| DataScience a întrebat:

Daca intr-un mol exista supape de evacuare CO2, trebuie sa existe si vreo anumita instalatie care sa si oxigeneze incaperea? (sau supapa de evacuare CO2 face sa ramana in aer nivelul de oxigen necesar?)

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mall, iar nu mol.
Compoziția aerului.
78.084% Azot (N2)
20.947% Oxigen (O2)
0.934% Argon (Ar)
0.03% Dioxid de carbon (CO2)
După cum observi, chiar dacă respiră toată lumea, oxigenul este foarte mult și concentrația nu scade semnificativ, nu este nevoie de oxigenarea aerului.
Dar CO2 în concentrație mare, este toxic. Iată ce spune el însuși despre el.
Sunt un gaz perfid, mă strecor cu abilitate prin crăpăturile sobelor şi coşurilor, ies din sobele fărăuşiţăşi cu tiraj necorespunzător şi-i sufoc pe cei neglijenţi. Cei care mă inhalează în cantităţi mici au dureri de cap, greţuri cu sau fără vărsături, ameţeli, tulburări de vedere, greutate în respiraţie.
Astfel pentru confortul celor care se găsesc într-un mall, ca salariați sau ca clienți, el este eliminat.

| Bizon95 a răspuns:

NU am auzit de mall (nu mol) cu supape de evacuare CO2, PUR SI SIMPLU ar costa prea scump

insa au sisteme de aerisire care e pur ventilatie (scos aerul dinauntru si bagat aer de afara)

nici macar in avioane, unde se "declara" ca aerul ar fi reciclat, de fapt e doar inlocuit, cu aer de afara:
https://www.sciencefocus.com/......n-a-plane/