| Meme10Memu a întrebat:

Daca teoria evolutionista era corecta atunci toate cazurile de cancer ar fi trebuit sa constituie variante mai evoluate ce ar fi trebuit sa adauge functii noi organismului uman sau o complexitate mai mare sau o durata de viata mai lunga stiind ca celulele canceroase tind sa fie imortale. In plus ar fi trebuit sa apara tendinta spre nasterea de copii mai complecsi adica cu mai mult decat doi ochi, cu mai mult de 5 degete la o mana sau cu mai mult decat doua maini, etc. Cum comentati?

2 răspunsuri:
| Meme10Memu explică:

N-are importanta ca modifica sau nu ADN-ul celorlalte celule pentru ca nici celulele normale nu modifica ADN-ul celorlalte celule normale din organism. Chestia cu vopsitul e total pe langa subiect.

| Eireann a răspuns:

O celula canceroasa nu schimba ADN ul celulelor din jurul ei. E o celula anormala care se inmulteste necontrolat si invadeaza alte tesuturi, nu este imortala decat in sensul ca nu respecta apoptoza (moartea celulara programata). Dar nu schimba materialul genetic din ovul si spermatozoid care sunt celulele care transmit toata informatia genetica copilului. Sa iti explic altfel? Daca doi oameni bruneti se vopsesc blonzi si fac un copil impreuna copilul nu o sa fie blond. Informatia lui genetica nu o sa fie modificata de vopseaua folosita de parintii lui.