| patrick4you a întrebat:

De cata energie este nevoie pentru a fierbe 1 litru de apa la 100 grade?

Răspuns Câştigător
| mircea a răspuns:

Desigur ca trebuie sa stii ca Q = m x c x (Ti - Tf), unde :
Q - cantitatea de caldura in kJ
m - masa de apa in kg
c - caldura specifica a apei in KJ/kg
Ti - temperatura initiala a apei in grade Kelvin
Tf - temperatura e fierbere a apei in grade Kelvin

6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

E=mc(T2-T1), unde m este masa exprimata in kg, c-caldura specifica a apei care parca este 4, 18, T2-temperatura finala, T1-temperatura initiala a apei!

| mircea a răspuns:

Apa are o caldura specifica de 4, 18 KJouli/kg, nu?
Ca sa ridici temperatura cu un grad Kelvin al unei mase de apa de 1 kg trebuie sa consumi o cantitate de energie de 4180 de Jouli. Deci pentru o temperatura a apei de "x" grade Kelvin si pana la punctul de fierbere este un interval de temperatura de (100 - x) grade. Faci niste inmultiri si vezi se iese.

| 1968 a răspuns:

Asta depinde de ce fel de energii se folosesc!

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

E nevoie de ceva energie! nu stiuthinking

pa pa, te-am:*

| mihaiion2 a răspuns:

Depinde de temperatura initiala a apei.

| patrick4you explică:

De la 0 grade celsius la 100 grade celsius.