| RAY a întrebat:

Daca nu putem dovedi ca nu exista inseamna ca trebuie sa credem in absolut orice lucru care nu poate fi dovedit ca nu exista?

( pleonasm ) Dar vreau sa intelegi cat mai bine

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

In logica mea (si aparent nu doar) exista un principiu simplu al necunoscutului. In momentul in care unul din noi face o afirmatie, cel care a facut afirmatia este raspunzator de dovedirea ei nu invers.

Daca tu faci o afirmatie, nu eu trebuie sa ti-o contrazic ci tu trebuie sa o dovedesti.

Ateismul asta militant cu oameni care depun efort sa dovedeasca niste truisme e complet lipsit de sens.

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Complet de acord cu tine,cred ca e antiteism, ca ateismul nu e o afirmatie, infirmatie, respingere, negarea si doar o lipsa de creare in zeii

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, crestinii nu pot dovedi ca nu exista Zeus, Zalmoxis, Quetzalcoatl, Freya, etc.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Atunci de ce argumentul lor e valabil doar cand vor ei?

| minrest a răspuns:

Tot ce este afirmat fara dovezi, trebuie respins fara dovezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are cum sa-ti dovedesca cineva pentru ca unele lucruri nu pot fi descrise prin cuvinte sau testate pe alti oameni.
Singurul lucru care existã e experienta proprie, pe propria piele. Restul sunt doar conceptii de care trebuie sa scapi ca iti distortioneaza esenta.

| Jasa a răspuns:

Anumiți oameni simt nevoia sa creadă, doar pentru ca se simt mai înflăcărați in viața de zi cu zi. Mulți aleg sa isi pună speranta intr-o religie, crezând ca prin,, speranta’’(dictatura) ce le-o impune biserica vor fi mai fericiti. Eu nu sunt nici atee nici prea credincioasa. Sunt neutra din punctul asta de vedere, dar anumite Concepții ale bisericii, ce ne sunt impuse, pe care,, trebuie’’ sa le credem ca sa nu ajungem in iad sau sa ne pună satana stăpânire pe suflet(așa cum ar spune un preot) sunt de-a dreptul eronate. Cum ar fi,, sexul după casatorie’’. Pana ma casatoresc eu mi se duce naibii toata tinerețea, iar in scop biologic nu o sa o fac niciodată pentru ca(da sunt egoista acum) urăsc copiii. Acum este alegerea fiecăruia de a alege ce vrea sa facă. Dacă iti dorești sa fii condus prin anumite credințe pe care trebuie sa le respecți, prin anumite Concepții, sau dacă dorești sa iesi din tipare și sa nu iti lași viața condusă orbește de credința intr-un anumit lucru.