| Archangells a întrebat:

Daca orice suflet e etern si nemuritor, de ce oamenii se axeaza mai mult pe trup?

Răspuns Câştigător
| Elide a răspuns:

Pentru ca suntem oarecum captivi in aceasta haina care atunci când vom muri o vom da jos, durerile trupului sunt cum mai sunt dar cele ale sufletului.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă este axial, dacă cunoști termenul. După ce o să moară o să se axeze pe ce etern. Doar după.

| Holiday a răspuns:

E ilogic sa te "axezi" pe ceva ce nu exista.

| Donsavas a răspuns:

Fie ca exista sau nu sufletul in mintea noastra, un lucru e clar. Toti avem un trup si ar trebui sa avem grija de el. Modul in care ne comportam se numeste psihic iar psihicul asta este insusi ''comportamentul'' sufletului, felul in care actioneaza acesta in mediul inconjurator. In lumea asta, fara trup si minte nu ai cum sa te intergrezi. Astea sunt conditiile si daca asa ne a fost dat sa traim, poate ca ar trebui sa traim fara sa punem intrebari.

| N0xEterniS a răspuns:

Hm, pentru ca sufletul nu exista?

| b4stefa a răspuns (pentru N0xEterniS):

(Exista experimete care au dovedit ca exista si are si greutate
Cauta.l pe ala daca vrei sa te convingi cu cantarirea unui corp uman inainte sa moara si imediat dupa.)

| Mclaren12 a răspuns:

Pentru ca nu practica nicio invatatura spirituala. Crestinismul este la fel de materialist ca si ateismul sau agnosticismul.

| Iunix a răspuns:

Învață puțină anatomie. Caută infornații despre fiecare proces din corp şi cine îl realizează. După aceea uită-te şi tu ce întrebare ai pus. ☝⬆

| 393Dan a răspuns:

Nu cred ca se axeaza mai mult pe trup. Faptul ca incerci sa-ti mentii constiinta curata, iti mentine si sufletul curat, fara ca sa-ti dai seama.

| cyclops01 a răspuns:

Pentru ca in trup gasim mult mai mult certitudine. Sufletul nu ne ofera chiar atatea placere, si uneori moare in fata apucaturilor fizice. Si e normal. Trupul e tangibil, iar sufletul suna putin cam mult a anecdota. Eu sunt agnostic. Nu aunt sigur daca exista, fiind ca, ca sa fiu sincer, nu cred ca oamenii sunt atat de inportanti ca sa posede unul. Si nu prea stim oricum ce_i trebuie. Raiul si iadul nu prea e crezut de crestini atat de mult daca ai remarcat. E mai mult o idee crezuta uneori, cand simti ca viata n_are rost sau nu poti sa accepti un sfarsit. E ca iarna, stim ca vine si ne pregatim pentru ea, ne pregatim cu lemne, in caz ca nenorocitii de rusi de taie gazele. Insa cand vine vorba de eforturile pe care le pui pentru a ti valorifica sufletul, nu mai avem aceeasi motivatie, ne indoim de existenta lui. Eu cred ca totusi uman sa nu fie siguri. In schimb, trupul ofera totul repede, fara ocolisuri, fara incertitudini, fara declamari, il simtim mai din plin