| Jonnymiksa a întrebat:

Dar este nevoie de perfecțiune?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

PERFECT, -Ă, perfecți, -te, adj., s. n. I. Adj. 1. Care întrunește în gradul cel mai înalt toate calitățile cerute; desăvârșit.

Ai putea fi maestru al unui domeniu, dar tot n-ai fi perfect.

19 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu neaparat.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Din moment ce nu exista si din moment ce pana acum umanitatea s-a descurcat fara prefectiune, nu, nu-i nevoie de ea.

| Jonnymiksa explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Bine.
Deci nu-i nevoie de 2-3 facultăţi terminate pentru perfecţiune?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Din moment ce n-ai cum sa o atingi, poti sa faci si 100, ca tot n-o sa te ajute.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Jonnymiksa):

E vorba doar de imbunatatire a cunostintelor, nu de atingere a perfectiunii.

| Jonnymiksa explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cum fără facultate să obţinem ceva, mai ales perfecţiunea?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Jonnymiksa):

N-am zis sa nu faci facultate.
Am zis ca, indiferent daca faci facultate sau nu, tot nu poti ajunge perfect.

Facultatea te "perfectioneaza". Dar acest "perfectioneaza" e sinonim cu "imbunatateste". Nu te poate face nimic perfect.

| Jonnymiksa explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Bine.
Nu perfect in totul, doar posibil în ceva?

| Jonnymiksa explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Bine.
Nu perfect in totul, dar posibil în ceva?

| Jonnymiksa explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da aşa e.
Doar se poate tinde spre perfecţiune,,,,.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Jonnymiksa):

PERFECT, -Ă, perfecți, -te, adj., s. n. I. Adj. 1. Care întrunește în gradul cel mai înalt toate calitățile cerute; desăvârșit.

Ai putea fi maestru al unui domeniu, dar tot n-ai fi perfect.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Da cine a zis ca e nevoie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da și nu.
Dacă ești modest și crezi ca ești perfect, și alții vor crede asta.
Pana la urma toți suntem perfecti cred, nimeni nu-i mai frumos decât celălalt etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nevoie de perfectiune.
Despre partea cu facultatile, de ce nu le iei tu pe toate cu nota maxima? Nu traiesti 400 de ani, nu-i asa?

| Jonnymiksa explică (pentru anonim_4396):

Ai carte, ai parte?
Dacă termin doar liceu nu sunt nimic, pot să trăiesc şi 450 de anii.nu?
Facultăţile ajută la perfecţiune?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există așa ceva. Nimeni nu e perfect. Nimic nu e perfect.

| Jonnymiksa explică (pentru anonim_4396):

Facultatea ne perfecţionează?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai pricopsi cu toti prostii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deviza mea este ca perfectul nu exista / depinde de imperfect, cel putin in lumea materialista, sau mai bine zis pe Pamant.
Cand spune perfect (ex : Aceasta bicicleta e perfecta!) nu inseamna ca e, folosim termneul doar pentru a defini acel lucru ca fiind total sau mai mult decat satisfactor pentru propria ta persoana. Daca ar fi perfecta, nu ai cumpara alta peste 3 ani, deoarece pana la urma aceasta senzatie de "perfect" se duce la un moment dat, omul schimbandu-si preferintele mereu, fie din plictiseala fie din nevoie.

| Kerre a răspuns:

Acum depinde, in unele momente chiar ai nevoie sa faci totul "ca la carte", dar nu este obligatoriu sa fii mereu perfect, pana la urma nimeni nu este perfect din toate privintile.