| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dumnezeu exista de ce nu li se arata oamenilor?
Daca ar face-o ar avea mult mai multi slujitori si nimeni nu ar ajunge in acel loc numit Iad.

50 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probabil ii place sa se mentina ascuns in zona lui unde e acum.

| shadovv a răspuns:

Ar fi prea usor!

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Serios?
Nu prea are sens... daca Dumnezeu iubeste atat de mult oamenii ar face asta(luam in considerare ca El este atotputernic si ca nu ar depune nici-un efort pentru a face asta).
Pana la urma nu stiu ce sa cred...sa cred sau nu in Dumnezeu?
Daca exista de ce nu da nici-o dovada buna?

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca cea mai buna explicatie o da Nae Ionescu: "Exemplele au fost lăsate de Dumnezeu pe pământ pentru ca ideile să fie sesizate senzorial şi de proşti."

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Sa fim seriosi...adevarul e ca daca ar exista ne-ar da mai multe dovezi...
Ce rost are sa fie asa?

| Romanian a răspuns:

Pai vezi, tocmai asta e chestia. Daca S-ar arata, toti oamenii ar crede, tuturor le-ar fi frica de El, nimeni nu ar mai face nici un pacat de frica iadului.Atunci,ce rost? Cum sa-ti mai castigi locul in Rai? Pentru ca trebui sa muncesti, daca vrei sa ai parte de viata vesnica.Asa se face trierea intre cei slabi si cei puternici. Dumnezeu ne-a dat tot ce ne trebuie sa fim puternici in trup, suflet si minte.Noi am stricat totul.Chiar si copii care se nasc handicapati din nastere, tot vina noastra este, si nu a Lui Dumnezeu.Pentru ca noi am bagat chimicale in toata mancarea, noi am bagat chimicale in apa, pana si aerul pe care il respiram e cu chimicale.Si toate acele chimicale ajung de la mama la copil.Si ne mai miram de ce se nasc atatia handicapati.Vezi,Dumnezeu nu e de vina cu nimic, noi avem liberul arbitru, si drept urmare, tot noi stricam totul.In fine, e mul mai complicat.

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Atunci ce rost mai are?!
Pentru ce a creeat Dumnezeu lumea? Ca sa aiba parte de slujitori sau doar ca sa se distreze?
Nu are sens...

| Romanian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa inlocuieasca numarul de ingerati cazuti. Cel putin asa stiu eu, poate nu-i corect ceea ce stiu.

| MiSeSpuneTyna a răspuns:

El nu l se arata oamenilor pentru ca ei nu sunt vrednici, doar celor care sunt cu adevarat credinciosi, celor care si-au dedicat toata viata pentru El sunt cu adevarati vrednici sa il vada, S-AR PUTEA sa li se arate.

| anonim_4396 explică (pentru MiSeSpuneTyna):

Oamenii si-ar dedica toata viata lui Dumnezeu daca acesta s-ar arata si ar face ceva ''miraculos'' dar de ce n-o face?
Asta ar fi o dovada a existentei lui iar daca n-o face ce se credem?

| MiSeSpuneTyna a răspuns (pentru anonim_4396):

Poi...gandeste-te,El ne arata in fiecare zi dovezi k exista.Cine a creat lumea daca nu El? Tu sti ca daca D-zeu nu ar fi vrut ca tu sa te nasti nu mai erai acum aici? Dar El a avut mila de tine tine. El face in fiecare zi cate ceva miraculos, vindeca pe cineva de o boala, salveaza pe cineva de la moarte.Sa zicem ca ai o boala si trebuie sa te operezi da?! Si sa zicem ca nu iese operatia si tu mori(Doamne fereste!). Unde ajungi? Cine crezi ca te judeca?

| anonim_4396 explică (pentru MiSeSpuneTyna):

Ideea e ca nu are sens...
Daca s-ar arata oamenilor ar fi mult mai eficient decat a face ''minuni'' de care te poti si indoi.
Astfel, oamenii slujindu-l nu ar ajunge in Iad, nu?

| MiSeSpuneTyna a răspuns (pentru anonim_4396):

Poi parerea mea este ca... oamenii isi arata credinta pentru El prin simplul fapt ca cred ceea ce nu vad.Deci nu prea stiu cum sa iti explic.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru MiSeSpuneTyna):

Vino aicea, sa te mangai pe cap, good giiirl.
Sunt destul de socat de raspunsurile tale tinand cont de intrebarea pe care ai pus-o acum cateva saptamani, spune-mi secretul!

| MiSeSpuneTyna a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Tu zici de intrebarea aceea cu visul?

| NeimaginabilA a răspuns (pentru MiSeSpuneTyna):

Aha

| MiSeSpuneTyna a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Ce legatura are intrebarea aia cu raspunsurile pe care i le-am lui/ei?

| NeimaginabilA a răspuns (pentru MiSeSpuneTyna):

Nivelul adancimii variaza uimitor.
M-ai uimit, atata totwinking

| Biggiesan a răspuns:

Daca citesti prin cartile sfintilor parinti vei vedea ca Dumnezeu nu are ca scop sa-i pupe prostimea picioarele.Cat despre contactul direct cu Dumnezeu (faptul de a-L vedea cu ochii pe care-i avem ) nu avem cum, pentru ca ne situam in planuri existentiale inferioare! Sunt scari multe de urcat pana sa ajungi la Dumnezeu si mai e o vorba-se spune ca abia dupa ce mori ajungi sa-L vezi pe Dumnezeu daca ai fost un om bun.In rest vorbele celor de se cred destepti nu fac doua parale, tot raul din lume si toata disperarea din suflete nu este decat efectul proastelor apucaturi omenesti, a nebuniei, orgoliului celor care se lauda ca au citit nspe biblioteci si au o experienta de viata nemaintalnita.

| BadBoYz a răspuns (pentru Biggiesan):

Doamne in sfarsit unul credincios restultoti re tar dati. Ms prtne

| hunterpainting a răspuns:

Pentru ca oamenii nu sunt pregatiti sa-l vada pe Dumnezeu inca

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Salut!

Ai strans ceva raspunsuri 25/26 (cu al meu).

Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege dintre bine si rau. Tu ai scris "Daca ar face-o ar avea mult mai multi slujitori si nimeni nu ar ajunge in acel loc numit Iad.", cam asta e motivul, daca ni s-ar arata capacitatea noastra de alegere s-ar diminua, prin simpla-i prezenta. Daca mie mi s-ar arata acum, eu m-as caii, pentru ca e Dumnezeu.

Deci liberul meu arbitru s-ar pierde, nu?

Mie mi se pare logic.

Sa nu uit: Mi se pare prostie pura, sa admiti ca ceva sau cineva nu exista pentru ca tu nu l-ai vazut. E o dovada a faptului ca ai o minte total nedeschisa la lucruri peste intelegre si mai dovedeste si o lipsa a imaginatiei.
Asta ca o paranteza.

P. S. Scuza, greslile de scriere!

| Azµre a răspuns:

Dumnezeu nu exista. Fiecare crede in ceva, acel ceva e considerat Dzeu. Fiecare are credinta lui, o parte a populatiei crede in stiinta alta in religie, Dzeu e greu de demonstrat ca nu exista si ca exista. Parerile sunt impartite. Era si o zicala parca : Crede si nu cerceta. oricum ai lua-o depinde de gandirea fiecaruia si de ceea ce crede si ceea ce vrea sa creada. Mai degraba cred ca exiosta extrateresti decat Dzeu.

| BadBoYz a răspuns (pentru Azµre):

Copile tu esti tare taran penal cum... sa nu existe Dumnezeu Cine a creat lumea toata? Iti zic eu, Dumnezeu cei care nu cred in Dumnezeu : 1.In ei este diavolul. 2.Sunt ret...ati. 3.Nu au minte sau creier. Si 4.Prefera sa ajunga in iad

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru BadBoYz):

Ma crestinule de ce i vb asa urat asa i arati tu iubirea? unu nu exista vreo dovada ca exista dumnezeu daca deti tu arato, 2 cei care nu cred in dumnezeu sunt tocmai aia care si-o facut tie calculatorul, windowsul, telefonul etc ma refer cine lea inventat, daca treceai pe la scoala aflai cum s-a format pamantul, stelele si chiar universul data viitoare nu jigni

| Azµre a răspuns (pentru BadBoYz):

Vezi ca n-am jignit pe nimeni in postul meu. Am spus parerile sunt impartite. Pt mine nu exista, daca pentru tine exista e parerea ta. Pur si simplu fiecare cu ideile si parerile lui, eu sunt genu de om care crede ceva atunci cand vede pana atunci poate sa zica oricine ce vrea. Daca tu esti credintios jos palaria n-am nimic impotriva doar ca nu vad rostul unora sa jigneasca aiurea pe altii.

| Azµre a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Multumesc pentru sustinere. El este inca mic la 12 ani ce poate sa stie despre lume, mai are de invatat. Apreciez

| Anecherry a răspuns (pentru BadBoYz):

Minte sau creier avem, "ret...ati" nu suntem in nici un caz. Pune mana pe o carte si citeste. Injuriile si jignirile nu te ajuta sa-mi dovedesti mie ca dumnezeul tau exista. Invata sa vorbesti si sa folosesti argumete valide si solide, daca vrei sa iti sustii punctul de vedere. bye

| BadBoYz a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Sa-ti f. u... t mo..rti ma. ti de taran penal si re tar dat

| ReflexxD a răspuns (pentru Azµre):

Nu exista Dumnezeu? Nu cred. Cum iti explici cerul, norii, pamantul, iarba si toate celelalte minuni?

| Azµre a răspuns (pentru ReflexxD):

Aici e problema thinking nu trebuie tu sa crezi sau sa nu crezi! fiecare crede ce vrea si cum vrea thinking fara suparare... Eu nu cred, cred in stinta cred in altceva. Dar nu in Dumnezeu cum ne este descris de biblie si de religie. De Big Bang ai auzit? Eu cred in asta. Fiecare cu ideile si conceptiile lui de aceea nu oblig pe nimeni sa creada altceva pur si simplu asta cred eu nu ti-am zis si nu am zis nimanui: "bah nu crede", nu asta e la aporecierea fiecaruia

| anonim_4396 explică (pentru ReflexxD):

Poti explica prin N moduri posibile... Asta nu e o dovada concreta.

| corolav a răspuns:

Întrebarea este interesantă și incitantă în același timp. Acum este deja trecut de miezul nopții și mîine trebuie să mă scol mai devreme pentru că i-am promis soției că o ajut vreo două zile să facem curat în casă.
Dar promit să revin și să-mi expun și eu părerea asupra acestui subiect.
Personal susțin părerea lui Azure și zic că fiecare are dreptul să-și spună o a sa părere, fără ca în vreun fel să devină ținta oprobriului acelora care nu sînt de acord cu acesta.
Pentru a-ți impune punctul de vedere cuvîntul iar nu ciomagul, înjurătura sau blasfemia este cel mai de seamă mod de a o face.
Giordano Bruno și Galilei sînt cei mai de seamă gînditori ai omenirii și martirii care și-au dat chiar și viața pentru a rămîne neîntinați în a lor credință.
Timpul le-a dat dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faza cu ''suntem situati mult mai jos decat El'' nu prea stiu daca poate fi admisa.
Daca i-ar pasa cu adevarat de oameni (atotputernic fiind) ar putea sa apara in fata oamenilor si fara sa creeze vreun efect cum ar fi ''pocainta imediata'' (mai exact un fel de obligare) deci ar putea sa pocaiasca toti oamenii fara sa-i oblige...
De ce nu o face?

| ReflexxD a răspuns (pentru anonim_4396):

Poi. Dumnezeu, in trecut, statea pe pamant, dar a vazut ca toti se luau de el si s-a dus in cer, si-i pedepsea de-acolo. Lui Dumnezeu ii pasa de oameni, crede-ma.

| anonim_4396 explică (pentru ReflexxD):

Doamne...pai si de ce nu si-a creat un ''scut magic'' ca sa nu se mai i-a nimeni de El?!
Doar e Dumnezeu, nu?

| ateuNEGATIV a răspuns:

Ai dreptate adevarul e ca nu exista

| Pitzipoanca a răspuns:

OMG. AI 8 ani, nu? Si o arzi "filozofeste".

| ZK a răspuns:

Se spune ca este omniprezent.Noi nu il putem vedea dar el e mereu langa noi.

| 23partyboy a răspuns:

Poate Dzeu este o "fiinta " de 6, 7, 12 dimensiune este spatial exact in acelasi loc in care suntem noi dar pentru simplu fapt ca suntem creeati tridimensionali nu-l putem vedea, de aia nu se arata

| anonim_4396 explică (pentru 23partyboy):

In relatarile religioase ni se spune ca El este atotputernic.
Asa ca, atotputernic fiind s-ar putea ''arata'' oamenilor.

| 23partyboy a răspuns (pentru anonim_4396):

Si care ar fi scopul? in plus nu m-ai inteles

| anonim_4396 explică (pentru 23partyboy):

Daca nimeni nu L-a putut vedea atunci cum a studiat informatii corecte despre El?

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Este ca asa il vedem noi. Asa ne este aratat, descris de catre aceste relatari, totusi nu putem fi siguri, aici e vorba de credinta cine crede si cine nu crede, de aceea raspunsurile si parerile sunt impartite, teoretic, logic daca vrei sa o iei asa El fiind Atotputernic daca vrea ni se arata daca nu, nu, la urma urmei e atotputernic cine il poate contrazice sau il poate lua peste picior? daca nu vrea nu vrea si daca vrea cum a spus si 23partyboy si altii se poate arata numai celor care cred cu adevarat.

| 23partyboy a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu gandi din perspectiva limitata a unui credincios indoctrinat, dar nici din perspectiva autolimitanta gen nu cred pana nu am dovezi materiale, adevarul e tot timpul la mijloc, cert este faptul ca in evolutia intregului univers exista o anumita logica, este greu sa afirmi ca toata perfectiunea ce ne inconjoara e determinata de o simpla intamplare..admitand acest fapt(mai devreme sau mai tarziu, in functie de cunostintele teoretice de materii reale, nu stiu cum e fizica matematica stiintele org vii, vezi ca toate au o logica ) imi vei da dreptate..eh logica asta e si Divinitate(supranaturalul) ..admitand acest lucru zic eu ca e suficient, la niv la care e acum umanitatea e prea primitiv sa credem mot a mot o cartulie de mii de ani, dar si noi suntem inca prea primitivi pentru a intelege lucrurile de gen

| Shottas a răspuns:

Ca nu exista de aia nu li se aratarolling on the floor)))

| dani0078 a răspuns:

Crede si nu cerceta! Personal nu iau de buna acesta afirmatie, dar daca e sa dezvoltam conform scrierilor religioase crestine, doar credinta in dumnezeu si traiul in conformitate cu invataturile din biblie, etc te pot face vrednic/a de rai.

| Valyxu a răspuns:

Daca Dumnezeu s-ar arata Pamantul nu ar mai putea fi un test
Dumnezeu este ca soarele in sens bun oamenii ar ignora pamantul si s-ar ruga TOTI la Dumnezeu in opinia mea