata (nu pe deplin) ori de cate ori mori, si sa fie incarcata ori de cate ori te nasti.