| anonim_4396 a întrebat:

Daca, teoretic, te afli intr-un tren ce calatoreste cu o viteza foarte apropiata de viteza luminii, si apoi alergi prin tren, nu inseamna ca ai depasit viteza luminii?
Dar daca te afli pe o planeta care se invarte in jurul unei stele cu o viteza V1, iar steaua se roteste in jurul altei stele cu o viteza V2, si tot asa, la un moment dat, adunand vitezele daca se obtine o viteza mai mare decat cea a luminii putem spune ca am depasit viteza luminii?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

WTF...
Tu chiar ne crezi pe toti prosti! :D
Hai sa vedem cine e prostul...
Am dat TREI raspunsuri la acest gen de intrebare, unui individ numit "SmecheruDeLaCraiova":
http://www.tpu.ro/go-to-answer/15958369/
http://www.tpu.ro/go-to-answer/15958730/
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15970814/

In mod evident, NU le-a inteles.

SmecheruDeLaCraiova a fost avertizat in data de 11 aprilie 2018...de "smecher" ce era el...si minune, tot la 11 aprilie 2018 apare contul Kazimyr. :))

Si acum o intrebare pentru tine:
Cum se numeste un individ care pune repetitiv o intrebare ce necesita un raspuns pe care nu il poate intelege?

Kazimyr, the "Smecher" of Craiova!
Cel mai Cel! =))
Iesi acasa! :D
Si eu, si ceilalti, ne pierdem timpul degeaba cu tine, mai ales ca in primul raspuns, TI-AM EXPLICAT exact exemplul cu trenul!

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Ba ce smecher esti! Cum ti-ai dat seama?!? Adevarat graiesti, nepoate!

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Ba sa-mi bag! Cum m-ai prins, cumetre?

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai calm, nu te-a "prins" nimeni omorand pe cineva.
Am doar o memorie buna si stiu ce, si cui i-am raspuns la intrebari.
Cum am doar 1734 de raspunsuri si nu doua sute de mii...a fost simplu.

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Si gen daca afla si adminii as risca sa fiu iarasi banat sau ceva...

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu daca alergi intr-un tren se mareste cumva viteza ta sau a acelui tren? nu are nici o logica ceea ce spui

planetele nu se invart cu viteza lumini

doar un foton are viteza lumini atat, materia nu are viteza aia

| SonicAndrei a răspuns:

Eu am înțeles la ce te referi. Da, dacă trenul merge cu 100 km/h relativ la un stâlp, iar tu fugi în el cu 15 mk/h, arunci te vei deplasa cu 115 km/h relativ la stâlp. Totuşi, când e vorba de viteza luminii, mi se pare că nu se aplică chiar acelaşi principiu. Un corp cu masă nu poate atinge viteza luminii. Cu cât te apropii mai tare de viteza luminii cu atât ai nevoie de mai multă energie pentru a-ți mări viteza. Pentru a atinge viteza luminii, un corp cu masă ar avea nevoie de energie infinită.

Teoria cu viteza planetelor s-ar putea să se aplice în realitate raportat la un anumit punct din univers, dar nu e nimic dovedit ştiințific din acest punct de vedere.

| gratargratar a răspuns:

Ai dreptate in general. Daca te afli intr-un obiect in miscare, iar tu te misti in obiect, atunci viteza ta relativ la un punct fix ar trebui sa fie viteza obiectului + viteza cu care te misti in obiect.

Problema cu ceea ce spui tu este ca viteza luminii nu poate fi depasita fizic. E viteza maxima ce poate fi inregistrata in lumea fizica.
Deci, ar trebui sa se intample urmatorul lucru:

1. De vreme ce viteza = distanta/timp, putem considera viteza luminii drept o constanta
2. Pentru a satisfice legea imposibilitatii depasirii vitezei luminii in conditile in care tu te misti in trenul care calatoreste cu viteza luminii, ar trebui sa compensam in ecuatie unul dintre factori.
Din ecuatie stim ca: v x t = d
Deci, pentru a comepnsa v1 > v0, si a pastra aceeasi egalitate, ar trebui ca t sa scada. Doar ca el deja tinde catre 0. Prin urmare, s-ar putea ca, la viteza luminii intr-un tren, sa nu te poti misca deloc.

| AlexCristi97 a răspuns:

Tine de punctul de referinta. Tu daca stai intr-un tren care merge cu 100 de km la ora, ai viteza de 100km/h fata de un reper extern trenului (de exemplu sinele de tren, sau un copac) dar ai viteza de 0km/h fata de tren.
Daca aduni viteza tuturor masinilor care merg pe o autostrada foarte mare, probabil ajungi la viteza luminii, dar nu inseamna ca se depaseste viteza luminii, fiind doar o suma de viteze independente.

| BlueDark a răspuns:

Un lucru e clar: viteza luminii e mai mare decat viteza de gandire a celui care a pus intrebarea.