| Yosefin a întrebat:

Daca te culci tarziu(la 1 de ex.) iti afecteaza sanatatea?

M-am gandit un pic, nu e acelasi lucru daca te trezesti pe la un 9-10? tot 7-8 ore dormi.

Lamuriti-ma de ce toti zic ca nu e sanatos sa te culci tarziu.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu conteaza. Atat timp cat ai un program de somn regulat. Daca te culci in fiecare zi la 1, 2 noaptea si te trezesti la 10, 11 in fiecare zi nu vei avea nicio problema. Treaba cu "mintea se odihneste numai de la 22.00 la 00.00" este un mit. Important este sa ai un program de somn regulat si sa dormi in jur de opt, noua ore pe noapte.

Problema incepe, evident, in momentul in care in mod normal te culci la zece seara, insa intr-o zi te culci la 1, apoi a doua zi iar te culci la 1, iar apoi te culci iar la zece. Pentru ca a doua zi in care te culci la 1 ti-ai distrus ritmul. De asemenea, daca esti obisnuit sa te culci la zece seara, probabil esti obisnuit sa te trezesti pe la opt dimineata. Cand te vei culca la 1, a doua zi fie te vei trezi la 8, 9 dimineata automat, prin urmare fie calitatea somnului tau incepe sa scada de la ora aia, pentru ca in mod normal corpul tau ar fi treaz atunci, fie te trezesti. Oricare ar fi situatia vei avea un deficit de ore.

A doua zi in care te culci la 1 corpul tau incepe sa se acomodeze cu noul program. Asta este si noaptea in care corpul va incerca sa recupereze lipsa calitatii somnului din noaptea precedenta. Probabil a doua zi te vei trezi mai tarziu decat in prima zi, insa in ziua asta vei incepe sa simti oboseala pentru ca nu ai reusit inca sa acoperi in totalitatea lipsa de somn din noaptea precedenta.

Iar daca in a treia noapte te vei culca la zece, vei avea dificultati in a adormi de la zece. Iti va fi mai greu sa adormi, iar primul ciclu REM nu are loc asa cum ar trebui pentru ca nu esti suficient de obosit. In primul rand pentru ca te-ai trezit mai tarziu, iar in al doilea rand pentru ca abia incepeai sa fi obisnuit sa dormi de la zece. Prin urmare, a doua zi, vei avea din nou cateva ore de somn care iti lipsesc.

Problema nu este faptul ca te culci la o anumita ora, problema este cand ai un ritm dezordonat, iar cum societatea noastra functioneaza (in mare parte) pe baza programului de la 8, 9 dimineata pana la 5, 6 dupa-amiaza, ca sa fii odihinit trebuie sa te culci cam pe la zece. De aici a aparut mitul respectiv.

10 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Depinde și cum îți obișnuiești organismul căci organismul din obișnuințele tale își asociază un ritm biologic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ba afecteaza. Corpul are niste cicluri. De ce crezi ca aia care fac ture de noapte frecvente sunt terminati si dupa ce dorm 12 ore?

| DovleacTurbat a răspuns:

Somnul se desfasoara in mai multe etape, iar prin simplul fapt ca te culci la 1 noaptea deja ai privat organismul de prima chiar si a 2 a etapa de somn. Cum ai primit raspunsuri se la ceilalti, un om sanatos are nevoie de un minim de 6-7 ore de somn si maxim 8 ore jumate 9. Te vei trezi mult mai bine dispus, mai energic daca treci prin fiecare etapa de somn, iar asta inseamna sa te pui in pat la 21:30 ca la MAXIM 22:30 sa dormi si sa te trezesti undeva la 6 dimineata 6:30.

| KillaNoFilla a răspuns:

Nu suntem animale nocturne deci dormim noaptea.
Daca e intuneric incamera(dimineata) nu e absolut nici o diferenta, cum ai spus creierul nu-si mai da seama daca e zi sau noapte.

| chazz a răspuns:

De-a lungul miilor de ani, noi ne-am format sa dormim noaptea asta fiind ciclul nostru natural, atunci este programat si corpul sa produca melatonina dar eu fac "sportul asta" de 2 ani si sunt ok, o sa iti i-a ceva timp sa te obisnuiesti. bine eu ma culc in week-end la 6-7 si in timpul saptamanii la 3-4, daca compensezi cu multe ore de somn dupa amiaza o sa fie ok!

| AndreiM77 a răspuns:

Nu afecteaza cu absolut nimic. Se recomanda sa dormi minim 6 ore ca sanatatea sa nu ti se afecteze.

| Goddess23 a răspuns:

8 Ore sunt recomandate unui adult iar pentru adolescenti in special la cei aflati in crestere numarul de ore de somn se mareste ajungand si la 10 ore. Nu e sanatos sa te pui tarziu la somn pentru ca nu ii dai ocazia creierului sa se odihneasca, de altfel si corpul tau are de suferit digera mai greu acumulezi kilograme sau pierzi.

| alondrakiss a răspuns:

Se spune că între orele 22:00 și 02:00 creierul de odihnește.

| Gaby227 a răspuns:

Iti afecteaza deoarece, in timpul orelor 22:00-00:00 ti se activeaza substantele pentru crestere(daca te culci mult timp dupa miezil noptii nu ma cresti in inaltime.)
iar de la 00:00-02:00 ti se activeaza un fel de substante care curaa organismul de toxina si lucruri nesanatoase(deci daca pierzi si etapa asta e cam nasol)
ca o etapa sa se activeze trebuie sa adormi cu cel putin 30 de minute inainte.
de aceea e recomandat sa te pui in pa la ora 21:30

| Yosefin explică:

Dar stau si ma gandesc ca creieru nu are cum sa-si dea seama cat e ora. Nu inteleg logica asta cu orele.
Adica daca ma culc la 1 si ma trezesc la 9 e acelasi lucru ca si cand m-as culca la 11 si m-as trezi la 7 Nu? lamuriti ma