| RAY a întrebat:

Daca unii se multumesc cu un raspuns simplu, Dumnezeu a facut totul si punct, sunt curios ce alte gandiri mai sunt pe aici diferite de cele clasice?

31 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

De obicei discutiile de genul se intind mult, si ne damblagesc de creier pe toti.Ideea e ca fie ca exista fie ca nu exista un creator.Ideea mi se pare penibila in draci.E ca si cum eu as lua 2 hamsteri,si ii pun sa se inmulteasca,ajung sa fie foarte multi. Apoi dau boli,introduc bani,introduc sclavia,ii las sa evolueze,si apoi imi cam bat joc de ei, cu crime, jafuri, violuri, eu doar le privesc.Culmea,mai imi trimit si fiul sa se jerfeasca. Apoi il reinviu ca sa fie langa mine in cer. Putin cam trasa de par povestea.Personal, e cam pe langa subiect toata povestea asta.Cati dintre cei care se bat cu pumnu in piept respecta cuvantu din biblie? Culmea religiei, babele intrate la menopauza de 55 - 70 de ani mor de picioare in autobuz mamica, dar la biserica? stau in 4 labe, si ocolesc biserica de 10 ori fara zica 'vai' si apoi vezi cate o fosila la tv."Mi-a dat dumnezeu putere mama " ....no pai pe bune? cum sa ne mai revenim noi ca specie? Ne meritam soarta, in momentu in care oameni vor fi fermi convinsi ca suntem singura specie si cea mai evoluata, lucrurile vor fi mult mai bune.

| Dany_Daniel_1995 a răspuns (pentru Liviu):

Nu dumnezeu a făcut sa fie violenta, crime si restul lucrurilor. Daca omul stătea bine mersi in gradina edenului nu s-ar fi întâmplat asta dar pentru ca omul e greșit sau întâmplat toate astea.
Plus ca ziceai tu de toate babele sa ști ca asta e religia ta care se întâmpla toate astea gen omoruri... Da, nu zic ca la noi nu sor fi întâmpla dar la noi e un caz in care o venit unu care a zis si el ca nu va mai face si va face in continuare. Deci nu toți o sa sfârșim ca babele si ca moși omoruri printre oameni care ne calca in picioare "la sfitele cadavre". Ca alt ceva nu sunt. Si daca nu crezi in Dumnezeu cum de crezi in niste oameni mori. Dumnezeu are biblia dar alea ce au vorbele unor oameni. Si ști ca la înmormântări toată lumea ca a fost un om bun. Uite un sfat nu te lua de Dumnezeu. Poate nu crezi in el, dar daca ar exista, nu ar fi mai bine sa fi asigurat ca ajungi in rai. Nu exista ce pierzi? Dar daca exista si e cum scrie in biblie pierzi totu. Deci mai bine e sa fii asigurat.

| mastadont a răspuns (pentru Dany_Daniel_1995):

Dacă nu crezi nu o să fii asigurat. Că să crezi nu e așa de simplu cum crezi. Dacă te gândești că mai bine să fii asigurat înseamnă deja că nu crezi și e degeaba. Cum zice vorba populară, nu se poate și cu p*** în c** și cu sufletu-n rai. big grin

| Dany_Daniel_1995 a răspuns (pentru mastadont):

Am zis așa ca sa priceapă oricine. Si stiu ca nu pot fi perfect dar eu stiu ce trebuie facut. happy
Si e adevărat chiar in biblie scrie ca nu multi merg pe calea cea buna. Dar eu am oameni care sa ma îndrume spre bine.

| Liviu a răspuns (pentru Dany_Daniel_1995):

Fratioare,toti care o da-ti cu biblia inainte. Spalativa pe cap cu ea, NICI macar UN OM in intreaga asta lume, nu respecta cuvant cu cuvant din biblie.Intelegi? atata timp cat nimeni nu respecta biblia, eu nu cred in nimic.In momentul in care, oameni vor incepe sa respecte biblia cuvant cu cuvant cum e NORMAL(pentru unii spalati pe creier)atunci voi crede si eu.Pana atunci, imi rezerv dreptul de a ma amuza copios asupra oamenilor de 'rand' care cred in dumnezeu, desi biblia nu o respecta, si incalca toate poruncile LUI! deci... sunt satul de asta. laughing

| Steregoi a răspuns:

Teoria evolutionista nu satisface "briciul lui Occam" in timp ce faptul ca Dumnezeu a creat universul se potriveste cu "briciul lui Occam". Evolutionistii necredinciosi isi complica inutil neuronii si ajung nebuni. Cine se opune briciului ramane fara par si fara minte ajungand nebun. rolling on the floor

| RAY explică (pentru Steregoi):

Ma tu ce ai baut in seara asta? ce legatura are una cu alta

| RAY explică (pentru Steregoi):

Lama lui Occam nu afirmă că cea mai simplă explicație este de preferat indiferent de capacitatea sa de a explica neregularități și excepții. Principiul falsificabilității afirmă că orice excepție care poate fi reprodusă în mod veridic trebuie să invalideze cea mai simplă teorie, și că argumentul următor, în ordinea simplicității, care poate să încorporeze excepția în ca parte a teoriei trebuie să fie preferat în locul primei. După cum a afirmat Albert Einstein: "Scopul ultim al oricărei teorii este de a asigura ca elementele de bază ireductibile să fie cât mai simple posibil și reduse ca număr, fără să trebuiască să renunțe la reprezentarea adecvată chiar și a unui singur experiment".

| RAY explică (pentru Steregoi):

Deci ce dovada exista ca exista dumnezeu? teoria evoutiei se ocupa cu evolutia vieti pe pamant, este o teorie simpla, rationala, care este dovedita stiintific mereu, dar tu esti dogmatic rau de tot

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Ce ai fumat?

| mastadont a răspuns:

Cineva tot trebuie să fii creat universul cumva. Altfel cum se poate face ceva din nimic?

| RAY explică (pentru mastadont):

Si pe acel cineva cine l-a creat?

| mastadont a răspuns:

Altcineva probabil. E ca și cu oul și găina. Care a fost prima dată? Nimicul sau universul, Dumnezeu sau universul, Probabil nu o să aflăm niciodată.

| Nemessys a răspuns (pentru mastadont):

De ce nu poate sa fie si universul ca si cum se spune ca este dumnezeu. Adica un univers fara inceput si fara sfarsit. Ce zici asta? Si ca universul este un sistem MUUUUULT prea complicat pentru a fi inteles de om. big grin Asa eu zic sa punem frana undeva. big grin

| mastadont a răspuns (pentru Nemessys):

Nu știu dacă l-o fi creat Dumnezeu sau nu însă universul este guvernat de legi raționale și logice care pot fi descoperite prin știință. Nu avem încă toate uneltele cu care să înțelegem toate aceste legi însă gândeștete doar cât am avansat în ultimul secol. Dacă o fi un Dumnezeu, înseamnă că îi place matematica al dracului de mult big grin

| Nemessys a răspuns (pentru mastadont):

Ai dreptate. laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se mulțumesc cu ce le convine. Tu ce treaba ai cu ce se mulțumesc ei? Nu cumva ai prins un mic fix in legătura cu asta?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Biblie scrie ca "la inceput a fost cuvântul" e o metatorã pentru sunet(frecventã) asta a fost primul lucru din univers creat, dupã lumina.
Legat de a facut totul din nimic, si nimicul acela este ceva stiinta a demonstrat. Dacã am aduna toatã materia care e foarte putinã in univers, toatã s-ar aduna in vârful unui ac, noi reprezentãm nimic Un praf stelar.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu e dovedit stiintific, nu minti

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu e legat de fluctuatiile cuantice...

| Peridava a răspuns:

Vezi, aici e greseala! Toata lumea se gandeste la Dumnezeu ca la o singura fiinta (similar unui om). Dar o singura fiinta, nu se poate ocupa de toate, oricat de dezvoltat si puternic (intelectual) ar fi. Ni se spune "Dumnezeu" ori pentru ca nu ni se poate explica fenomenul, gruparea sau orice ar fi; ori pentru a ni se ascunde ceva (sa nu gusti din Pomul cunoasterii! - nu e vorba de pacatul iubirii); ori pur si simplu pentru a putea fi manipulati mai usor.
M-am uitat la 2-3 raspunsuri. Cineva spunea (aproximativ) ca odata trebuie sa aiba sfarsit. Uita-te mai aproape, in jurul tau: plantele care mor si renasc din propria samanta, in fiecare an. Apoi, extinde la univers. Un simplu arbust poate fi "universul" pentru o gaza. Iar Universul constientizat de noi (nici macar in intregime) poate fi cvartalul in care locuieste o entitate superioara noua. Unde sunt limitele? Cine, o singura entitate, le-ar putea controla? Si ma gandesc cu amuzament, la acei indivizi care cred cu tarie ca Dumnezeu le aude (si implineste) rugaciunea lor unica si marunta. E de apreciat credinta lor. Dar uuniversul, natura, au alte reguli. Si daca nu le respectam, ""Dumnezeu ne bate".

| deadhoe a răspuns:

Dumnezeu exista!

| alexandru303 a răspuns (pentru deadhoe):

Exista ce crezi ca exista. Daca crezi in Dumnezeu, atunci chiar exista!

| alexandru303 a răspuns:

Salut RAY!
Părerea mea este că este doar o consolare a omului să facă o lume mai bună, nu bună. Gandeste-te ca daca toti oamenii ar gandi ca nu exista nimic, Dumnezeu, viata dupa moarte ar fi un haos pe Pamant, asa ca legea(politia) e Dumnezeu.

| RAY explică (pentru alexandru303):

Si asta e un adevar, starea de confort, speranta

| alexandru303 a răspuns:

Ray totul a devenit datorita adaptarii. Orice fiinta daca nu se adapteaza moare. Parerea mea ca s-a creat totul pe baza fiintelor extraterestre (extraterestru nu vreau sa zic fiinte cu un ochi ca in filme), vrea u sa zic prin extraterestru fiinta dinafara Pamantului(si o bacterie). Nu exista dovada, dar parerea mea ca s-a format totul datorita unor bacterii care au evoluat in miliarde de ani(milioane, vreau sa zic un numar marelaughing )
Ai o parere despre ce am zis?

| Dany_Daniel_1995 a răspuns:

Uite ceva ce știință nu da răspuns si nu o sa dea vreodată. Fiecare lucru a apărut din ceva si cevau ala di alt ceva si tot asa. Dar la un moment dat trebuie sa aiba sfârșit. Deci trebuie sa fie vorba de ceva ce nu poate fi explicat. Adică Dumnezeu.

| RAY explică (pentru Dany_Daniel_1995):

Problema e ca acest dumnezeu are nevoie de un creator mai complex ca insati complexitatea lui dumnezeu si tot asa, ne putem referi la dumnezeu ca fiind insati timpul care poate e etern

| ReMusS a răspuns:

Existenta lui Dumnezeu este prea evidentă pentru a avea nevoie de argumente. Unii învățați sfinți au relatat că Dumnezeu este însuși mai evident decât orice altă ființă, dar cei care sunt săraci sufletește nu Îl pot vedea. Unii au spus că El este ascuns pentru a nu fi perceput direct datorită manifestării sale însăși.

Oricum, marea influență a pozitivismului și materialismului în știința umanitătii face necesară dezbaterea unor asemenea argumente. Acest mod de a gândi reduce existența la ceea ce poate fi perceput în mod direct și se orbește în fața dimensiunilor invizibile ale existenței, care sunt mult mai vaste decât cele vizibile. Deoarece trebuie să ne străduim să dăm la o parte vălul tras de către materialism și pozitivism, o scurtă recenzie a unora dintre demonstrațiile tradiționale ce atestă existența necesară a lui Dumnezeu.

Înainte de a face acest lucru, merită să punem accentul pe fapte istorice deoarece încă de la începutul vieții umane marea majoritate a oamenilor a crezut în existența lui Dumnezeu. Necredincioșii nu pot pretinde superioritate intelectuală asupra credincioșilor deoarece aceștia din urmă sunt formați din oameni de știință inovativi, școlari erudiți, cercetători, și cel mai important, sfinți și Profeti (experți în acest domeniu).

De asemenea, oamenii confundă în general neacceptarea existenței unui lucru cu acceptarea inexistenței sale. În timp ce primul este doar o negare sau o respingere, ultimul reprezintă o judecată ce necesită dovezi. Nimeni nu a dovedit și nu va putea dovedi inexistența lui Dumnezeu. În contradictoriu, sunt nenumărate dovezi ce atestă existența Sa.

Acest lucru poate fi clarificat cu ajutorul următoarei analogii: imaginează-ți un palat mare cu 1000 de intrări; 999 uși sunt deschise și una ce pare a fi închisă. Cum poți afirma că nu există nici o cale de a intra în palat? Asta fac necredincioșii atunci când își concentrează atenția doar asupra ușii ce pare a fi închisă. Ușile ce duc spre atestarea existenței lui Dumnezeu sunt deschise tuturor, dar numai dacă aceștia doresc să le treacă cu sinceritate.

Unele dintre aceste uși – ce reprezintă demonstrația existentei lui Dumnezeu – sunt următoarele:

Creația este contingentă. Cu alte cuvinte, este la fel de posibil pentru ca un lucru să existe sau să nu existe. De asemenea, este posibil ca ceva să ia naștere în orice moment, sub orice formă și având orice caracteristică. Nici o persoană sau lucru nu are nici un rol în determinarea a cum, când și unde va lua naștere, sau ce caracteristică va avea acel ceva. Există o putere ce decide toate acestea. Această putere trebuie să fie infinită și să dețină decizie absolută și cunoaștere cuprinzătoare. În mod necesar și normal această putere este Dumnezeu.

Lucrurile sunt finite. Totul este schimbător. Totul este condiționat de timp și spatiu și deci, trebuie să aibă un început și un sfârșit. Acest lucru care are un început, are nevoie și de unul fără început pentru a-i da naștere. Precum un regres fără sfârșit prin originatorul fiecărui originator nu este posibil, rațiunea cere existența unui lucru care este de sine existent și care nu se schimbă niciodată. Acesta este Dumnezeu.

Viața este ca o ghicitoare transparentă. Este o ghicitoare pentru că oamenii de știință nu o pot explica prin cauze materiale și nici nu îi pot descoperi originea și transparentă pentru că reflectă o putere creativă. Prin intermediul acestor două caracteristici, viața declară: Dumnezeu m-a creat.

Tot ceea ce există și Universul în sine ca întreg dispun de o armonie și o ordine incredibile. Acest lucru este valabil într-o asemenea măsură încât existența unei singure părți necesită existența întregului; iar existența întregului necesită prezența tuturor celorlalte părți. De exemplu, o singură celulă deformată poate duce la moartea întregului organism. La fel și o rodie are nevoie de existența colaborativă a aerului, apei, solului, soarelui, dar și pentru a exista. O asemenea armonie și cooperare arată existența unui creator al ordinii, un creator care știe totul despre toate relațiile și caracteristicile tuturor lucrurilor; unul care a știut să pună totul în ordine. Creatorul acestei ordini este Dumnezeu.

Toată creația dispune de o măiestrie de o valoare inimaginabilă. Cu toate acestea, ea este creată atât de simplu și rapid, precum putem observa. Aceasta este împărțită în nenumărate familii, genuri, specii și chiar grupuri mai mici, fiecare dintre ele fiind alcătuit din mai mulți membri. În ciuda acestei varietăți și abundențe, totul este creat în ordine, cu măiestrie și ușurință. Acest lucru evidențiază existența unei puteri și cunoștințe absolute: Dumnezeu.

Orice lucru este creat cu un scop anume. După cum demonstrează ecologia, totul în creație-nu contează cât de nesemnificativ ar fi, are un rol important în existență și un anumit scop. Lanțul creației, inclusiv umanitatea; este în mod evident direcționată către un nou scop final. Din moment ce este nevoie de cineva care urmărește anumite scopuri prin creația sa, și deoarece numai umanitatea are conștiința de a urma aceste scopuri, atunci înțelepciunea și scopul în creație ne ghidează către existența lui Dumnezeu.

Toate ființele care au viață, dar și cele care nu au, au o continuă nevoie de multe lucruri chiar și de o mică parte din ceea ce nu își pot oferi singure. De exemplu, menținerea universului cere existența unor legi universale: creșterea, reproducerea, gravitația, repulsia. Dar aceste legi numite naturale nu au o existență externă, vizibilă sau materială; existența lor este absolut nominală. Cum poate ceva care există doar nominal, care nu deține nici conștiință și nici cunoaștere, să fie responsabil de o creație miraculoasă ce presupune înțelepciune și cunoaștere absolută?

Deci, cineva care deține toate aceste atribute a stabilit aceste legi naturale și le folosește ca văluri pentru a-și ascunde operațiunile cu un anumit scop. Plantele au nevoie de aer, apă, lumină și caldură pentru a supraviețui. Dar își pot ele îndeplini aceste nevoi pe cont propriu? Nevoile umanității sunt infinite. Din fericire, toate nevoile noastre esențiale, începând cu existența noastră pe Pământ și până la moarte, sunt îndeplinite de cineva cu o capacitate și o intervenție mult mai mari decât ale noastre. Noi pășim pe această lume și găsim totul pregătit pentru a ne îndeplini toate simțurile și nevoile spirituale și intelectuale. Acest lucru indică prezența unuia care este Atotștiutor și Milostiv, Unul care face ca lucrurile să colaboreze până la final.

Toate lucrurile din Univers, în ciuda distanței, se ajută reciproc. Acest ajutor reciproc este atât de cuprinzător încât, de exemplu, precum aproape toate lucrurile (inclusiv apa, aerul, focul, soarele și cerul) ne ajută în modul cel mai extraordinar prearanjat, la fel și celulele corpului, membrele și sistemele cooperează pentru a ne ține în viață. Solul, aerul, apa, căldura și bacteriile colaboreazăpentru a ține în viață plantele. Această cooperare și ajutorare reciprocă observată la creaturile fără conștiință dar ce necesită știință și scop deliberat, arată existența unuia ce le aranjează în acest mod miraculos: Dumnezeu.

Curățenia. Până când am început să poluăm peste măsură aerul, apa, solul, lumea naturală era purificată continuu. Chiar și acum își conservă puritatea originală în multe regiuni în care civilizația modernă nu a pătruns. Te-ai întrebat vreodată de ce natura este atât de curată, de ce pădurile sunt curate deși multe animale mor acolo în fiecare zi? Ți-ai dat seama că dacă toate gângăniile care se nasc într-o singură vară ar supraviețui, toată planeta ar fi acoperită de straturi de gâze moarte? Ai observat că în natură nimic nu se risipește? Fiecare moarte reprezintă începutul unei noi vieți. De exemplu, un corp mort se descompune și este integrat în pământ. Elementele mor și renasc în plante; plantele mor în stomacul animalelor și cel al oamenilor și sunt ridicate la un alt nivel al vieții.

Acest ciclu al vieții și al renașterii este un motiv al purității și curățeniei continue a Universului. Dar și bacteriile și insectele, vânturile și ploile, găurile negre și oxigenul ajută la susținerea purității Universului. Această puritate ne arată că există Unul sfânt, ale cărui atribute include curățenia și puritatea.

Nenumărate persoane au trăit pe acest Pământ încă de la crearea lui Adam și a Evei. În ciuda originii comune- un spermatozoid și un ovul – deși sunt alcătuiți din aceleași structuri, elemente, organisme, fiecare persoană are o înfățișare unică. Știința nu poate explica acest lucru. Această diferență dintre oameni nu poate fi explicată cu ajutorul testelor ADN și nici cu ajutorul cromozomilor, deoarece ea datează încă de la apariția primilor indivizi pe Pământ. În plus, această diferențiere între oameni nu stă numai în înfățișarea fiecăruia ci și în caracterul, dorința, ambițiile și abilitățile lor. În timp ce diferite specii de animale sunt aproape la fel, în sensul că nu prezintă nici o diferență în comportament, fiecare om reprezintă o specie diferită ce trăiește în propria sa lume conținută în cea a umanității. Pentru a face posibile toate aceste lucrui, există cineva cu putere arbitrară și cu cunoștință supremă, iar acest cineva este Dumnezeu.

El este Cel ce vă dă să umblați pe pământ și pe mare. Când sunteți pe corăbii ce plutesc, har unui vânt prielnic, vă bucurați. Când vreo furtună se stârnește și valurile se ridică din toate părțile, văzându-se cuprinși de ele, Îl cheamă pe Dumnezeu, curați Lui în credință: Dacă ne mântuiești de aceasta, vom fi dintre cei mulțumitori.

Apoi (Avram) le-a rupt în bucăți (idolii), înafară de mai marele lor. Poate se vor întoarce la el! Ei au spus: Cel care a făcut aceasta cu dumnezeii noștri, sunt dintre cei nedrepți! Ei au spus: Noi am auzit un tânăr care îi amintea, i se spune Avram. Ei au spus: Aduceți-l înaintea ochilor oamenilor, căci poate vor depune mărturie. Ei au spus: Tu Avram ai fost cel ce a făcut aceasta cu dumnezeii noștri? El spuse: Ba mai marele lor a făcut-o. Întrebați-i, dacă pot grăi! Atunci și-au venit în fire și au spus: Sunteți nedrepți! Apoi s-au rătăcit iarăși: Știi că aceștia nu grăiesc? El spuse: Voi vă închinați, în locul lui Dumnezeu, celor care nici nu vă folosesc și nici nu vă păgubesc? Rușine vouă și celor cărora vă închinați în locul lui Dumnezeu! Nu pricepeți oare? Ei au spus: Ardeți-l! Ajutați-vă dumnezeii, dacă sunteți cu fapta. Deci, spiritul și conștiința umane sunt un argument forte ce atestă existența lui Dumnezeu.

Suntem dispuși la bine, la frumusețe, la virtute și ostili în fața răului. Dacă nu am ficorupți de factori și condiții externe, am căuta valorile morale. Aceste valori sunt aceleași virtuți și moralități promulgate de toate religiile inspirate de Divinitate. După cum atestă istoria, umanitatea nu a trăit niciodată fără o religie. Profeții și oamenii religioși au fost întotdeauna cei mai influenți oameni și au lăsat urme invincibile în istoria umanității. Aceasta este o dovadă de necontestat ce atestă existența lui Dumnezeu Unicul.

Intuiția umană. Oamenii au intuiții și emoții ce reprezintă un fel de mesaj provenit din lumea imaterială. Printre acestea, intuiția eternității provoacă în noi o dorință puternică de eternitate, pe care dorim să o îndeplinim în multe feluri. Dar, această dorință poate deveni realitate numai prin credință și prin venerarea Eternului. Adevărata fericire umană constă în satisfacerea acestei dorințe de eternitate.

Dacă am fi abordați de câțiva mincinoși care ne-ar spune aceleași minciuni mereu, am putea să îi credem în absența unei alternative. Dar când mii de oameni, Profeți care nu au mințit niciodată și nenumărați sfinți și credincioși care au adoptat adevărul ca element esențial în credință sunt de acord că Dumnezeu există, cum am putea noi să contestăm declarațiile lor pe cele ale câtorva mincinoși?

Sunt de asemenea și dovezi ce atestă existența lui Dumnezeu. Miile de Profeți care au fost trimiși pe acest Pământ, au ghidat umanitatea către adevăr și toți au oferit prioritate predicilor despre existența lui Dumnezeu.

Sunteți foarte, foarte imbecili oameni buni, vreau un contra argument (Un răspuns la toate, cele enumerate de către mine) de la un om care zice că "nu crede" în Dumnezeu.

| RAY explică (pentru ReMusS):

Eu am intrebat de gandiri nu ce propagande aveti

| doctorandus a răspuns (pentru ReMusS):

"Înainte de a face acest lucru, merită să punem accentul pe fapte istorice deoarece încă de la începutul vieții umane marea majoritate a oamenilor a crezut în existența lui Dumnezeu"=fals. Niciodată majoritatea oamenilor nu au crezut în Dumnezeul iudeo-creștin sau islamic.

Și nu doar că e fals, ci pute a tâmpenie debitată de un individ complet ignorant.