| Nefarius a întrebat:

Daca omul stie semnificatia nimicului. de ce nu si-l poate imagina?
Iar atunci cand inexistenta apare in absenta existentei, ramanand doar nimic, aceasta inexistenta, ce mai poate fi, din punct de vedere al perceptiei mintii umane, avand in vedere faptul ca existenta este ceva ce-ti poti imagina?
Iar daca ceea ce-ti poti imagina este ceva existent, ceea nu poti concepe cu mintea este inexistent?

Răspuns Apreciat de Editori
| T0T a răspuns:

Nimicul nu există. Îți poți imagina lucruri inexistente însă acele lucruri sunt o modelare a percepției tale din realitate. Nimicul e nimic, nu ai cum să îți imaginezi ceva ce nu există și ce nu valorează nimic conform existenței. E cum ai pune un orb care e orb de o viață să își imagineze culorile. Poți să te gândești că cel ma bine îți imaginezi nimicul când ești mort sau înainte să te naști.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iti imaginezi si chestii inexistente.
Oricum, nici macar nu s-a demonstrat ca nimicul poate sa existe.

| mosora2002 a răspuns:

Am urmarit un documentar. Nu exista inexistenta. trăiești doar acum și aici iar memoria este doar imaginație aprofundată in momentul respectiv. Deci după ce ai murit este probabil sa gandesti dar sa nu poți sa stochezi informația.

| Nefarius explică:

Va apreciez raspunsurile, si din cate vad nu m-ati dezamagit big grin.

| Audrey1912 a răspuns:

Inexistenta este lipsa oricarei particule de materie, oricarui foton, a absolut orice. Mi s-a parut mereu interesant faptul ca, in reprezentarile grafice ale universului pre-Big Bang, punctul infinit de dens ce reprezinta universul este mereu pe un fundal negru, dar negrul este totusi ceva. E imposibil sa iti imaginezi inexistenta pentru ca creierul uman este bazat pe existenta. Daca chestiile astea te pasioneaza, ar trebui sa cauti cartile lui Stephen Hawking. As zice ca Marele Plan e cea mai buna dintre ele. O au la Carturesti.