| Diana90 a întrebat:

De cat timp se numeste Romania,-Romania? cred ca se numeste din 1866, dar inainte de numele asta, ce nume purta Romania? cum se numea? si care a fo primul' om care a fost pasit pe ea? Si ce orase se aflau' inainte de astea? ce intrebati am nulaughing)

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste istoria Romaniei, sunt o gramada de carti de istorie. De asemenea un rezumat gasesti si pe ro.wikipedia.org. Numai bine!

| MMihai a răspuns:

Dacă pui întrebări în bătaie de joc îți vei răspunde singură!

| express11 a răspuns:

Esti blonda, de aceea pui intrebari prostesti...la scoala n-ai fost.citeste istoria romaniei!

| express11 a răspuns:

Intrebare de blonda...proasta!

| n0matterman a răspuns:

D'astea se invatau in clasa a 4-a.

In caz ca n-ai incredere in cartile de istorie (probabil uneori pe buna dreptate), intreaba un om de pe timpul ala.
Daca nu poti nu inteleg de ce te zbati atat.

| Doiniţa_3278 a răspuns:

Google can can answer at all your questions. Good luckwinking

| Diana90 explică:

Nu a fo in bate de joc, sunt curioasa ce a fost inainte de Romania aici.

| Diana90 explică:

Beckk:sa-mi fac tema? dik aia.tu daca pui o intrebare aici inseamna ca iti faci tema?)ha ma?

| Diana90 explică:

Tu mai crezi in carti? expres tu te si da ti un restart pa!

| Iheartshoes a răspuns:

Inainte sa fie Romania, erau cele trei "Tara Romaneasca" "Moldova" si "Transilvania".

| RoJapan a răspuns (pentru Iheartshoes):

De fapt erau dinozauri calariti de unguri

| Niakit a răspuns:

Ce mod esuat ai de a ne pune sa.ti facem tema. mie asa mi se pare happy

| allyn333 a răspuns:

Eu trec intra 5 dar stiu sa-ti raspund. In anii de dupa Hristos si inainte Romania se numea dacia ci era mai mare, tara era mai departe de nistru, era mai mare la tisa, noi aveam toata tisa. Dar cu razboaiele cu imperiul roman sa mai micsorat dacia de asta s-a despartit tara romaneasca de moldova dar de transilvania... imperiul ungariei ne-a luat-o dar cu timpul au mai fost rascoale si sa m-ai facut transilvania dar nu unita cu dacia. Dacia era formata din poporul de traco-geti si din minoritati nationale. Grecii avea infiintate pe malurile daciei orasele Tomis Histria si Calatis, sunt mai multe orase grecesti dar astea ar fi la noi in tara. Mai sunt orasele Sarmisegetusa si altele din tara unele in daca altele in latina. Cu timpul din limba daca s-a format limba latina apoi romana. Dar sa m-ai facut o unire cea de Mihai Viteazu. Dar unirea na durat decat un an. A fost dupa unirea din 1859 condusa Alexandru Ioan Cuza. Dar spre deosebire de Mihai Viteazu, Alexandru a unit doar moldova si tara romaneasca, dar unirea a tinut mult. Atunci erau romani si au hotarat sa se numeasca Romania mica. Fiindca nu era transilvania si fiindcadin moldova s-a despartit bucovina care acum e Suceava, din Romania, si cernauti si hotin din ucraina care demult era rusia si basarabia care era tot din rusia. Apoi in 1918 dupa primul razboi mondial cand transilvania a fost unita cu Romania si basarabia si bucovina, de aici vine numele de Romania mare sau Romania. Dar in al doilea razboi mondial 1940-1944 am pierdut basarabia si cernauti si hotin. Atunci botosani era despartit in trei judete : judetul Dorohoi, judetul Botosani si regatul herta care a fost proclamat drept parte din buvovina si nea fost luat si regatul herta, ma mir de cum rusii nau luat si Suceava. De cand in 1940-1944 cand in Iasi rusii navaleau peste tot acolo se gasesc multe bombe. Am uitat sa iti spun ca pe timpuri astea trei parti din Romania erau despartite in cnezate si voievodat : in transilvania Gelu, Glad si Menumorum au unit cnezate si voievodatele; in moldova lea unit bogdan descalecatorul si dragos voda; in tara romaneasca legenda spune ca basarab I, dar eu stiu ca negru voda lea unit. Asta e o mica parte din istoria care o stiu!