| Marioara_5353 a întrebat:

Daca voi atei nu credeti in Dumnezeu atunci in ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

In mine ca persoana.Sau in Mos Craciunthinking Ma mai gandesc si iti zic. Si sa nu imi spui ca nu crezi in mos craciun.Sa stii ca exista si daca nu crezi esti mare pacatoasa. Asa si cu dumnezeul tau.winking

40 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu cred ca in gardul gradinii lui Dumnezeu e o mare borta si ai scapat pe acolo. Lasa, ca si la Socola, au aia borte-n gard si o mai iau glumetii la plimbare prin Iasi. Ori tu, ori aia, tot un drac.
Doamne! Ce-mi place sa raspund la intrebarile tale...asta cand nu ma infurii prea rau si le raportez.

| Flav a răspuns:

In mama, in mama.batting eyelashes

| MMihai a răspuns:

În Divinitatea de Ordin Suprem a universului. Unde prin Univers se înțelege suma a tot cea ce există,( înt-o formă sau alta). // Și ateismul este o formă de religie cu panteon Malefic vid și panteon Divinic vid. /// Singura ființă fără nici un Dumnezeu, care frecventează acest Site, este o semi - analfabetă, de 39 de ani din Baia Mare, care este femeie de serviciu la niște blocuri, numită Marioara.

| DorelSudoru a răspuns:

Omul este propiul sau zeu si se inchina ca atare

| Dumnezău a răspuns:

Fatuca,Dumnezeu este un calculator.Pot dovedi

Cred in puterea rockului.Pace tie. big grin

| Malphas a răspuns:

În Zâna Măseluţă.

| bebetho a răspuns:

Eu cred in Mărioara, arhiepiscopiţa TPU-ului.

| Bunny a răspuns:

@kalliste Mos craciun e zeitate?laughingHai sa ii ridicam si lui biserici. Poate adunam mai multi adepti laughing. Inainte de religia cre(s)tina au fost alte mii de religii.Chiar era un filmulet pe youtube cu ideea crearii unei prime sau mai multe religii. Pornise de la ideea cu faptele rele si greselile oamenilor.Ai dreptate la ideea ca au fost create din frica.Inceputul a fost sa ii sperie ca vor arde in iad sau oricum vor ajunge intr-un loc nu prea placut. Cum acum exista oamenii din umbra si politica e mana-n mana cu religia, asa au existat din totdeauna oamenii care au vrut (si poate chiar au reusit) sa conduca lumea prin manipulare. Tot la ideea asta de baza duc toate religiile.

| Bunny a răspuns:

@kalliste da tocmai ca am fost de acord cu ce ai zis tu legat de frica.Ca exista cele 10 porunci sau nu, e totul in firea umana.Nici marii credinciosi nu le respecta.Trebuie tu ca persoana sa respecti alt om si in primul rand sa fii tu om.Nu e nevoie de o porunca scrisa in biblie sa iti dai seama ce comportament trebuie sa adopti.Si in ideea ca era vorba de dumnezeu si nu de religii, multi confunda acea forta creatoare(care poate fi numita oricum si nimeni nu o poate descrie) cu dumnezeul religios(un mosulica in relatii directe cu biblia). De-asta cand le raspunzi crestinilor(sau majoritatii lor) si aduci vorba de dumnezeu, faci si tu referire la cel biblic, care logic e inexistent.

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

In Satanadevil

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Ce-mi place sa mai rad de oaemni uneori.

| RhoOphiuchi a răspuns:

A=fara theos=zeu. Deci un ateu nu numai ca nu crede in Dumnezeu, el nu crede in nici-o alta zeitate, fie ea Brahma, Satana sau Mos Craciun si prietenii sai. Un ateu nu crede in zeitati pentru ca nu simte nevoia sa primeasca spirijn/ajutor de la o entitate ci de la ceva a carui existenta se manifesta clar si fizic. Cei care cred in Dumnezeu, cred in el pentru ca au *nevoie* sa stie ca cineva are grija de ei, ca cineva ii ajuta, ca nu sunt singuri si ca viata lor pe pamant nu se limiteaza la o medie de 70 de ani. Deci religia a fost creata din frica, nu din iubire. Pentru ca oamenilor le era frica, si au avut nevoie sa creada e ceva mai puternic decat ei care ii poate ajuta, pentru ca din realitatea fizica cunoscuta lor, au relaizat ca nimic nu ii poate scapa de incidenta intamplarilot rele [boala, accidente si eventual moarte].
Eh, un ateu realizeaza chestiile astea, si realizeaza deci ca aceasta credinta in zei este iluzorie, si ca degeaba crede din moment ce stie ca ar crede intr-o iluzie. Asa ca ateul crede in el insusi, in lumea din jurul sau, accepta efemeritatea vietii, si succesiunea ei continua, accepta ca nu e si nu ar avea de ce sa fie fiecare om nemuritor, ca "toti se nasc spre a muri, si mor spre a se naste" cum zicea Eminescu. Iar tot ceea ce se intampla in viata fiecarui individ se intampla ca o consecinta a faptelor sale si a tuturor oamenilor cu care a interactionat de-a lungul vietii lui. E mai multa o panza imensa si incalcita decat un destin scris pe undeva.

| RhoOphiuchi a răspuns:

@Bunny. Mos Craciun si prietenii sai = simbol pentru toate zeitatile lumii cunoscute si necunoscute; legende si povesti adicatelea. Religia a pornit in mod initial si s-a bazat tot timpul pe ceea ce am explicat eu, frica oamenilor si nevoia lor de a gasi o explicatie pentru existenta lor si pentru tot ceea ce li se intampla. Ca altii au fost ceva mai destepti si au stiut sa foloseasca asta in binele lor, e altceva.
Nu totul e neaparat rau la religii, pana la urma dogmele au fost primele legislatii [uite-te la cele 10 porunci, daca nu ar fi existat, nu ar fi existat nici principiile morale actuale ale societatii noastre]. Dar intrebarea aici nu era despre religii, ci despre Dumnezeu.

| RhoOphiuchi a răspuns:

@Bunny, trebuie sa te contrazic putin de tot. Ba chiar era nevoie de un cod moral care sa ii invete pe oameni cum sa se poarte, doar ca cel mai eficient mod de a il implanta in mintea oamenilor a fost pe cale religioasa. Aminteste-ti ca omul e in mod primordial un animal. El nu se naste cu "constiinta" [in sensul de judecata a binelui si a raului] ci o dobandeste pe parcursul vietii. Pt a putea convietui oamenii intr-o anume societate e nevoie de acest cod moral ca toti sa se ghideze dupa el, altfel s-ar sfasia toti intre ei. Dar sa nu uitam ca moralitatea nu e una universal valabila, pentru ca ea nu exista in natura, in univers. Ea e creata de om si mintea sa. Dar ea difera de la un popor la altul [ex: popoarele canibale isi mancau adversarii invinsi pentru a le inghiti spiritul si puterea; popoarele precolumbiene faceau sacrificii umane zeilor; etc], deci sunt culturi in interiorul carora lucruri care noua ni se par gresite, la ei sunt considerate benefice. Si ei au codul lor moral, si noi il avem pe al nostru.
Dumnezeu este o incercare de reprezentare simbolica a acelei forte creatoare, prin persoanificare. Ceea ce e gresit, e modul d eintelegere al oamenilor, oamenii de rand care tind sa inteleaga mot-a-mot si chiar cred ca Dumnzeu e un fel de persoana, ca este o fiinta cu forma, culoare, masa, care trebuie sa si stea undeva, pe ceva, si l-au pozitionat in cer, evident, pentru ca instinctiv oamenii au creat o pozitie ierarhica si au intuit ca lucrurile puternice sunt mai inalte. Dar a crede ce scrie in Biblie cuvant cu cuvant are aceeasi valoare de adevar si corectitudine ca a crede ca Harap Alb chiar a existat si a facut si a dres.
Dar oamenii prefera asa, sa il vada pe Dumnezeu ca un mosulica cu barba alba [ceea ce e cam ilogic, pai daca Dumnezeu e batran, inseamna ca a fost si tanar cumva nu? Pai si daca e nemuritor, de ce a imbatranit, imbatranirea existand doar la organismele cu viata limitata?]. In fine, noi sa fim sanatosi, grasi si frumosi.

| RhoOphiuchi a răspuns:

@GotRo, pai sunt asemanari intre crestinism si mai multe religii antice; crestinismul este o religie noua de fapt. Si o religie noua nu putea fi creata din nimic, ea are radacini sumeriene si egiptene. Egiptenii au fost primii cu religie monoteista, si primii care au pus problema vietii dincolo de moarte. Apoi grecii. Crestinii doar au venit si au preluat ideile, nu si simbolurile. Si au pus simboluri noi la idei vechi. [adica toata biblia aia e o adunatura de simboluri, nu povesti istorice, evident] metafore care in sinea lor nu sunt rele. Sunt doar ideile in care credeau oamenii atunci, idei inspirate de insasi natura, de fenomene naturale intelese gresit.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

La Sfantul Massenger.

Massenger ajuta.

| 4b a răspuns:

Slava cerului ca nuss ateuhappy

| Bullweif a răspuns:

In ei insisi. Marea tampenie cu ateismul e perceptia reciproca (felul in care sunt priviti ateii de catre credinciosi si invers). Marea majoritate a ateilor sunt oameni cu pregatire mai inalta, pe cand "credinciosi" se gasesc prin toate paturile societatii. Asa ca s`a format ideea ca esti destept daca esti ateu si reversul, trebuie sa fii un pic prost ca sa crezi intr-o Forta superioara. Sunt credincios desi am pregatire superioara si nu sunt de acord cu ideea de mai sus.

| Trinitas a răspuns:

In Sfanta Limba Romana

| metallica666 a răspuns:

@ kallistre eu pot doar sa aprob ceea ce ai scris! happy
@marioara, marioara ...chiar ma aduci la ceea ca sa folosesc expresia ''esti tare proasta''... scuza-ma te rog, sau mai bine du-te si te roaga pentru mine, ''poate mi se vor ierta pacatele'' big grin big grin big grin

| Crisis a răspuns:

Ba, a fi ateu inseamna sa nu crezi in nimic [zeu ma refer]. Poa' sa creada in Mos Craciun, ce te pasa?

| adela93 a răspuns:

Tu eşti fecioara Mărioara şi acum postezi pe TPU sute de mesaje creştine ca să ne salvezi pe toţi?

| CautNume a răspuns:

Eu cred cu mana pe inima in prostia ta...

| BOOBZen a răspuns:

Am putea sa incetam cu astfel de intrebari? Asta e una dintre MARILE probleme de pe TPU,fiecare crede in ce vrea,unii zic ca in "Mos Craciun",in "Zana Maselut",altii nu cred in nimic sau cred in fortele lor,eu abia daca am incredere in mine, lipsesc de la teste ca mi-e frica de rezultat, si atunci cand ma imbarbatez si am incredere in mine la teste... dupa aia imi pare rau

| Saya a răspuns:

Cred in mine si asta imi este de ajunshappy

| LeuTz a răspuns:

Marioara cand o sa fii un pic mai desteapta ai sa iti dai seama.Dar cand esti sub orice critica ca acum mai bine o lasam balta

| LeuTz a răspuns:

Marioara valea la biserica si scoate internetul ca e unealta diavolului.

| sabilopod a răspuns:

In evolutia scrisa de charles darwin.

| Digital112 a răspuns:

In rame, gandaci...