| Henrypericolpublic a întrebat:

Daca Thomas Edison a inventat becul incandescent (cu filament ) atunci cine a inventat becurile cu led sau cele economice?
E vreo diferenta intre becul spirala si becul drept-bucla? Sau doar forma? Afica daca era de forma făceau mai multe dar de ce or fi numai acele 2 forme?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Becul cu filament a fost brevetat de Edison.

Mai tarziu s-au inventat si becurile cu descarcare in gaze (neon, kripton) care au avut randament luminos mai ridicat si mai putina pierdere de energie su forma de caldura.

Din lampile cu descarcare prin gaze s-au dezvoltat "becurile economice" cu forme de spirala, bucla, bara etc. fara filament si starter pentru pornire, fiind comandate de mici circuite electronice tranzistorizate, care au pornit instant in momentul alimentarii cu curent electric. S-au facut aceste forme pentru a nu ocupa mult spatiu.

Intre timp s-au inventat si dezvoltat diodele care emit lumina (Led), care initial s-au folosit doar pentru semnalizare luminoasa in diferite aparate. Dupa multe cercetari s-a reusit fabricarea unor Led-uri de putere, care s-au putut folosi pentru iluminat. S-a constatat ca, Led-urile consuma mult mai putin curent decat becurile cu filament pentru a emite acelasi intensitate luminoasa. Becurile actuale consuma de 7-8 ori mai putin curent decat becurile cu filament cu acelasi tarie luminoasa. Sau, spus invers, un bec cu Led lumineaza de 7-8 ori mai puternic decat un bec traditional, cu filament.

Nu stiu ce rezerva tehnologia viitorului, dar tendinta este consumul de cat mai putin de energie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Humphry Davy, un chimist şi inventator englez, a creat prima lampă electrică din lume, prin conectarea pilelor voltaice la electrozii de cărbune.
Rusul Oleg Vladimirovich Losev a fost primul care a creat primul LED prin anii 1920. Cercetarea sa a făcut înconjurul lumii, însă nu s-a găsit nici o întrebuințare a acesteia timp de câteva decenii. În anul 1961, Bob Biar și Gary Pittman, au descoperit că aplicând curent unui aliaj din galiu si arsen, acesta emite o radiație infraroșie. Primul LED cu emisie în spectrul vizibil (roșu) a fost realizat în anul 1962 de către Nick Holonyak, când lucra la General Electric Company.
Intre becul cu spirala si becul sub forma de U nu este nici o diferenta. Ideea este ca sunt foarte toxice. Eu le-am schimbat cu becuri cu LED.

| romeo78 a răspuns:

Edison a inventat becul, dar atât era tehnologia atunci! Cele economice, cu led, halogen, au apărut în urma dezvoltării tehnologiei necesare pentru cercetare, creare și producere a unor astfel de becuri! De asemenea, au apărut astfel de becuri din dorința de a crea o sursă de lumină care să țină cât mai mult timp în cazul folosirii la birouri, spații de lucru, comerciale, chiar și 24 de ore, 7 zile din 7.

| relian a răspuns:

Edison nu a inventat becu, era deja inventat cand el a facut un bec, care sa reziste mai mult decat rezistau cele facute de altii. Edison a facut becul accesibil pentru toti oamenii, dar nu la inventat el.
Ledurile sunt de multa vreme, doara ca nu prea erau eficiente pana acum, in sensul ca nu imprastiau lumina.De fapt nici acum nu imprastie lumina cine stie ce, dar deja is destul de bune.
Cele mai bune becuri sunt cele cu gaze, inca, iar cele mai bune ca lumina sunt cele incandescente, adica alea cu filament, a caror lumina se apropie cel mai mult de lumina naturala.

| oz_1736 a răspuns:

Edison l-a inventat intr-adevar, restul sunt inovatii drept raspuns la tehnologia in curs. Forma cred ca e marketing