| anonim_4396 a întrebat:

Daca zic ca "ai sa faci cancer" se manifesta?

4 răspunsuri:
| Heureuse a răspuns:

" 'Prin cuvintele tale te vei " salva, prin cuvintele tale te vei condamna. 'Cel care cunoaşte puterea cuvîntului este întotdeauna atent la ceea ce spune în conversaţie. Este de ajuns să supraveghezi reacţiile cauzate de cuvintele tale, pentru a şti că ele nu se întorc la tine fără efect. Prin cuvîntul său, omul îşi creează lui însuşi legi. Am cunoscut pe cineva care spunea: 'Pierd mereu autobuzul. Pleaca exact atunci cînd sosesc eu.'. Fiica sa spunea: 'Eu prind întotdeauna autobuzul. Soseste în clipa în care sosesc eu.'. Şi aşa, timp de mai mulţi ani. Fiecare stabilise o lege pentru sine, una pentru eşec, cealaltă pentru reuşită. Iată explicaţia psihologică a superstiţiilor. Potcoava calului sau parul de elefant nu au prin ele însele nici o putere, dar cuvîntul şi credinţa care afirma că ele poarta noroc creează în subconştient o stare de optimism, care atrage şansa. fără efect pentru oamenii care Totuşi, am observat că aceasta este, mai avansati spiritual, cunosc o lege superioara. Aceasta se explică astfel: nu poţi să te întorci în trecut, ci trebuie să îndepărtezi imaginile 'decupate'.
CORPUL POATE FI REÂNTINERIT ŞI TRANSFORMAT PRIN CUVINT ŞI PRINTR-O VIZIUNE CLARĂ, iar boala complet ştearsă din conştient. Metafizicianul ştie că orice boală are o corespondenţă mentală şi că PENTRU VINDECAREA CORPULUI TREBUIE MAI ÎNTÂI SĂ-ţi VINDECI SUFLETUL. TREBUIE ca SUBCONŞTIENTUL – ADICĂ SUFLETUL – SĂ FIE SALVAT DE GÂNDURILE NEGATIVE. In Psalmul XXIII citim: 'EL îmi vindeca sufletul'. Aceasta înseamnă că subconştientul - adică sufletul - trebuie vindecat prin idei juste. 'Unirea mistica' este aceea dintre suflet şi Spirit, adică dintre subconştient şi Supraconştient. Trebuie că ele să fie unite. CÂND SUBCONŞTIENTUL ESTE PLIN DE IDEILE PERFECTE ALE SUPRACONŞTIENTULUI, DUMNEZEU ŞI OMUL SUNT O SINGURĂ FIINŢA.
Exemplu: Intr-o zi, eu am vizitat pe o doamnă care mi-a spus că era bolnava pentru că mîncase o stridie rea. 'Nu, am replicat eu, stridia era inofensiva; tu ai otravit stridia! Ai ceva cu cineva?' Ea îmi răspunse: 'Da, cu aproximativ 19 persoane.' Ea se certase cu 19 persoane şi devenise atât de nearmonioasă, încât îşi atrăsese stridia dăunătoare! "
(Florence Scovel Shinn 1871-1940 Jocul vieţii )

| VladutAnghel a răspuns:

Da!

| Vlad_Stan_2001 a răspuns:

Cine ar pune o asemenea intrebare ipocrita. Logic ca nu se manifesta