| RAY a întrebat:

Daca gramatica este o stiinta nu este logic sa fie dezbătuta? Observ ca multi o vad ca pe o doctrina, dogma.

https://gramaticalimbiiromane.ro/ce-este-gramatica/

Răspuns Câştigător
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Trebuie dezbătută, dar pe unii îi „doare sufletul" dacă-i corectezi, etc. Se cred maeștrii când fac zeci de mii de greșeli!
Dar trebuie să accepți criticile!
Dacă vezi că nu înțeleg, lasă-i acolo, nu-ți mai bate capul cu ei! Există atâtea lucruri mai bune de făcut...

| RAY explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Se va moderniza singura

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

Aveam de gând să zic că nu trebuie să-ți bați capul cu cei care nu înțeleg nimic, sunt și oameni cu care ai ce vorbi despre gramatică!

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Eu personal nu cred ca gramatica este o stiinta. Ca sa fii stiinta trebuie sa aplici metoda stiintifica si sa ajungi la rezultate unanim acceptate.

Mie imi pare ca gramatica este doar o analiza si o sistematizare a ceea ce se intampla deja in limba vorbita.

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Ai dreptate, dar asa scrie acolo pe site

| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Orice știință este teorie egal conceptualizare, sistematizare.
Astfel gramatica este o știință care sistematizează limbajul de comunicare, limba vorbită.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sadrian46):

Nu sunt de acord din simplul motiv ca partea de conceptualizarea si sistemtizare o face prin excelenta filosofia care la randul ei nu este o stiinta.

O stiinta trebuie sa aplice metoda stiintifica, trebuie sa emita ipoteze, sa le testeze si sa ajunga la rezultate universal adevarate.

Gramatica nu face decat sa analizeze limba vorbita si sa clarifice regulile din spatele ei. Din pacate (sau din fericire) treaba nu e batuta in cuie, nici macar forma cuvinetelor nu este. Academia Romana schimba constant Dictionarul ortografic si ortoepic incat sa corespunda cu limba vorbita. In multe situatii, cuvinte pe care acum cativa ani lumea le considera gresite, au ajuns sa devina cele corecte din simplul motiv ca nu ai niste reguli universale prin care poti decide daca un cuvant e corect sau gresit...modul in care il foloseste populatia devine cel corect.

Daca ar fi la fel si in matematica, daca lumea ar crede ca 2+2 e 15, atunci ala ar fi rezultatul corect si gata.

| SG1995 a răspuns:

Gramatica nu este o știință ci este un set norme ligvistice, care ne ajută să comunicăm în scris într -un mod înțeligibil.