| anonim_4396 a întrebat:

Daca te-ai nascut prost te poti trata? prostia e ereditara? ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

În primul rând, ce înseamnă "prostie"?
Să fii încet la minte? Să duci lipsă de informaţii într-un domeniu? Să fii ignorant? Să n-ai talente înnăscute? Să ai o cultură generală precară? Să fii iraţional sau superficial? Da, astea se pot "trata". Şi nu, prostia nu e ereditară. Eventual unele boli mentale care pot fi catalogate ca "prostie" sunt ereditare.
Prostia nu este ereditara pentru că, în general, se naşte din lipsa unei educaţii decente.
Pe lângă acestea, consider de asemenea că întrebarea ta denotă o oarecare prostie. Nu te supăra, dar conceptul ăsta de prostie e prea vag, perceput prea subiectiv, mult prea general ca să poţi avea o părere bine definită.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Era o intrebare doar ca sa cer parerea.si da ai dreptate poate nu e inteligenta dar e funny sa vezi ce spun oamenii

22 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dreamer a răspuns:

Nu exista oameni prosti, toti avem acelasi creier....de vina sunt persoanele cu, care avem de-a face, mediul de viata si societatea.

| Cosminovici18 a răspuns:

Nimeni nu se naste prost daca nu stie anumite chestii inseamna ca nimeni nu s-a nascut invatat si da se poate trata

| CeaCuMasca a răspuns:

Prostia se dobândește pe parcus.Mediocritatea e prostie.Deci nici dacă stai cuminte să nu te prindă prostia nu merge, trebuie să depui tu un efort special.Retardul e genetic.Schizofrenia e genetică. Boli de genul ăsta împiedică, uneori, gândirea logică, dar sunt mascate drept prostie.Prostia nu e ereditară. Bolile mentale nedepistate care dau iluzia de prostie sunt, uneori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce intrebi, ai incercat sa te tratezi si n-ai reusit? Te saluta Lucifer!

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna lucifer, long time no see.neah era o intrebare de curiozitate sa vad ce mai zice lumea

| anonim_4396 explică (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Uhhh love struck febletea mea grasuta love struck

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru anonim_4396):

Bhuu ca sunt slaba ca un pix laughing

| anonim_4396 explică (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Lasa ca si acum iti tin minte poza.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai slabit s-o.chiar cine esti? pari cunoscut

| anonim_4396 explică (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Sunt Soul, Lucifer Soul cool sa spunem ca te cred, ai tinut dieta cu nutella?

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Nu draga.eu mananc ca o fiinta normala 3 mese pe zi mancare gatita.nu prea beau sucuri si dorm bine noaptea

| strengaritzza a răspuns:

Prostia e genetica. Te nasti cu gena aia laughing

| maryus24 a răspuns:

Nu se poate trata, vei ramane cu dizabilitatea aceeast pe viata, dupa cum se vede dupa intrebarile tale laughing)

| Millis a răspuns:

Nu te poti naste prost, devi pe parcurs happy.

| ketanal a răspuns:

Nu cred ca prostia trebuie considerata boala, deci nu cred ca poate fii genetica.
Creierul este un instrument pe care il putem folosi asa cum vrem noi. Pentru a-l dezvolta are nevoie de exercitiu. Are nevoie de sfide noi, creierul trebuie folosit, nu trebuie tratat tinut acolo la cald.
Cititul, exercitiile de memorie, simplele exercitii de matematica, sau de logica ajuta.
Concluzie: prostia este legata mai mult de lene si de a nu avea chef.

| Cocochannel a răspuns:

Sigur ca te poti trata, iti faci up date-urile de rigoare.Prostia daca nu provine dintr-o boala psihica, nu-i molipsitoare.

| sousabo a răspuns:

Trebuie sa ai ceva inteligenta ca sa iti dai seama ca esti prost, asa ca nu prea se poate decat cu forta.

| Electrik22 a răspuns:

Nu te poti trata. E ereditara dar depinde si de mediu. Cand esti prost, nu te mai ajuta nici informatiile. Vezi crestinii.

| JustFeelings a răspuns:

Nu te poti naste prost. cand ne nastem toti suntem egali la inteligenta. presupun rolling on the floor scoala tampeste!

| BLOODFURY320XE a răspuns:

Ai dreptate, e ereditara dupa parerea mea, si se poate trata.