| denisTiky a întrebat:

Daca masori cu un multimetru propria lui baterie, il poate afecta in vreun fel?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bateria trebuie scoasa din aparat si masurat astfel.
In acest caz nu va fi afectat deloc.

Daca bateria nu se scoate, atunci aparatul electronic se poate defecta.

| denisTiky explică (pentru Bula):

Ideea este ca multimetrul nu s-a ars, inca afiseaza normal ce anume masor pe ecran dar nu mai arata valori deci parerea mea e ca ar fi mai mult o problema "software" daca o pot numi asa. Exista oare vreo metoda universala de a reseta aceste aparate, sau poate daca il las fara baterie o vreme poate sa dispara aceste erori pe care le-a primit sau e de aruncat la gunoi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru denisTiky):

Gunoi.

| Bula a răspuns (pentru denisTiky):

S-a defectat partea electronica.
Multimerul n-are software (doar hardware).
Practic, il poti arunca, fiindca repararea costa mai mult decat un alt multimetru.

| relian a răspuns:

Ok am revenit, nu am vrut sa dau un raspuns clar, am tot zis ca masor, masor, dar uite ca de abia acum am vazut aparatul de amsura si miadusei aminte de intrebarea ta de aici.

Deci majoritatea aparatelor de masura iti indica daca bateria este low, ori daca nu ai mai folosirt de multa vreme si bateria este moarta de tot, aparatul nu se mai deschide.

Ok tu spui ca aparatul sa deshis, dar dupa ce ai masurat s-a inchis.Ce ar putea sa fie, bateriile f slabe.Cind bateriile is slabe, aparatul se deschide, apoi dupa cateva secunde se inchide la loc, pentru ca nu au suficient curent sa tine axcel display ON.

Acum sa raspund clar la intrebarea ta, daca masori bateria proprie a aparatului ce se intampla?
NU se intampla absolut nimic rau, aparatul va masura volatjul propriei baterii cu acurateatea ce a fost facut, deci se poate masura fara nici o problema de ordin tehnic sau mai stiu eu de care.

La mine aparatul are 2 baterii AAA am masurat si imi arata 3.1V deci arata cit au ambele baterii.

Deci nu afecteaza absolut deloc multimetru, asta este raspunsul bun, adica ce am masurat practiv acum juma de ora, am zis sa nu spun pe aici ceva gresit, asa ca am masurat.

Am un charter de asta ce arata capacitatea baterii la voltajul masurat, dar e doara pentru baterii de 6 si 12 Volti.
Masori bateria de exemplu, voiltajul si vezi cit citesti, apoi in acel tabel te uiti si spune cit curent mai are acea baterie, dar tabelul e doara pentru 6, respectiv 12 volti.
Asta asa ca o paranteza.

Inca ceva,desi cred ca stii,cand masori baterii pui multimetru ala pe curent continu,sau DC altfel nu masoara, iti da aiurea daca alsi pe AC curent adica alternativ.
Cei cvare au raspuns ca multimetru se defecteaza daca isi masoara propria bateria, au raspuns gresit, deci nu-i lua in sama.

| denisTiky explică (pentru relian):

La mine erau mai multi factori care cred ca au facut sa bage multimetrul in eroare. In primul rand, cablul rosu era pus gresit( https://imgur.com/a/5fCNKDB - am marcat cu verde locul unde trebuia pus cablul si cu rosu locul unde era pus el de fapt ) Apoi cand am atins cu acele pe bornele bateriei, aparatul a inceput sa bipaie incontinuu si pe ecran erau imprastiate niste linii, moment in care l-am oprit ca mi-am dat seama ce am gresit. Iar cand am incercat iarasi sa masor, de data aceasta cu cablurile puse corect, nu a mai mers nimic, arata doar ceva valori aiurea, deci nu mai poate masura nimic. El porneste si afiseaza in continuare ceva, dar nicidecum ceea ce ar trebui. Bateria de 9volti era noua scoasa din ambalaj, deci exclusa aceasta varianta.
Nu cred ca mai exista vreo remediere pentru problema asta, dar macar am invatat minte sa nu mai dau banii pe prostii din lidl, si cand cumpar ceva, mai bine iau ceva de calitate sa ma tina mai multa vreme.
Tind sa cred ca s-a dat peste cap ceva cod de pe placuta multimetrului, nu cred ca s-a deteriorat vreo piesa.

| relian a răspuns (pentru denisTiky):

Un aparat de masura bun,normal la cap laughing nu are cum se defecta,asta ar trebuie sa fie regula.
Ca sunt si aparate de astea,gen masori odata si aia e tot, da sunt, dar alea cum spui si tu bani aruncati.
Eu am aparat de masura Fluke si inca unu Klein Tools, nu sau defectat deloc.
Sint si aparate mai ieftine, si alea masoara bine. Deci produsele vindute online sau in supermarketuri is de alea venite de pe cimp, sau cum sa le zic laughing

| Brizbriz a răspuns:

Esti dus...
e chiar scump 37 lei un tester de baterii care iti spune ce valoare are in volti:
https://www.emag.ro/......DDT92BMBM/
si care nu are baterie interna, deloc

| denisTiky explică (pentru Brizbriz):

Da problema e ca tu nu sti de fapt de ce am testat bateria din el. Tocmai ce cumparasem din lidl multimetrul si fiind in masina nu aveam pe ce sa testez rapid sa vad daca merge si am crezut ca daca l pun pe bateria lui nu poate sa se intample nimic.

| Brizbriz a răspuns (pentru denisTiky):

Du-l inapoi la lidl si fa pe nestiutorul de ce nu merge bine, atat timp cat nu are urme fizice, nu au cum sa isi dea seama ca din cauza ta s-a stricat

iar de testat "rapid" in masina ai baterie, ai gaura de connectat bricheta de masina sau diverse aparate de masina... si IN ORICE CAZ, LA ORICE MULTIMETRU electronic, ai testerul de dioda, adica practic connectezi firele intre ele si vezi daca de pe 1 trece pe 0

| denisTiky explică (pentru Brizbriz):

Da, ar fi fost o varianta doar ca nu mai am bonul.

| Brizbriz a răspuns (pentru denisTiky):

Nasol sad

| relian a răspuns (pentru denisTiky):

E clar,daca ai cumparat de la Lidl eras deja defect,nu are a face aparatul cu prefectura,adica ca ai masurat tu bateria.
Deci era defect din fabrica,lucruri de genul asta cumparate de unde spui, se pare nici macar o singura data n-a fost in stare sa masoare nimic laughing
Ia si tu un aparat bun, asta daca tot vrei sa il ai f mult timp.Ia Klein tools, nu zic sa iai Fluke, ala este f scump, dar asa ceva mediu.