| denisTiky a întrebat:

Dau funda. Dati exemple de fenomene din viata de zi cu zi si apoi explicati-le. Multumesc!
P.S: nu fenomene ale naturii ci fenomene fizice.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un calendar la 2 metri deasupra unui radiator pornit si calendarul se misca usor. Explicatie: se spune ca "aerul cald se duce in sus" dar nu spune nimeni din ce motiv. Undele infrarosii se propaga de la sursa in toate directiile si imping si atomii din aer. Mai intervine si gravitatia si presiunea atmosferica. As putea sa pun radiatorul pe tavan si o morisca de hartie la 2 metri in jos dar e mai greu de experimentat. Vibratiile din spatiul mai cald se propaga spre spatiul mai rece cu vibratii mai mici sau mai putine. Ar mai fi o explicatie: consideram exemplu cu un vas plin cu apa care fierbe iar vaporii de apa sau apa care devine gaz se ridica la suprafata. Apa gazificata se ridica pentru ca e mai usoara ( cu densitate mai mica ) decat apa lichida. Aerul mai cald are densitate mai mica si tinde sa se ridice deasupra aerului mai rece care este mai dens. Aceasta dinamica prin care aerul mai cald trece deasupra aerului mai rece reprezinta un sens de circulatie mai mult in sus. Ar mai fi o conditie: daca presiunea atmosferica ar fi foarte mare atunci evaporarea apei din vasul cu apa se reduce. happy

1 răspuns: