| ImYourFuckingNightmare a întrebat:

Daca exista Dumnezeu, de ce se mai intampla atatea nenorociri, necazuri, etc?
( Scuze de categorie. )

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Poate fiindca conceptia crestina asupra creatiei...e tampita

16 răspunsuri:
| miradoniz a răspuns:

întrebările de genul asta mă surprind de fiecare dată
Dumnezeu a creat lumea și a dat-o oamenilor-atâta tot...ce drept ar avea vreun om să aștepte ceva de la El-orice?
dacă pentru tine El nu există,asta te privește-dar ce dovadă trăznită mai e și asta-dacă Dumnezeu există,nu ar mai exista nici nenorocire, nici necazuri?
la fel cum tu ai dreptul de a crede ce vrei, la fel are și a avut fiecare om de pe planeta asta.În plus de cel de a acționa în consecință.

| push2gl a răspuns:

Daca ar fi numai lapte si miere ni s-ar urca la cap asa ne mai pune la incercare sa vada daca ne incredem in El in continuare

| PosteXD a răspuns:

Confomarm bibliei inainte adam si eva vorbeau des cu dumnezeu fata in fata si dumnezeu ii intruia ii asculta si le indeplinea doriniti fara sa zica pas dar d-zeu avea o singura dorinta sa nu muste din fructele unu singur compac anume copacul binelui si al raului nerespecttand porunca domnului ei au muscat din fruct si dumnezeu ia alungat din eden si ia trimis sa faca ce vor ei pe un pamant ne arat si sec. daca ar fi respectat chestia asta d-zeu acum era mai aproape de noi si noi nu faceam astfel de lucruri.

| 이벨 a răspuns:

Ca sa ne testeze pe noi sa vada cat suntem de puternici.

| cthulhu a răspuns:

Ne testeaza. Ca o femeie care simte ca o inseli.

| Trolli a răspuns:

Asa am ajuns eu sa fiu ateu. Am facut si o rima.

O sa sara credinciosii spunand: "ca sa-i incerce, sa vada Dumnezeu cat sunt de puternici".

| ImYourFuckingNightmare explică (pentru Trolli):

"Ateu". Eu acum imi dau seama ca esti baiat...

| Trolli a răspuns (pentru ImYourFuckingNightmare):

Sunt fata, dar mi se pare ca suna aiurea atee.in fine. laughing

| ImYourFuckingNightmare explică (pentru Trolli):

A laughing.

Te rugam sa verifici enuntul pe care l-ai scris si sa elimini majusculele care nu sunt necesare! Iti reamintim ca majuscula (litera mare), nu se foloseste decat pentru prima litera din propozitie, pentru numele proprii si acronime (de ex.: ONU, CFR, UEFA).

Enunturile scrise numai cu litere mari sunt deranjante, inestetice si mai putin lizibile, asa ca am aprecia daca ai folosi majuscula numai atunci cand este cazul!

Echipa TPU.ro si ceilalti utilizatori iti multumesc!

| Trolli a răspuns (pentru ImYourFuckingNightmare):

Ok, mersi pentru sfat, o sa elimin majusculele daca e necesar. laughing

| smile20000 a răspuns:

Dumnezeu vrea sa ne "testeze" si sa vada daca meritam sa venim la El in Rai

| Razvan03Andrei a răspuns:

Pentru ca sa vina si noi generatii, pentru ca daca am locui toti pe pamant si nu ar muri nimeni nu am mai avea ce manca de prea multi locuitori...
Plus ca mai trebuie sa se duca cineva si in Iad, Dumnezeu s-a suparat pe noi si ne-a lasat singuri de capul nostru...

| Geo_6329 a răspuns:

Nu ar trebui sa te indoiesti de existenta Domnului. Daca ai credinta nu te poti indoi. Dumnezeu ne incearca.prin asta ne invata.Prin greseli si dezamagiri, necazuri si nenorociri invatam cum sa fim si sa iubim aproapele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai venit la categoria asta fiindca a fost pusa intrebarea la religie de multe ori. daca nu ai inspiratie nu copia si nu fi papagal.

| ImYourFuckingNightmare explică (pentru anonim_4396):

Eu n-am fost niciodata la categoria Relegie ca sa vad daca-s intrebari de genul asta, deci, scuze, chiar nu stiam. Si nu e vorba de inspiratie, eram curioasa sa vad care e parerea voastra despre asta.

| Florazul15 a răspuns:

Pentru ca este un meschin, care stie numai sa tortureze oamenii in iad