| PreaDistinsul a întrebat:

Daca evolutia ar fi fost adevarata n-ar fi trebuit ca pana acum omul sa inceapa sa evolueze intr-o forma mai superioara de viata? Si n-ar fi trebuit sa apara in continuare noi forme de viata, noi microbi, noi bacterii, etc?

79 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Noi bacterii apar tot timpul. De fapt de cativa ani evolutia a creat bacterii rezistente la antibioticele moderne. E o adevarata criza.

"n-ar fi trebuit ca pana acum omul sa inceapa sa evolueze intr-o forma mai superioara de viata?"

De ce ar trebui sa se intample asta? In societatea moderna poti sa te nasti si fara picioare iar sansele tale de supravoetuire raman aproximativ egale cu cele ale unei persoane normale. Deci selectia naturala a fost redusa drastic si implicit evolutia oamenilor.

| Evolution a răspuns:

Intrebarea ta a mai fost pusa si este folosita pentru cei care nu cred in teoria evolutiei ca si o dovada. Ideea este urmatoarea : indiferent oricine, orice ar spune... NIMENI dar absolut NIMENI nu poate garanta si nu poate stii ce a fost inainte de om si cum acesta a aparut sau a evoluat sau a facut. Tot ce este scris si toate teoriile aparute, sunt doar speculatii si iar speculatii, nimic dar absolut nimic concret.
E bine sa ai o oarecare credinta in opinia mea. Sunt anumite fenomene si chestii reale pe care nu le poti explica. Inainte oamenii credeau in zei pentru diferite fenomene si sentimente. Acum toate astea se pot explica cu stiinta prin chestii DOVEDITE! si absolut nimeni nu mai crede in zei. Nici 1% din populatia planetei nu mai crede.
Poate mai trebuie sa dureze ceva mii de ani pana cand sa se dovedeasca ca biserica (o parte din ea )este plina doar de mituri si vrajeala. Dar asta e o alta discutie...
Eu nu sunt ateu. Am credinta mea. Sunt anumite lucruri pe care le-am vazut si vreau sa cred (de fapt sunt sigur) ca nu sunt coincidente.
Mai exista o stire de pe Facebook (nu gasesc link-ul acum dar cine e interesat probabil poate sa caute si singur) ca a aparut o teorie noua ca oamenii se trag din pasari rolling on the floor
Fiecare cu neamu' lui acum... Mai erau unii care incercau sa dovedeasca ca pamantul este plat. NASA chiar a facut un live pe tema asta ca sa vada tot prostu' ca este un mare bullshit ce zic ei.
Asa cum unii zic ca pamantul este plat, cum unii zic ca se trag din maimute, ciuperci si altele. eu zic ca cei care mai au 2 neuroni in cap, sa se impace cu ideea ca nu au de unde sa stie ce a fost la inceput.
Se spune ca si virusul HIV a fost creat de oameni ca sa mai scada populatia planetei (search pe google cine e interesat sa caute documentarul) si s-a dovedit in laboratoare (cine are facultatea de chimie, poate sa spuna mai multe) prin combinatia mai multor substante, rezulta virusul respectiv.
Se intampla multe rahaturi in lumea asta pe care noi nu le stim. Ar trebui sa ne preocupe mai mult prezentul si ceea ce va fi, decat trecutul. Indiferent ce a fost si de unde am aparut, te ajuta cu ceva acum? eu zic ca nu prea.
Mai era si o teorie interesanta printre care se spune ca de fapt extraterestii au trimis pe pamant primii oameni ca si un experiment si de aici a inceput totul. Acum na, sincer asta cred ca e mai plauzibila (sau ce'a mai plauzibila) pentru ca primele imagini cu "extraterestii" oarecum seamana cu noi, oamenii. OZN-urile astea care s-au mai prabusit si imaginile facute "publice" poate sa observe oricine ca sunt trasaturile unui om. Adica cap, maini, picioare s-a.m.d. Adica care erau sansele? laughing
Poate noi suntem niste "soricei" si altii se uita la noi cum evoluam si ne mancam intre noi happy
Din nou repet... te ajuta toate treburile astea la ceva? raspunsul este evident, nu.
Ma rog sper ca a inteles cineva ceva o boaba din ce am spus eu si chiar nu am chef de discutii legate de teorii pentru ca nimeni nu poate sa imi dovedeasca mie cu nimic. Fiecare cu neamu lui, unii s-au tras din maimuta, altii din pasari s-a.m.d. Fiecare cu ce creier are mai pe romaneste laughing)
Succes!

| raMLesS a răspuns (pentru Evolution):

Https://www.youtube.com/watch?v=eQPe98Q8aGc
Mi se pare un pic dubios live-ul facut de pe statia spatiala de catre NASA.
Doar urmareste secventele acelea ( sau chiar tot clipul ) si spune-mi parerea ta.
Tipul mai are cateva clipuri legate de pamantul plat in care explica chestii.
:D

| RAY a răspuns:

In primul rand ce inseamna evolutia? evolutia nu inseamna aparitia unor speci noi de pe o zi pe alta, evolutia nu inseamna o specie evolueaza in vreuna existenta, evolutia inseamna selectie naturala si selectia sexuala, in ce sa evolueze omul? faza cu microbi, virusi ei se adapteaza si apar mereu noi boli, oricine poate vedea asta

| PreaDistinsul explică (pentru RAY):

Pai omul nu a aparut dintr-o forma inferioara de viata? A aparut direct om conform evolutiei?

| RAY a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Omul are acelasi stramos comun cu cimpanzeu, acel stramos era o primata, trebuie sa vezi stramosul dintre reptile si mamifere, o specie de tranzictie https://jurnalul.antena3.ro/......36432.html

| RAY a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Tu vrei sa inveti sau vrei explicati dogmatice?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se vede evolutia de azi pe maine.
Noi suntem capabili sa urmarim chestii stiintifice de vreo 100-150 ani. Evolutiile se produc in mii, sute de mii

| sierra1 a răspuns:

"n-ar fi trebuit sa apara in continuare noi forme de viata, noi microbi, noi bacterii"

mutații apar frecvent!

| sierra1 a răspuns:

Dacă aici e evoluția umanoizilor (cam 5 milioane de ani) după încă pe atâția ani, ce crezi că o fi - s-ar vedea vreo modificare?

https://3.bp.blogspot.com/......lution.jpg

| GabiDumitrescu a răspuns:

Maaan, daca am avea cu totii sa fumam ce fumeaza Steregoi, va dati seama ce tara chill ar fi Romania? Piss, man, piss on you. Domnu' fie cu voi toti... domnul psihiatru. On-topic: Conopida draga, evolutia e in principiu o adaptare LA MEDIU. Noi microbi si bacterii tot apar, aleator sau in laborator, dar noi despre ce discutam aici? Evolutia nu poate fi negată, ea e evidenta. Problema e ca acum am ajuns la stadiul in care, cel putin in cazul rasei umane, discutam de INVOLUTIE. Uite-l pe Steregoi ca un bun exemplu. Aleluia, amin, partikip!

| minrest a răspuns:

Nu. La speciile adaptate la mediu selectia este centripeta, variatiile reprezinta abateri de la optim. Doar intr-un mediu nou sau in schimbare, selectia este centrifuga, adica unele variatii reprezinta avantaje pentru supravietuire, care devin si avantaje la reproducere si se transmit. Omul este foarte bine adaptat la mediu, pentru ca mediul lui este antropic. Dar si omul se adapteaza, caci schimbari tot mai exista. De exemplu, omul s-a adaptat sa foloseasca lactoza si la varsta adulta. Asta in zonele in care s-a trecut la modul de viata neolitic de suficient timp. Multe populatii nu pot folosi laptele, au trecut la neoliticrecent si nu s-au adaptat inca. Bacterii si virusi apar in continuu. Graul a suferit foarte multe mutatii in ultimile mii de ani, oamenii le-au selectat, asa ca graul folosit acum este cu totul alta SPECIE, cu mult mai multi cromozoni, fara posibilitatea de a se hibrida cu speciile initiale. La grau, unde sunt multi urmasi in fiecare an, merge mult mai repede speciatia.

| minrest a răspuns:

Ce este aia ''forma mai superioara de viata''? Evolutia prin selctie naturala duce la specii mai bine adaptate la mediu. Nu la specii ''superioare'', indiferent ce ar insemna asta.

| dannyel86 a răspuns:

Chiar daca suntem in secolul vitezei, nu acelasi lucru se intampla cu modificarile din natura.
Ele cer timp si se produc lent (mii, sute de mii, milioane de ani). Poate nici stra-stra-stra-stra-stra-stranepotii tai nu vor trai fenomene care sa schimbe radical viata pe Pamant.

| Steregoi a răspuns (pentru dannyel86):

Daca exista evolutie acum trebuia sa avem pasari cu 6 aripi.

| PainTech a răspuns (pentru Steregoi):

Poate ca doua aripi este cea mai eficienta configuratie.
Mai mult nu inseamna mai bine.

| dannyel86 a răspuns (pentru Steregoi):

Gandeste-te la speciile de plante si animale care au disparut si altele nou aparute, care, intr-o forma sau alta, le-au luat locul. Cred ca tot evolutie se numeste, chiar daca natura nu ne striga pe nume sa ni le arate.winking

| Steregoi a răspuns (pentru dannyel86):

N-a disparut niciun gen de planta si animal. Astea sunt inchipuiri.

| Steregoi a răspuns (pentru PainTech):

Sarmana celula-ou cate configurari eficiente a trebuit sa prevada ca sa le genereze pin diferentiere organica. Exista vreo forma de turnare biologica precum la turnatoria de otel? Asa a fost forma numai cu doua aripi? Tu pricepi ce spui? Doar cu doua aripi? Plus ce memorie are celula-ou adica si-a dat seama sa nu mai genereze pasari cu patru aripi? Problema cu evolutia e mai incurcata decat pare la prima vedere. Briciul lui Occam va lasa fara cuvinte si fara par.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ma omule de ce creatorul tau a facut doua moduri de zbor la animale? de ce a creat virusi,microbi? de ce a creat hiv care distruge sistemul imunitar de ce animalele sunt din nastere apatibile unui mediu anume,inclusiv omul se naste in functie de rasa adaptabil la un anumit tip de viata,tu negi rasele,negi diferenta de rase, culoare de piele, de chinezi ce mai spui a adam si eva erau chinezi sau, orice taran stie ca evolutia functioneaza de asta imperechieaza anumite animale sau porumbul, graul, dar tu nu stii asta ca esti limitat

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca ii place varietatea si de aceea a creat si potentialul de ariatie genetica in cadrul fiecarui gen. Virusii stimuleaza sistemul imunitar. Adam daca avea hiv nu murea pentru ca Dumnezeu ii intretinea sistemul imunitar. Daca Adam manca o ciuperca otravitoare sistemul sau imunitar intretinut de Dumnezeu ar fi neutralizat otrava.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Au disparut animale dar nu genuri de animale. Dinozaurii erau soiuri de reptile. Se pare ca Dumnezeu nu a creat animalele sa traiasca vesnic.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Cate aiureli scrii

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

De ce nu i spui asta la un copil care se naste cu hiv din cauza mamei lui ca zeului tau i place variatia

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Zi-mi tu mie conform basmelor tale cum au disparut dinozauri?

| PainTech a răspuns (pentru Steregoi):

Mutații și selecție naturală. Individul care se descurcă cel mai bine ajunge sa se înmulțeasca. Nu spune nimeni că celula-ou trebuie să își amintească toate configurațiile nepotrivite. Selecția naturală își face cuvântul.

| RAY a răspuns (pentru PainTech):

Pai daca eu fac culturism iar copilul meu va freca menta o viata logic ca nu va ajunge unde sunt eu, ar fi ceva, dar exista gene care pot determina sa creasca masa musculara mai repede, nu mostenim ceea ce face parinti nostru in viata si un potential a lor

| Steregoi a răspuns (pentru PainTech):

Nu e vorba ca numai sa-si aminteasca. Evolutionsitii spun ca mediul dicteaza modul de evolutie insa este o exprimare fortata si grosolana.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Nu are importanta intrebarea ta.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

N-ai inteles nimic.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ma copiezi omule

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Nu te copiez. Spun adevarul.

| Sn4k3 a răspuns:

Oamenii au evoluat abia acum 200 000 ani si sunt pe Pamant de peste 2 milioane de ani, deci ar mai trebui sa treaca ceva timp.

| Steregoi a răspuns:

Apar mereu noi soiuri potrivit cu Geneza capitolul 1. Daca aparea animale cu cap patrat abia atunci puteam spune ca Dumnezeu inca mai creeaza insa acum se odihneste in sensul ca nu mai face prototipuri total diferite de cele existente ca de exemplu pasari cu cap patrat. Nu e vorba de adaptare ci de potential de variatie genetica. Cresterea masei musculare nu e evolutie ci o simpla marire a masei musculare. Daca era evolutie fibrele musculare ar fi trebuit sa nu fie ca niste corzi ci ca niste arcuri sau ca niste corzi elicoidale.
Dinozaurii au fost niste soiuri de reptile mai mari.
Soiurile de acum nu sunt aceleasi soiuri ca acum 5000 de ani dar nu cu mult diferite ca forma. Asta nu e evolutie. De fapt dinozaurii nu au disparut. Dinozauri sunt si in prezent doar ca mai mici ca de exemplu broasca testoasa, soparla, crocodilul, hipopotamul. De fapt nu a disparut nici un gen ci doar s-au format alte soiuri neaparand nici un gen nou de animal. Exista oameni mari si mai mici. Au existat oameni mai inalti insa acum nu mai sunt atat de inalti. La fel si cu reptilele. Au existat soiuri de reptile mai mari decat cele din prezent. Si ciupercile erau mai mari inainte de potop. Inainte soiul stomacului leului era pentru iarba. Acum soiul stomacului leului e pentru a digera carne si dantura s-a schimbat datorita pacatului omului. Dumnezeu dirijeaza aparitia soiurilor in functie de ce face omul daca il respecta pe Dumnezeu sau nu insa acum noi toti oamenii suntem pacatosi.

Daca era evolutie acum trebuia sa vedem maimute cu cap trapezoidal sau in forma de stea si copaci vorbitori si broaste cu 10 degete conice la un picior si serpi cu sapte capete.

| Lioana a răspuns (pentru Steregoi):

Poate ca la Dumnezeu nu-i plac formele cu colțuri, de aceea nu face animale cu cap patrat.

| PainTech a răspuns (pentru Steregoi):

"În biologie, evoluția este fenomenul prin care o populație de organisme vii își transformă treptat caracterele fizice și comportamentul"

"Dinozauri sunt si in prezent doar ca mai mici ca de exemplu broasca testoasa, soparla, crocodilul, hipopotamul. De fapt nu a disparut nici un gen ci doar s-au format alte soiuri neaparand nici un gen nou de animal."

Transformarea treptata a unor specii in alte specii ( dinozaurii in crocodili ) - asta inseamna evolutie, nu serpi cu 10 degete sau maimute patrate.

| dannyel86 a răspuns (pentru PainTech):

Se spune ca inclusiv gaina (si alte inaripate) ar fi "urmasa" dinozaurilor. laughing

| Steregoi a răspuns (pentru PainTech):

Am vazut crocodil de 7 metri bagat in categoria dinozaurilor in parcul dino din Rasnov.

| Steregoi a răspuns (pentru Lioana):

Exact.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Daca era evolutie acum trebuia sa vedem maimute cu cap trapezoidal sau in forma de stea si copaci vorbitori si broaste cu 10 degete conice la un picior si serpi cu sapte capete

cate porcari scrii omule incredibil

| raMLesS a răspuns (pentru PainTech):

O specie nu evolueaza in alta specie, ea doar evolueaza.

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

Ce specii de ciuperci fumezi omule? rolling on the floor laughing laughing

| Nemessys a răspuns (pentru Steregoi):

O entitate supra-naturala care nu are nevoie de apa, aer sau mancare pentru a trai, un zeu atat de puternic, chiar are nevoie de odihna? Serios?

| Steregoi a răspuns (pentru Nemessys):

Dumnezeu nu s-a odihnit in sens fizic ci in sensul ca a terminat lucrarea de creatie pe care si-a propus-o adica nu a mai creat alte genuri de animale ( de exemplu animale cu cap patrat etc ) desi soiurile continua sa apara. Hristos a spus despre Dumnezeu ca lucreaza. Pavel a spus ca Dumnezeu face sa creasca plantele si vietuitoarele. In acelasi timp Dumnezeu a pomenit ca el se odihneste. Pare o contradictie dar nu este. A tine sabatul permanent sau a intra in odihna lui Dumnezeu inseamna sa facem voia lui si sa nu mai facem pacate in mod intentionat si premeditat. Dumnezeu este independent de materie. Materia este dependenta de Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Dar daca pui un mold pentru (ca acela pentru a face pepeni cubici) pe capul unui animal cat timp acesta e in mama sa, atunci poti sa dezvolti animale cu capete cubice, dar patrate e imposibil.

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu vorbeam de ceva posibil. Ma refeream la ce a spus Steregoi.
In legatura cu posibilitatea gasita de tine, nu stiu ce e acela mold si nu am gasit nici in dex dar e sinistru ceea ce spui si nici nu cred ca se poate. Oricum nu e relevant daca se poate sau nu se poate face asta. Sper sa nu doreasca oamenii sa o faca daca n-a dorit Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Nu e cuvant romanesc.
EN-US: mould
Everywhere else: mold
Link: http://www.fruitshaper.com/
Ceva similar trebuie dar mult mai mic, la dimensiunile celulei ou.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci fara o forma de turnare sau de constrangere cum avea sa stie celula-ou sa genereze maini simetrice si cu forme regulate? In loc de cubic am scris patrat.

| Steregoi a răspuns (pentru raMLesS):

E gresit sa confunzi genul cu specia sau soiul. In Geneza specia e de fapt gen in timp ce soiul e de fapt specie.

| Steregoi a răspuns (pentru dannyel86):

Gaina e un soi de dinozaur zburator mic.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

De cand capul e diferentiat din celula-ou.

| RAY a răspuns (pentru Nemessys):

Se mai odihneste si el si asa a aparut din nimic si a creat totul din nimic

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Omule nu exista speci,rase, genuri, noi oameni asa le am definit dar in realitate toate evolueaza, se adapteaza, noi ne am numit homo sapiens ne puteam numi homo herectus egal nu conteaza

| SG1995 a răspuns (pentru Steregoi):

Văd că și tu și cel de mai sus ați inhalat aceleași substanțe. Cum naiba n-a dispărut nicio specie? Da, e adevărat ca reptilele (de azi) sunt urmași dinozaurilor, dar nu numwi reptilele ci și anumite speci de pesti și păsari. De exemplu, găina aia pe care nevastă-ta taman a jupuit-o e stră-stră-stră...-nepoata faimosului T-Rex. No tot de variație e vorba că dinozauri care au supraviețuit extinției au dat naștere primelor gene de mamifere, prin recombinare genetică, dar asta nu înseamnă că toate reptilele au devenit mamifere, ci anumiți reptoizi au căpătat caracteristi de mamifere, urmasi lor s-au reprodus mai repede și le-a trimis mai departe. Asta e evoluția, dar nu percepi nici tu nici idiotul de mai sus conceptul de "evoluție" și aberați.

| minrest a răspuns (pentru Lioana):

''Poate ca lui Dumnezeu'', ar trebui sa scrii, daca nu cumva vrei sa dovedesti posibilitatea evolutie prin contrast, aratandu-ne intai un caz de involutie. Unul flagrant.

| Nemessys a răspuns (pentru RAY):

Ce destept mai este omu ba rolling on the floor)) Stie toate lucrurile idioate care s-au intamplat inainte sa apar el. RESPECT!

| relian a răspuns (pentru Steregoi):

Soiuri de animale?laughing Man la animale se foloseste termenul de rasa, iar la plante de soi, asta asa ca idee.Vad ca inca folosesti termeni de acu mii de ani laughing ori ai in c ap numa biblia, si citezi de acolo, ca facut Dzeu soiuri de animale si de plante.Astazi se folosesc acesti termeni de soi pentru planta si rasa pentru animale.Sau specie dupa caz.
Legat de leu,ala manca carne de cand aparu laughing stai tu linistit ca un carnivor nu poate trece sa manaince iarba,deci nu manca leu iarba cum nu-s eu popa laughing iar dinozaurii de astazi erau si pe vremea aia,adica a dinozaurilor laughing de exemplu crocodilii is chiar mai vechi decat dinozaurii,asta asa ca idee,dar nu au evoluat pentru ca au stat bine in mediul lor.

Daca era evolutie trebuie sa vedem exact ce vedem si astazi, evolutia presupne adaptarea, modelarea la mediu, nicidecum alte tampenii.
Daca ar fi fost creatia vreunui dezu de asta habarnist, cu siguranta am fi vazut capete patrate, stele si ce mai spui.Natura nu face capete patrate, nu face pasari cu o aripa si etc.Natura face ceva care sa poata supravietui,dzeu face rebuturi, ca vorba aia face si dupa se minuneaza si el de marea lui realizare."si a vazut dze ca lumina e buna" deci el habar nu avea ce efect poate avea lumina laughing si toate restul ce mai spune acolo.Dar cate rateuri a dat, ce magarii a mai facut pe alea nu le arata, pai normal, alea nu se pun, lar face de cacaoo laughing

| Steregoi a răspuns (pentru SG1995):

N-a dispărut nici un gen de animal sau de planta. A dispărut doar rase de animale sau soiuri de plante. Dinozaurii au fost doar rase de reptila. Rasa sau soiul se datorează potențialului de variație genetica in cadrul aceluiași gen cu care a inzestrat Dumnezeu viața biologica pe Pamant. Dumnezeu si acum întreține si face sa apara noi rase si soiuri. La om avea sa fie o diferență adică Adam si Eva aveau sa trăiască si in prezent dar fiindcă au păcătuit au murit. Noe si Dumnezeu a băgat in arca numai genuri de animale si de semințe. După potop din acele genuri a avut loc o "explozie" de variație si de înmulțire. Cum crezi ca au apărut coșuri pline de pesti si pâini din cei doi pesti si pâini când a fost Hristos pe Pamant?

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Evoluția e perceputa sau interpretata greșit de evoluționiști. Evoluția e doar efectul potențialului de variație genetica in cadrul aceluiași gen intre generații. Nu exista adaptare evolutiva intre generații. Vorbim de adaptare doar la nivel de individ si nu intre generații. Un tata musculos nu are neapărat un fiu musculos. Iar adaptarea nu înseamnă transformarea genului de organ adică la sala de forță fibrele musculare devin mai multe si nu-și modifica forma adică nu devin corzi elicoidale sau altceva.

| PainTech a răspuns (pentru raMLesS):

A fost mai ușor să spun că "o specie evoluează în altă" in contextul acela. Până la urmă, dinozaurii și crocodilii nu sunt chiar aceași specie...

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Cu tine nu ajunge un om nici unde este fanatic rau de tot omule

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Pai ele nu vor avea loc sa creasca normal si vor lua acea forma. Exact ca la fructe.

| Lioana a răspuns (pentru minrest):

N-am inteles ce vrei sa spui. Fii mai coerent!

| raMLesS a răspuns (pentru SG1995):

Deci mancam carne de T-Rex laughing) Miamm... laughing

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Faptul ca ti-am inglobat evolutia interpretata gresit de tine si de alti evolutionisti in conceptul de Dumnezeu nu e fanatism. Tu ai ramas in urma.

| minrest a răspuns (pentru Lioana):

Expresia ''la Dumnezeu ii place'' este foarte defectuoasa. Daca nu intelegi ce spun, nu inseamna neaparat ca nu sunt coerent.

| Lioana a răspuns (pentru minrest):

Iar tu te-ai gandit ca merit sa fiu jignita pentru ca am scris "la" in loc de "lui"? Da. Suna mai corect cu " lui" decat cu "la" dar e o exprimare care se foloseste, cel putin în zona mea.
Prin ceea ce ai spus nu ai aratat nivelul tau de cultura (sau de evolutie daca crezi în ea) ci nivelul tau de rautate.

| minrest a răspuns (pentru Lioana):

Lioana, gandeste-te ca vorbeai despre Dumnezeu. Acum vrei sa spui ca este regionalism, ''in zona mea''. Nu este, e o exprimare gresita intalnita in toate zonele, dar nu in toate mediile.

| Lioana a răspuns (pentru minrest):

D-le minrest, te legi de detalii nesemnificative si creezi discutii in contradictoriu din nimic. La faza cu "mediile" iar ai fost rautacios. Si totul pentru un biet cuvant de 2 litere. Nu am sa intru in jocul tau. Eu nu consider ca am gresit asa tare pe cat vrei tu sa para. Daca tu consideri asta e problema ta. Pastreaza pentru tine. Nu te mai obosi sa dai raspunsuri care nu au nici o legatura cu intrebarea. E ultima data in care te-am bagat in seama. Subiect inchis.

| mastadont a răspuns:

Evoluția nu funcționează de azi pe mâine, durează milioane de ani doar ca o modificare minusculă să apară la organismele cele mai evoluate. Omul de exemplu, a crescut în înălțime, I s-au scurtat membrele superioare, Și-a pierdut mare parte din pilozitate și și-a dezvoltat enorm coordonarea degetelor. Nu ai numi asta evoluție? Și în plus a dezvoltat un limbaj, o scriere și multe altele. Dacă nici asta nu e evoluție atunci ce e? Nu există păsări cu 6 aripi și oameni cu cap cilindric pentru că natura nu are nevoie de asemenea modificări. Orice parte a oricărui corp omenesc și animal are un rol și nu este creat doar ca să ne satisfacem noi orgoliul cum că nu este evoluție pentru că natura nu a făcut una și alta. Natura nu funcționează după cum vrem noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul nu mai evolueaza fizic, ci doar psihic.
Problema mare astazi sunt propagandele astea feministe si sexiste care spala pe creier oamenii, in rest daca compari omul de acum cu cel de acum 100 de ani, peste 97% stiu sa scrie, sa citeasca, sa faca calcule matematice etc. Acum 100 ani era rar sa vezi pe cineva sa stie sa citeasca, dar amiteri sa mai si scrie.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca exista evolutie acum omul ar fi trebuit sa aiba patru maini.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul evolueaza "fizic".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da, pentru ca evolutia inseamna sa vezi maimute transformandu-se de pe o zi in alta in oameni big grin.
E mai usor sa pui intrebari stupide decat sa citesti ceva?

| benny7 a răspuns:

În biologie, evoluția este schimbarea caracteristicilor unei specii pe mai multe generații și se bazează pe procesul de selecție naturală.

Teoria evoluției se bazează pe ideea că toate speciile? sunt legate și treptat se schimbă în timp.
Evoluția se bazează pe existența unor variații genetice? într-o populație care afectează caracteristicile fizice (fenotipul) unui organism.Mecanismele de evoluție funcționează la nivel genomic. Modificări în ADN? secvențele afectează compoziția și expresia? din genele noastre, unitățile de bază ale moștenirii?

| Steregoi a răspuns (pentru benny7):

Nu e nici o evolutie. E potential de variatie genetica sub forma de soiuri potrivit cu Geneza capitolul 1. Poti citi ce am scris in comentariul meu anterior.

Daca exista evolutie acum ar fi trebuit sa avem oameni cu cap cilindric sau patrat sau cu trei capete.

| benny7 a răspuns (pentru Steregoi):

Evoluția se schimbă într-o populație. Persoanele fizice se schimba pe parcursul vietii, chiar si din zi in zi. Aceste schimbări nu reprezintă o evoluție biologică, deși ele pot fi produse de evoluție în populațiile din trecut. De asemenea, o pădure se poate schimba în timp, deoarece unele specii de copaci proliferează și altele dispar. Aceste schimbări în structura comunității nu sunt ele însele evoluții biologice, deși ele pot influența evoluția populațiilor de copaci care compun pădurea...