| anonim_4396 a întrebat:

Dacă o persoană care a fost inițial timidă, copilăroasă și tolerantă obține puterea (un post de conducere) și își schimbă aproape radical atitudinea, devenind aspră, tiranică și iritabilă, ce v-ar spune asta: era de dinainte așa dar nu se putea manifesta din postura de subaltern sau pe parcurs puterea l-a corupt?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

E în natura umană ca atunci când ai puterea să îți arăți egoismul, adevărata față. Nimic deosebit. Aș zice ceva cât se poate de normal. Atunci când depinzi de cineva e normal să ai o cu totul altă atitudine. Când nu ești constrâns poți face lucruri la care mulți nu s-ar gândi că le-ar putea face. E un exercițiu de imaginație, unul destul de complex, la care vei vedea dacă pici „examenul" cunoașterii obiective de sine.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Persoana respectiva ilustreaza zicala ca puterea corupe.
Sigur ca trebuie sa fi avut tendinte spre aceasta, dar pana la postul de conducere nu au avut unde se manifesta.

| Emma30555 a răspuns:

Era dinainte asa, postul de conducere o streseaza atat de tare incat se manifesta absurd. Un post de conducere e destul de greu de dus

| Nirvanaaa a răspuns:

Ce sa mai, l-a corupt puterea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Înseamnă că a uitat de unde a plecat, la Romani e ceva tipic