| Inferno a întrebat:

Daca universul este nelimitat, atunci înseamnă că este infinit?

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Începi cu dacă. Nu știm dacă este nelimitat sau nu. Stim că se extinde încă. Asta înseamnă că are unde să se extindă.

| Inferno explică (pentru sadrian46):

Asa cum ii spuneam si lui "Vali215":

Intrebarea mea porneste de la ideea pur teoretica ca Universul este infinit, deci si raspunsul va fi unul de natura pur teoretica.
Intrebarea poate primi insa un raspuns cert atat timp cat imbratisam premisa pe care sprijina.

| Meme10Memu a răspuns:

Dpdv al teoriei big bang universul e marginit. Dincolo de marginile universului e nimic. Insa dpdv al omului poate parea nemarginit desi e marginit sau finit.

| Vali215 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Este doar o teorie, nu are încă nimeni un răspuns 100% sigur.

| Inferno explică (pentru Meme10Memu):

Teoria Big Bang nu sustine ca ar Universul ar fi finit in spatiu, ci in timp.
Contrat intuitiei, Universul poate sa fie finit in timp si cu toate acestea infinit in spatiu.
Explicatia cea mai intalnita este ca, daca Universul este intr-adevar infinit, atunci Big Bangul a avut loc simultan in toate punctele spatiului.
O analogie buna este axa numerelor, care stim ca este infinita. In aceasta analogia axa numerelor este spatiuli, iar distanta dintre numere este echivalenta cu expansiunea spatiului. La momentul initial t=0, distanta dintre numere era zero, intreaga axa infinita fiind comprimata intr-un singur punct finit. O dreapta degenerate intr-un punct.
La momentul de timp ce succeed timpul t=0, are loc Big Bang-ul. In analogia noastra inseamna ca distanta dintre numere, initial egala cu 0, capata o valoare infinit mica, dar mai mare decat zero. Suficient ca intreaga axa sa se "destinda", si dintr-un punct sa devina infinita.
Expansiunea Universului a tot marit aceasta distanta dintre numere, dar axa in sine a ramas si a fost infinita din momentul in care Big Bang-ul a avut loc.

Ceva similar s-a intamplat si cu Universul, dar in 3D. (Daca Universul e in adevar Infinit!)

| Inferno explică (pentru Vali215):

Intrebarea mea porneste de la ideea pur teoretica ca Universul este infinit, deci si raspunsul va fi unul de natura pur teoretica.
Intrebarea poate primi insa un raspuns cert atat timp cat imbratisam premisa pe care sprijina.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Inferno):

Finit in spatiu dar in expansiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Incearca sa detaliezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

In același fel in care nu este etern.

| sayWhaaat a răspuns:

E in afara cunostintelor noastre momentan, si va fi pentru mult timp sau chiar pentru totdeauna. O sa aflam numai cand vom putea construii un mijloc de transport care nu numai sa poata calatorii atat de departe intr-un timp foarte scurt ( o viata de om, ca altfel degeaba ajunge la destinatie ), dar trebuie sa inventam si un mijloc de comunicatie care sa poata transmita informatii celor de pe pamant, la fel, intr-un timp scurt. E cam imposibil laughing

| Inferno explică (pentru sayWhaaat):

"E in afara cunostintelor noastre momentan"
Mai cerceteaza. Se poate raspunde la intrebare.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Da

| Inferno explică (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

Detaliaza.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru Inferno):

Ce sa detaliez?
De ce sa facem din purice armasar.
E infinit.
Daca aveam tehnologi cu care dovedim alte chestii cum ar fi daca spatiul infinit este plin la infinit de materie mai ziceam.

| daviddumitru8888 a răspuns:

Nu deoarice este limitat de nimic nimic e nimic omeni nu pot so recunasca cu adevarat nimicu posibil e in stare de crestere dar atit chit este ideea de timp (cauze. Cosecinta. urmarii) e imposibil sal recunoastem ca infinit