| KR0NSTADT a întrebat:

Dacă, prin absurd, ai putea să ștergi trecutul, ai face-o? De ce ar conta asta?

42 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

O întrebare interesantă, de altfel.
Nu, n-aș șterge trecutul.
Prin intermediul acestui trecut am ajuns omul de astăzi.

| KR0NSTADT explică (pentru Ofiintă):

Ofiintă, deci, contează atât de mult să știm de ce suntem așa cum suntem?

| Ofiintă a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Avem nevoie de o bază.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai putea să ștergi trecutul, ai face-o?
Nu. Nu poți să ștergi trecutul tău, biografia ta. Dar poți să nu ții cont de el. În fiecare moment ești angrenat în situații concrete la care trebuie să le faci față. Setările tale din trecut care sunt bagajul tău existanțial pot să te ajute sau să te blocheze în inaintarea ta prin viață. Astfel, dacă tot nu poți să îl ștergi, în continuare, depinde de tine, ceea ce faci cu el. să îl ignori complet sau să îl folosești.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nup.

| Frank51 a răspuns:

Dacă nu mi-ar aduce niciun beneficiu ce rost ar avea? Îmi place să trăiesc momentele bune și rele, parcă în cele rele simt că trăiesc cu adevărat, atunci când moare cineva, sau când auzi de un accident, și acele frisoane și tristețea care urmează ma face sa simt viața.

| KR0NSTADT explică (pentru Frank51):

Franky, se pare că nu ești genul de om care iubește să se complacă în confortul vieții de zi cu zi. E bine.winking

| SilentRain a răspuns:

Da,asa ma scuteam de regrete

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Te ai născut cu vulnerabilitate genetica, rezultatul ar fi fost la fel trust me, asa ca nu regreta nimic fi mandra de ceea ce ești asa cum ești.

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Apreciez asta
Nu am cum sa fiu mandra de regretele mele, daca evitam acele greșeli categoric prezentul era altul

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Nu ar fi fost draga mea, oricum te loveai de ele mai devreme sau mai târziu, o persoana care este perfect sănătoasă la lovituri grele reacționează altfel decât o persoana cu vulnerabilitate genetica, trece relativ mai ușor peste o trauma, soc emoțional și merge mai departe.de aia zic ca în cazul tău rezultatul ar fi fost la fel, oricum în viata ye loveai de chestii nedorite ca asa e viata nu e mereu roz. Sper ca te am lămurithappy

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca are genetica treaba cu decizile proaste

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Deciziile sunt una, consecințele sunt alta. repet cunosc persoane care au primit lovituri extrem de grele de la viata si sunt cât se poate de ok, si persoane care de la un soc emoțional/trauma nu și au mai revenit, despre asta e vorba cu vulnerabilitatea genetica. Nu ai gena țeapana asta e chestia, nici eu de asemenea, trebuie sa trecem peste și sa nu ne mai vaitam sa fim tari. happy

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Neea'nu ma plang, nu ma consider o victima traumatizată
Doar ca imi pare rau de unele decizi proaste luate la nervii

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

laughing nu te plângi decât aproape la fiecare răspuns rolling on the floor lasă draga noi sa fim sănătoși. Te pup sa ai o seara faina big grin

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde Gogule?laughing)
Nu țin minte sa fi spus cuiva regretele mele

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Eee Mișule stai Chill rămâne între noi secretul happy

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)
Care secret?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Na, nu îmi dai pace, tind sa cred ca TPU nu trebuia sa se numească toți pentru unu' ci "traume pentru toți " of luam ar naibii, dracul m-a pus sa îmi fac cont aici. Deci repet o seara faina!rolling on the floor

| Zuzu1991 a răspuns:

Trebuie sa sterg TOT trecutul sau numai ce vreau eu? tongue

| StrongHeart a răspuns:

As sterge o singura zi din calendar, o zi care mi-a schimbat viata.
Nu stiu ce s-a intamplat in ziua aceea, dar ceva foarte rau s-a intamplat si de atunci sunt alt om.E singurul moment din viata mea cand am simtit ca mi-a inghetat sufletul si toata lumea din jurul meu s-a schimbat.Am trecut peste foarte multe si o sa trec si peste alte greutati,viata o sa mearga mai departe,lucrurile se schimba in bine,sunt pe un drum bun acum,dar peste ziua aia niciodata nu o sa trec si nu o sa inteleg in totalitate ce a fost,poate doar dupa ce mor o sa-l intreb pe Cel de sus de ce mi-a dat crucea asta.
Ce am simtit de m-a schimbat asa mult? Pai imagineaza-ti ca te strapunge un fulger,pleci din lumea asta pentru scurt timp si te intorci si totul e schimbat.
Te-ai intors in lumea asta,dar surpriza,poti doar sa fii spectator la ce se intampla,ca si cum ti s-a impartit personalitatea in doua persoane,tu esti si spectator si participant. Ceilalti iti vorbesc,ii auzi,vrei sa le raspunzi dar nu poti sa scoti niciun cuvant, creierul nu te asculta, gandesti un lucru si faci altul, te pierzi in tot felul de iluzii, intelegi orice auzi ca pe o aluzie sau o propozitie cu dublu sau triplu sens, te pierzi in cuvintele lor si in gandurile tale.Ai halucinatii, auzi voci si nu mai faci diferenta intre ce real si ce nu. Unele voci iti spun sa sari si sa te arunci in gol si intr-un moment de disperare aproape ca o faci.
Dar esti mai mult spectator tot timpul asta pentru ca nu poti schimba nimic, nu esti tu in control, e alta forta la comanda si nu prea ii place de tine, ar cam vrea sa te omoare.Cam asa au fost vreo 3 zile, apoi cu timpul mi-am revenit cu mult ajutor din partea apropiatilor.Am mai avut episoade psihotice, cateva, dar ca acela nimic nu mai traisem in viata mea si nu stiu daca as putea vreodata sa explic cu cuvintele mele pentru ca este un paradox tot ce s-a intamplat.Ratiunea imi spune ca nu eram in toate facultatile mintale si aveam iluzii,dar inima imi spune ca a fost ceva ce trebuia sa traiesc,insa nu stiu de ce si m-am impacat cu gandul ca niciodata nu o sa aflu.
Stiu doar ca atunci si acolo am inteles clar ca exista bine absolut si rau absolut,iar raul absolut nu este ceva cu care vrem sa avem de a face,asa ca este mai bine sa cautam binele din orice situatie,sa ne gandim ca putea fi mai rau.
In rest,cam tot ce am trait m-a intarit,dar cred ca as fi fost cu totul alta persoana daca as fi inchis telefonul ziua aia sau daca as fi plecat din tara,ca am avut ocazia tot in ziua aia,dar am ramas,eu cu fantomele mele si am cunoscut moartea pentru prima data.
Da, deci ce as vrea sa ramana intiparit in mintea oricui citeste asta, e sa nu va jucati cu focul, nu va jucati cu intunericul, ca nu se stie niciodata cand poate sa prinda viata.
Viata e frumoasa, chiar si atunci cand e plictisitoare.Tot e mai bine decat sa fii mort sau inchis sau la nebuni.Sunt unele usi care, odata deschise, nu se mai inchid niciodata si aici vorbesc de usile perceptiei.
Omul e capabil de foarte multe lucruri bune si rele si are o putere de neimaginat.Cu ea poate sa construiasca sau sa distruga.Pentru orice actiune exista reactiune,totul este dualist, nu exista singularitate, nu suntem toti egali si nici nu trebuie sa mai visam la asa ceva, fiecare este in felul lui, trebuie sa ne acceptam cum suntem.
Raiul ti-l faci tu singur, prin deciziile pe care le iei si iadul e locul prin care trebuie sa treci sa ajungi acolo.In noi insine se afla un univers intreg care vrea sa ne scoata la lumina, nu trebuie sa ne opunem firii noastre.Trebuie doar sa vrem sa schimbam in bine ceea ce putem si sa acceptam ce nu putem schimba.
Viata e foarte simpla, dar o complicam mereu pentru ca avem blestemul asta numit constiinta de sine.

| NotNamed a răspuns:

Nu. Daca ti.ai sterge toate greselile trecutului, ai sterge si toata intelepciunea prezentului. Aminteste.ti lectia, nu dezamagirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

Nu as face asta pentru ca nu as mai exista in prezent sau viitor.

| KR0NSTADT explică (pentru anonim_4396):

Allmight, ai există, fizic. Dar, cu siguranță nu au mai fi acel TU?

| anonim_4396 a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Eu prin trecut inteleg si nasterea mea, tot un eveniment este si ala. Nu a specificat clar care parte din trecut big grin

| KR0NSTADT explică (pentru anonim_4396):

Allmight, corect. Există și alte feluri de trecut. Să știi că aici se poate extrapola, că de-aia există categoria filozofiei. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Având în vedere ca eram predispus depresiei orice as fi făcut rezultatul ar fi fost la fel.

| KR0NSTADT explică (pentru anonim_4396):

Overeem, noi am mai discutat diferite chestii. happy
Aici vorbim despre o ipotetică resetare, să-i spunem așa.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Da, știu despre ce vorbim despre reset factory, având în vedere ca m-am născut cu gena defecta (depresogena ) mai devreme sau mai târziu rezultatul ar fi fost la fel domne kronstdathappy

| KR0NSTADT explică (pentru anonim_4396):

Overeem, să știi că orice genă este purtătoare a unei informații acumulate la un moment dat. Iar asta nu înseamnă că informația aia nu poate suferi o supra-scriere la un alt moment dat.
Nu te complace în situația actuală. Totul este în continuă schimbare, de la macrocosmos la microcosmos. Depinde de noi ce informație genetică dăm urmașilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Sa moara fapta dacă am înțeles ce ai zis, de mult nu am mai văzut un răspuns asa smart rolling on the floor nu ma complac, lupt ca să ma pot schimba, dar în spatele depresiei cred ca exista un tip de tulburare care acea tulburare o cauzează, adică eu orice as face tind tot către singurătate nu știu oamenii ma plictisesc. Ce răspuns doamne, asta înseamnă să fi mafiot happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Ai fi tu un tip inteligent da gena nu ai cum sa o schimbi nici sa o fantezi. Asa stau lucrurile, asa au stat mereu, genele nu pot fi modificate când vrem noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aș șterge anumite alegeri...în rest, nu.

| UnDiavol a răspuns:

Nu a-și șterge nimic a-și trai din nou pana la infinit acele momente și clipe eram fericit cu Adevărată

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Nu,nu as face-o, daca as putea sa ma intorc totusi as vrea sa repar o chestie, dar nici asta nu se poate, asa ca...

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Fara trecut cine ai mai fi? Trecutul e cel care te-a modelat pe tine, tu cel din prezent.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Fie el chiar si rau...

| KR0NSTADT explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

AnywayTheWindBlows, de acord. Dar, de ce ar conta asta atât de mult în prezent și pe viitor?

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Ar conta... Ce va mai ramane din tine dupa ce stergi experientele care au contribuit la formarea ta ca persoana? Ai fi pur si simplu o carcasa goala

| Februar30 a răspuns:

Pentru mine ar conta, pentru ca traiesc cu consecintele greselilor mele happy De multe ori ma intreb, cum ar fi viata mea daca nu s-ar fi intamplat cutare lucru, sau daca as fi actionat altfel.

| KR0NSTADT explică (pentru Februar30):

Februar30, la un moment dat, în viața asta, trebuie să luăm o decizie. Bună sau rea, asta ne va arăta un viitor apropiat sau mai îndepărtat. Important este să conștientizăm faptul că viața noastră nu poate exista fără aceste alegeri. happy

| Gusticel a răspuns:

Nu