| SingleForOne a întrebat:

Dacă nu greșesc, în fiecare sursă științifică despre gravitație, se arată cum funcționează, dar aș putea crede că, probabil 90-99% din cazuri, se arată într-un spațiu linear 2D, iar obiectele cu masă în 3D (de exemplu, o pătură întinsă, o minge grea în mijlocul acesteia, și o minge subțire care gravitează spre centrul gravitațional.
De ce nu se arată mai mult spațiul linear 3D, cum se contractă spațiul către centrele gravitaționale (soarele, planeta, luna, etc), în special cele mai mari (soarele)?
De exemplu, ca în video-ul de mai jos.
https://m.youtube.com/......tps?/watch

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu exista spatiu linear 3D, (poti zice ca o linie e doar un plan 2D cel mult, in functie de directia din care privesti), deci ei au reprezentat asa in video ca sa poti intelege cum planul spatiului e deformat si ar fi fost gresit sa arate Planeta ca un obiect 3D, o minge, deasupra acelui plan care arata ca o trambulina.Din punct de vedere vizual, in acest mod s-ar intelege ca Pamantul nu face parte din planul spatiului deformat, si ca acesta e ca un castron in care arunci ceva pe margine si se duce spre centru. E mult mai usor sa arati printr-o ilustrare grafica sau un video cu obiecte randate, decat din punct de vedere fizic, in viata reala.

Tu cum ti-ai dori sa fie reprezentata teoria? laughing Crezi ca spatiul ar putea fi un acvariu cu apa, iar Pamantul o minge magnetica care atrage alti magneti? Apa nu se poate deforma in directie controlata.Chiar daca se gaseste o modalitate sa se poata, eu nu cred ca ar functiona sau prezenta corect principiul, deoarece mai incolo, pe la minutul 5, zice ca nu poti reprezenta digital dimensiunea temporala (pe langa cele cele 3 dimensiuni ale spatiului) care se deformeaza, deci in viata reala cum ai putea sa o reprezinti? Pe la minutul 7 arata cum e nevoie sa extragi o dimensiune spatiala pentru a reprezenta cum functioneaza cea temporala, care influenteaza gravitatea. Daca nu ar fi separata, again, cred ca nu am mai intelege nimic. Daca ar incerca sa reprezinte cum spatiul se deformeaza, cred ca nu s-ar intelege sau vedea nimic din cauza tuturor axelor din toate directiile.Ei incearca sa reprezinte asta pe la minutul 8:35, insa noi vedem doar o vedere frontala, adica un singur plan, nu tot 3D-ul.

Daca esti pasionat/a de aceste teorii, probabil ai vazut la sigur filmul Interstellar(2014). Daca nu, iti va placea la nebunie.

| relian a răspuns:

De ce nu arata mai bine, sau nu explica mai bine? Pt ca ei vorbesc la nivelul lor, asta odata, apoi pentru ca nu-s capabili sa explice la alt nivel laughing

Nici cel care a enuntat teoria asta n-a fost capabil sa o explice, chiar el a spus-o.Dar pe de alta parte, tot el a fost cel care a spus, daca cineva care pricepe un lucru nu poate face un copil de 6 ani sa priceapa, inseamna ca nici el na priceput ceva laughing

Cu alte cuvinte, e doara o teorie, pe care nimeni nu o poate explica.Desigur is multi care spun ca ei stiu, ca ei inteleg, dar cand ii pui sa iti explice asa " babeste" stai asa ca nu au cum, o baga pe aia ca nu se poate laughing
Toate is niste teorii care nu se pot demonstra, desi multi spun ca deja is demonstrate, pe naiba, povesti.
Daca tu vezi ceva, aia nu inseamna ca lucru ala este asa cum il vezi tu, poate ca asa il vezi tu cu gindirea ce o ai, poate toate ce vezi duc la acea concluzie, dar poate la fel de bine sa fie gresit.

Ca idee tu ai priceput ceva din video ala sau animatia aia? Intreb si pe dullcat, vad ca baga tot felul de chestii academice, asa ca o intreb si pe ea, a pricepit ceva din acea animatie?

Daca ati priceput, uite eu va spun ca nu prea, is in ceata, deci vreau o explicatie asa babeasca, nu vin de babeasca, explicatie asa mai pentru "prosti" sau pentru un om fara prea multe cunostinte.

Ceva explicatie daca puteti cu ceva exemple din viata reala, ce vede fiecare om, is curios ce ati inteles voi.Dar nu veniti cu povesti luate sau spuse de altii, se vede cand cineva spune ceva de la el si cand baga din ce spun altii.
Nu vreau citatii din nimeni, vreau explicatie simpla cu vorbele voastre, doar asta arata ca ati inteles ceva.

Asa cum spune dullcat la un mom dat, spatiu ar putea fi ca un acavariu?, sau citeaza, cam asa sa se explice, sa se dea exemple, sau compartii genul ala.
Spatiu nu-i plan, asta daca exista, personal nu cred in teoria asta ca ar exista spatiu si timp.

De ce a trebuit Einstein sa vina cu teoria asta? De ce corpurile cum spune, nu ar avea cum sa stea suspendate pe nimic? Hai sa admitem ca asa ar fi, corpurile nu ar putea sa stea suspendate pe nimic, dar spatiul lui cum de sta suspendat, sau pe ce anume sta acel spatiu?
Adica spatiul poate sa stea suspendat pe nimic, dar un corp, planeta, stea nu poate?
Interesanta teorie.
Faptul ca nu s-a putut explica miscarea planetei Mercur, aia nu inseaman ca gata acu sa gasit explicatie, spatiu era veriga lipsa laughing

Daca spatiu nu este plan, atunci cum este el? Astia nu pot explica, asta pentru ca nu au nici ei idee, odata ce nu esti capabil sa explici, inseamna, cum ai ajuns la concluzia aia?
Eu cred ca totu a pornit de la planul ala 2D asa cum spui si tu, sa crezut ca totu sta ca pe o masa, aia a fost tot, apoi cand altii au venit cu intrebari, au inceput care mai de care cu explicatii mai complicate sa bage lumea in ceata de tot.

Este o teorie ce nu poate fi contrazisa, dar nici confirmata, eu asa cred.
Pina nu primesc o explicatie babeasca, sau ceva grasa de cotnari nu pot sa fiu de acord cu balariile lor, sa vina cu ceva clar.laughing

O venit mustaciosu lu peste prajit cu teoria la coada la pruna laughing vezi doamne ca pruna nu avea coada, asa a inventato el.

Sa vina care sa spuna, de ce spatiu asta poate sa stea suspendat pe nimic, iar corpurile nu puteau sa stea singure suspendate, ce s-ar fi intimplat, ar cadea undeva, ar ramane nemiscate, sau ce anume?
Povesti, pentru mine asta sunt povesti, poate ca is eu mai batut in cap, dar un mare fizician, unu care pricepe tot, banui ca ar fi capabil sa ma lumineze laughing
Care comenteaza sa comenteze doara folosind cuvintele lui si fara linkuri si rahaturi citate din altii, sa spuna ceva daca au de spus folosind cuvintele lui, cuvinte simple, alte povesti nu-s curios.

Deci ce ai inteles tu din video aratat de tine? Astept o explicatie a ta, ce ai inteles tu, asta daca ai inteles ceva.