| banu007 a întrebat:

Daca s-ar gasi o planeta locuibila ce s-ar intampla?

22 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Cea mai apropiata stea se afla la o distanta de 4.6 ani lumina.
Cel mai rapid obiect construit de om ajunge la o viteza de 62, 000 kph si ar ajunge la steaua respectiva in 70.000 de ani. Chiar daca am construi o nava ultra moderna, care poate atinge viteze ametitoare de 1 million km/h, tot ar fi drum lung.

luna - 23 de minute
Marte - 3 zile
Saturn - aproape doua luni
cea mai apropiata stea - 4640 ani

Si apropo, multe stele se afla la distante de zeci de ori mai mari. si daca acele stele nici macar nu au planete locuibile? deci nasol
http://www.atlasoftheuniverse.com/50lys.html

| Musique a răspuns:

Dacă până acum nu s-a descoperit, cum să se descopere în viitor?

| Terente20 a răspuns (pentru Musique):

E aiurea intrebarea ta...

| onasis1961 a răspuns:

Cred că ar începe un război cine a descoperit-o şi cine are dreptul să o populeze.Dor avem exemplu cu Luna, se vând porţiuni şi terenuri.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Tu ce crezi?
Va fi poluata,pana la refuz,e si normal.
Suntem microbii planetelor. Fugiti planetelor, salvati-va, gooo!
Cred ca Terra asteapta cu nerabdare sa o loveasca un asteroid gras si iute ca un glont, sa nu o mai tortureze microbii de noi, oamenii!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimic, costurile de a ajunge acolo sunt prea mari pentru ca cineva sa isi permita

| Wøodenpints a răspuns:

S-ar muta majoritatea oamenilor pe planeta aia iar aici ar rămâne mai mult aer de respirat pentru mine.

| HueyFreeman a răspuns:

Are petrol? Atunci americanii sunt primii pe ea.

| robijam a răspuns:

Cred ca s-ar incerca colonizare pe acea planeta, dar colonizare cu oameni de stiinta pentru a o studia.

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

Cred ca ar incepe sa o populeze multi.Cine stie poate e aer mai proaspat acolo.

| PandaEcrazy a răspuns:

Nu s-ar intampla nimic, nu este vreun pericol pentru terra sau ceva in genul asta

| Krosa a răspuns:

Cred ca va fi un adapost pentru sfarsitul lumii

| TURCUL0001 a răspuns:

Probabil I-ar seca resursele.

| MariaBeatrice a răspuns:

Daca s-ar gasi o noua planeta in care poate exista organisme vii, cu siguranta vor fi pe acolo cateva. happy
Si. cu siguranta unii dintre noi se vor muta acolo, sperand sa le fie mai bine! happy

| imale a răspuns:

Nu s-ar intampla nimic diferit..nimeni nu ar merge acolo, ce sa faca pe o planeta cateva persoane? sa zicem 5000--10.000 de oameni happy totusi, ar fi imposibil sa pleci dincolo unde exista doar viata, fara case, fabrici de productii..ar trebui luat tot de la zero.

| Alecsandra95 a răspuns:

S-ar muta multi pe acea planeta. laughing

| NuStiuNimicNiciodata a răspuns:

Tu ce crezi? S-ar face j'de mii de teste pe ea iar apoi incet, incet.cei ce nu vor mai vrea sa locuiasca pe pamant vor pleca acolo...acum tinand cont de "cat" de locuibila e.

| JustMeDiana a răspuns:

Pff..ar pleca toata Romania pe ea, ca sa scape de Basescu si ceilalti idioti din tara.

| AlexandruExTreMe a răspuns:

Nu stiu exact probabil ca s-ar muta oameni acolo sau ar fi o planeta doar pentru bogati sau una doar pentru saraci.

| NedeFcSb a răspuns:

Probabil mai intai s-ar duce pe ea astronauti. Ar vedea cum sta treaba, dupa care s-ar muta niste "nebuni". Dupa acei nebuni s-ar muta si altii si asa se va face o noua planeta. Sper ca te-am lamurit

| Realraptors404 a răspuns:

Pai in mod clar s-ar duce multi oameni pe acea planeta si ar face multe teste pentru a vedea daca e locuibila.Iar de nu s-ar intoarce suparati!

| Legend2Airon a răspuns:

Pai sau duce sa o vada daca le place pleaneta sau nu. Iar daca le place poate se vor muta acolo, da ca nu parasesc pleaneta