| anonim_4396 a întrebat:

Dau fundita, cine imi raspunde la intrebarea asta, eu sunt in emisfera nordica, aceleasi stele pe care le vad eu, le vad toti din emisfera nordica?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Da, dar nu in acelasi timp, si nu din acelasi unghi.

https://imgur.com/z49UPNj cerul vazut din Romania (Alba)
https://imgur.com/a/AquCBKR cerul vazut din Norvegia (Boden)

Te poti juca in Stellarium. Ce vad cei din America de nord, o sa vedem noi peste cateva ore.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu daca ies acum afara din casa fiind in vest o sa vad ceea ce tu ai vazut deja si tot, inteleg

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar ce este in emisfera sudica nu putem vedea noi din emisfera nordica nu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca distentele pana la stele sunt foarte mari, distanta pe Pamant devina mica, asa ca daca e vorba de un oras din Romania, diferenta intre ce vezi tu si ce vad eu e aproape insesizabila. Daca e vorba de tari apropiate, diferenta e foarte mica. Ce vezi tu, vad si eu, in acelasi timp.

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Nu, de asta constelatiile din emisfera sudica au numele unor obiecte, pentru ca au fost descoperite mai tarziu, cand oamenii au ajuns in emisfera sudica. Ei au constelatii "microscop", "compas"...

https://www.astro-urseanu.ro/constelatiile.html

Daca nu se intampla ceva catastrofal, n-o sa vedem vreodata cerul sudic din emisfera nordica. Bine, daca n-o sa murim in caz ca se "rastoarna" planeta.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Practic ne putem uita impreuna la o stea in acelasi timp, nici nu stiu cum sa intreb, sper sa ma intelegi, suprafata vazuta de mine cand ma uit la cer, cat de mare este? adica eu pot vedea tot cerul din Timisoara?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Tu vezi doar cat se poate vedea din Timisoara. Nu vezi ce vede cineva din emisfera nordica aflat in cealalta parte a planetei. De exemplu planeta Venus la noi a apus de mult, dar in estul Statelor Unite e la sud-est, apune peste cateva ore, pe la 18. La noi a apus la 18:52.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Multumesc de raspunsuri

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Mădă0611):

Deci pana și aici suntem în urma americanilor laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Inaintea lor. devil

18 răspunsuri:
| edit28 a răspuns:

Da

| RAY a răspuns (pentru edit28):

De ce ai raspuns aiurea, vreau dovezi stiintifice

| edit28 a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca e logic, ce dovezi vrei? N-ai facut geografie la scoala?

| RAY a răspuns (pentru edit28):

Omule eu vorbesc de astronomie nu de geografie, vad ca habar nu ai de intrebare, ia zi-mi cand este cea mai scurta zi din an in emisfera sudica?

| edit28 a răspuns (pentru RAY):

E nevoie doar sa stii ca pamantul e rotund si se roteste ca sa iti dai seama. Dar vad ca pentru unii e prea greu laughing

| RAY a răspuns (pentru edit28):

Ia zi-mi care e cea mai scurta zi in emisfera sudica, pamantul e centrifug inclinat cu un unghi de 23, 5 grade, degeaba ar fi rotund, daca nu ar fi inclinat nu ar exista anotimpuri

| edit28 a răspuns (pentru RAY):

Poate fi inclinat cum vrei tu, odata ce se roteste toti cei dintr-o emisfera vad aceleasi stele, pozitionate usor diferite cu cat mai aproape de pol te afli.

| RAY a răspuns (pentru edit28):

Ecuator