| Inferno a întrebat:

Daca Universul ar fi sferic atunci calatorind rectiliniu intr-un singur sens am ajunge de unde am plecat.
Din cate stim insa Universul este plat. Putem cu toate acestea sa calatorim rectiliniu intr-un sens si sa ajungem inapoi de unde am pornit?

Răspuns Câştigător
| TristanTzara a răspuns:

Nu e chiar plat, e global plat, dar local poate fii foarte curbat; să nu uităm că spațiul se curbează acolo unde masa este foarte mare.
Teoretic este posibil să fi undeva spațiul curbat în așa măsură că poate coincide oarecum cu suprafața unei sfere. De asemenea, forma geometrică a universului e neclară, s-ar putea să fie plat sau s-ar putea să fie un Tor, lucru care-ți ține-n viață visul de infinite-loop!

8 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Daca e sa calatoresti rectiliniu intr-o sfera la un moment dat treci in afara sferei, te intorci de unde ai plecat doar daca ceva te tine pe circumferinta acesteia incat sa faci un cerc complet.

Daca asumam ca universul este plat nu o sa ajungi niciodata de unde ai pornit calatorind rectiliniu.

Felul in care putem da un raspuns la intrebarile tele e sa reducem idea la un nivel fizic pe care il putem verifica insa rezultatul nu poate fi comparat cu ce se poate intampla la nivel real in univers deoarece nu putem sti exact cum se desfasoara legile fizicii in acel punct.

| TristanTzara a răspuns (pentru Shammal):

Nu se referă la "într-o sferă" ci pe o sferă; poți face încojorul Pământului, care e o sferă. El/Ea se referă la curbura spațiului tridimensional, care teoretic poate avea o structură geometrică sferică.

| Inferno explică (pentru Shammal):

Ma rog, masa curbeaza spatiul, dar general vorbind spatiul este plat. E destul de sigur lucrul asta.

Esti pe aproape.
Faza e ca Universul ESTE cam plat din ce stim, dar cu toate astea el POATE avea si forma de tor. Asta nu stim sigur, dar se poate.

Deci se poate plat si ca un tor simultan.
Topologic vorbind cele doua sunt echivalente, nu se exclud.
O foaie plana de hartie poate fi impaturita sub forma unui tor si vice versa.
Suma unghiurilor unui triunghi ar fi 180 de grade in ambele cazuri, iar doua linii ar ramane paralele

Cu alte cuvinte un tor poate avea o geometrie plana. Asta fiind si raspunsul la intrebare

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din cate stim insa Universul este plat.
Din câte știm, nu știm cum este.
Așa că întrebarea ta nu are sens.

| Shammal a răspuns (pentru sadrian46):

Ma intreb daca raspunsul tau are vreun sens in mintea ta in momentul in care ai scris iar daca are care ar fi acela?

| sadrian46 a răspuns (pentru Shammal):

Exaxt ceea ce am scris. Nu am sens ascuns poate unul vag ironic.

| adryang78 a răspuns:

Unde ai citit tu aberația asta? Cum adică este plat? big grin

| TristanTzara a răspuns (pentru adryang78):

La curbura spatială se referă, e în mare plată...