| EmaS a întrebat:

Daca speranta moare ultima si omul inaintea ei, inseamna ca exista morti care traiesc printre noi?!

Răspuns Câştigător
| Azm a răspuns:

Viu dar mort sau mort desi e viu?

Cine poate spune exact unde este granita intre astea doua?
Din punct de vedere spiritual da, un om poate fi mort chiar daca traieste inca biologic ( parerea mea )

| NorishorPhufos a răspuns (pentru Azm):

Sunt de aceeasi parere happy dar cred ca poate sa fie si viu desi e mort happy

| evenso a răspuns (pentru NorishorPhufos):

Hmmmmmmmmm totul este posibil, cel putin teoretic, dar inca nu a venit nimeni sa ne spuna cum este viata dupa moarte!
Cred ca va ramane una dintre enigmele vietii.

| NorishorPhufos a răspuns (pentru evenso):

Cu asta te contrazic, a inceput sa iese adevarul la iveala, insa nu e inca cunoscut de toti, dar in curand o sa fie stai linistithappy Si sunt multe dovezi si pentru cine nu crede poate sa vada cu "ochii" lui big grin

| evenso a răspuns (pentru NorishorPhufos):

Astept sa traiesc acel moment.

| NorishorPhufos a răspuns (pentru evenso):

:p poti sa inveti asta de la cineva, dar trebuie sa gasesti persoana potrivita. Dar te avertizez cu un lucru: sa nu crezi aboslut deloc ce scriu astia pe net! sunt numa minciuni si iti ascund adevarul big grin

| evenso a răspuns (pentru NorishorPhufos):

Idei bune poti lua de oriunde, chit ca-mi spune cineva la ureche sau citesc pe net, decizia finala in ce voi crede tot eu o sa-l fac si de acum incolowinking
Hai sa fi tu prima care imi spune acest secret, promit ca te voi "asculta" cu mare interes, deci ce stii despre acel adevar care iese la iveala?

| NorishorPhufos a răspuns (pentru evenso):

Nu pot sa spun in public, daca vrei sa-ti zic motivul o sa ti'l spun in privat, dar normal cu adevarul 100% o sa'l gasesti doar tu happy sau mai bine zis o sa te asiguri TU k ala e adevarul big grin

| NOname a răspuns (pentru NorishorPhufos):

"Dar te avertizez cu un lucru: sa nu crezi aboslut deloc ce scriu astia pe net!"

Prin "ăștia de pe net" nu te numeri și tu?

"Să nu crezi nimic din ce ai citit sau ai auzit, chiar dacă am spus-o chiar eu, dacă nu este în acord cu propria ta gândire şi cu propriul tău bun simţ." - Buddha.

| NorishorPhufos a răspuns (pentru NOname):

happy ba ma enumar si eu. Dar ceva e sa tii cont de ce spun si sa incerci sa afli singur adevarul, pentru ca nu poti crede ce spune cineva daca nu ai vazut tu cu ochii tai, si ceva e sa crezi 100% in ce spun eu. :p E o mare diferenta!

| evenso a răspuns (pentru NorishorPhufos):

Am asteptat sa imi spui in privat cum ai zis, ti-am si trimis mesaj...

| NorishorPhufos a răspuns (pentru evenso):

Acum cateva minute ti-am raspuns big grin

| evenso a răspuns (pentru NorishorPhufos):

Acum l-am primit, am si raspuns happy

| NorishorPhufos a răspuns (pentru evenso):

winking

25 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Omul este construit în așa fel, încât speră, oricât de puțin, până în ultima clipă.
Iar cei care au pierdut această capacitate (poate fi vorba despre o boală psihică), da, metaforic vorbind, pot fi considerați morți, ca niște plante fără viață.

| Mayar a răspuns:

Haha. tare intrebarea. Desigur, acea expresie nu a fost spuna pentru a fi interpretata ad literam, sa fim serios acum! sunt sigura ca toti isi dau seama ce inseamna si stiu cum sa o interpreteze, insa fara sa fie ad literam

| 4b a răspuns:

big grin frumoasa intrebare... odata mort, nu mai ai nimic.
PS: si speranta moare, candva

| irbis a răspuns:

Imi pare rau, dar intrebarea asta imi pare cam ciudata. Daca speranta moare ultima si omul inaintea ei, inseamna ca mai intai moare omul si dupa aia moare speranta (probabil pentru ca nu mai are cine sa o intretina). Nu inteleg de unde ar veni ideea ca exista morti care traiesc printre noi, poate doar in inimile, gandurile si amintirile oamenilor.

| RAY a răspuns:

Nu stiu

| Kramerwalt a răspuns:

Din pacate da, sunt foarte multi "morti"ce umbala printre noi si incearca sa ne traga in lumea lor.Parerea mea este ca speranta se duce si ea odata cu noi! Daca putem spera pana in ultima clipa atunci pana atunci va fi dupa aceea vom avea nevoie doar de Dragoste!

| cei7pitici a răspuns:

Nu. Inseamna doar ca in jurul nostru "bantuie„ oameni cu tot soiul de sperante dar fara oportunitati.Este un joc frumos al cuvintelor.

| NorishorPhufos a răspuns:

Da exista happy din pacate majoritatea persoanelor nu cred, dar sunt sigura 100% ca da! Sunt niste persoane care au avut contact cu persoane moarte dar inca nu cred in ele, depinde cat de deschis esti din punct de vedere spiritual tongue acum depinde de persoana daca vrea sa creada sau nu

| DeianVendetta a răspuns:

Cred că acei "morți" se numesc optimiști.

| townkat a răspuns:

'speranta moare ultima' e doar o vorba, sunt nenumarate vorbe care nu contin adevar, nu crede ceva doar ca lumea vorbeste, e scris in carti, sau mai stiu eu ce motiv, mai bine verifica daca are sens pentru tine, experienta ta ce spune? pentru ca pleci de la o eroare si nu ai cum sa tragi decat o concluzie gresita
mie nimic din experienta mea nu mi-a aratat ca se poate spune ca speranta moare ultima, iar partea cu omul inaintea ei chiar nu o mai auzisem si imi suna si mai nerealista, chiar daca e o fraza care poate suna romanitic, impresionant etc., nu e si adevarata

insa exista totusi un fenomen pe care il poti confunda cu continutul expresiei respective, poti sa te agati de un anumit lucru si tu insuti sa iti intretii o anumita speranta pana sa-ti pui si viata in pericol, dar chiar daca de obicei nu iti dai seama ca tu faci asta, este 100% actiunea ta deci nu s-ar potrivi cu aura frazei respective happy

| CarlaPP a răspuns:

Nu, draga mea. Înseamnă că cineva are mari probleme de interpretare...