| anonim_4396 a întrebat:

De ce 0 la puterea 0 face 1?

26 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

A^(-b)=1/(a^b)

In cazul nostru a=0 si b=0, deci

0^0=1/0^0

Se vede ca pentru 0^0=1 egalitatea de mai sus se verifica.

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

PăI asta am zis si eu, că e o nedeterminare. Am formulat-o altfel, am zis "face parte din nedeterminări.

| anonymus4106 a răspuns (pentru Inferno):

Aici există niște probleme de logică.
Presupunem că 0^0 are o valoare reală. Notăm acea valoare reala cu a.

a = 1/a ==> a^2 = 1 ==> a = 1 (nu considerăm valorile negative pentru că nu ăsta e scopul)
Așadar, presupunerea este adevarata deoarece am gasit o valoare reala.

Hai să luam urmatorul exemplu: vrem sa verificăm dacă 1 = -1.

Presupunem că 1 = -1 este adevărata. Ridicăm la patrat relația ==> (-1)^2 = 1^2
1 = 1.
Am ajuns la ceva adevarat, deci înseamnă că și presupunerea e adevarată, deci 1 = -1.

Ambele exemple sunt greșite. De ce? Pentru că, ajungând la ceva adevărat, am concluzionat ca am pornit de la ceva adevarat, dar nu este așa, deoarece UN FALS POATE IMPLICA UN ADEVAR, adică putem porni de la ceva fals și să ajungem la ceva adevărat.

În cazul lui 0^0 au fost făcute niște operații cu acesta. Dar acele operații sunt definite pe mulțimea numerelor reale. Asta înseamnă că a fost postulat că 0^0 e real.

| Inferno a răspuns (pentru anonymus4106):

Nu e buna nici "demonstratia" mea pentru ca am simplificat prin "a". Ceea ce inseamna ca am presupus ca "a" e diferit de 0. Adica am presupus ca 0^0 nu poate fi 0, ceea ce nu stim.

Dar din cate am inteles, cand nu avem limita unor functii ci doar operatia matematica0^0,atunci rezultatul e mereu 1.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Inferno):

Voi ati facut matematica cu femeia de servici? 0 la puterea 0 este caz de nedeterminare in matematica, la fel ca infinit/infinit sau 0/0.
Vezi aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Nedeterminare

| Inferno a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Http://www.letmegooglethat.com/? q=0%5E0

Wikipedia se refera la cazul general in care ai limita unei functii ce tinde la 0^0.
Adica ai:
"lim f(x)=0^0", cand "x-->a"
In cazul asta da, este nedeterminare. Raspunsul poate fi 1, 0, "e", etc, depinzand de functia "f(x)" pentru care calculezi limita.

Intrebarea se refera strict la operatia matematica 0^0 adica se refera la cazul particular in care stii ca functia f(x)=x^x, iar x tinde la 0.
Deci practic cunoastem functia.

Avem

"lim x^x", cand "x-->0", iar limita asta se poate calcula asa cum am aratat mai sus. Rezultatul fiind egal cu 1.

Chiar din definitia logaritmului rezulta ca:
x^x=e^ln(x^x), unde "ln" este logaritm natural, iar "e" numarul lui Euler.

Sau tinand cont de faptul ca puterea iese in fata logaritmului:
x^x=e^x*ln(x)

Deci avem " lim [ e^x*ln(x) ]", cand x-->0
Ne concentram stric pe exponent.
Rearanjam termenii
x*ln(x)=ln(x)/(1/x).
Ca sa obtinem nedeterminarea 0/0 pe care o putem rezolva prin LHopital. Deci derivam la numerator si numitor.

ln(x)'=1/x

si

(1/x)'=(x^-1)'=-x^-2=(-1/x^2)

Deci in final avem: "lim[ (1/x)/(-1/x^2)] cand x-->0

Acum avem nedeterminarea infinit/infinit, dar se observa ca numitorul fiind la o putere mai mare decat numaratorul va tinde "mai repede" catre infinit, ceea ce inseamna ca rezultatul limitei este 0.

Sau daca nu ma crezi aranjam fractia:

- x^2/x, puterea se reduce
-x^2/x=-x

lim (-x) cand x-->0 este clar 0.

Acum ne reintoarcem la limita noastra:

" lim [ e^x*ln(x) ]", cand x-->0
Deja stim ca exponentul tinde la 0, deci avem e^0=1

| sabin89 a răspuns:

Face parte din nedeterminări. Asa cum e si 1 la puterea infinit Orice număr la puterea infinit e infinit, dar si 1 la orice putere este 1. Mai este si infinit supra infinit, pentru că infinit împărţit la orice trebuie să dea tot infinit, dar orice număr împărţit la infinit dă zero. Nedeterminări matematice. În exemplul tău, rezultatul nu e 1. Nedeterminările nu au rezultat.

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Si eu stiam ca e nedeterminare. Dar din cate am inteles e nedeterminare cand ai limita unei functii care tinde la 0^0. Atunci rezultatul variaza.

Dar cand ai doar numarul 0 ridicat la puterea 0 rezultatul este mereu 1.
Asta spune si calculatorul de altfel.
Practic prin 0^0 se intelege limita cand x tinde la 0 din x^x. Iar limita asta se poate demonstra ca este egala cu 1.

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

"Iar limita asta se poate demonstra ca este egala cu 1. "
Ştii cumva demonstraţia?

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Chiar din definitia logaritmului rezulta ca:
x^x=e^ln(x^x), unde "ln" este logaritm natural, iar "e" numarul lui Euler.

Sau tinand cont de faptul ca puterea iese in fata logaritmului:
x^x=e^x*ln(x)

Deci avem " lim [ e^x*ln(x) ]", cand x-->0
Ne concentram stric pe exponent.
Rearanjam termenii
x*ln(x)=ln(x)/(1/x).
Ca sa obtinem nedeterminarea 0/0 pe care o putem rezolva prin LHopital. Deci derivam la numerator si numitor.

ln(x)'=1/x

si

(1/x)'=(x^-1)'=-x^-2=(-1/x^2)

Deci in final avem: "lim[ (1/x)/(-1/x^2)] cand x-->0

Acum avem nedeterminarea infinit/infinit, dar se observa ca numitorul fiind la o putere mai mare decat numaratorul va tinde "mai repede" catre infinit, ceea ce inseamna ca rezultatul limitei este 0.

Sau daca nu ma crezi aranjam fractia:

- x^2/x, puterea se reduce
-x^2/x=-x

lim (-x) cand x-->0 este clar 0.

Acum ne reintoarcem la limita noastra:

" lim [ e^x*ln(x) ]", cand x-->0
Deja stim ca exponentul tinde la 0, deci avem e^0=1

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

"Dar din cate am inteles e nedeterminare cand ai limita unei functii care tinde la 0^0. Atunci rezultatul variaza."
Variază? Poţi să dai niste exemple din care să rezulte că variază?

| Catrice a răspuns:

Pentru ca așa spune logica matematicii.

| mentholinks a răspuns:

Cui ii pasa?

| PainTech a răspuns:

Daca calculezi 0. 0000001 la puterea 0. 0000001 (aproape zero ) rezultatul este 0. 999998388, deci "aproape" 1.

Cu cat scazi 0. 0000001 mai mult cu atat rezultatul se apropie si mai mult de 1.

| Ineys a răspuns:

Orice numar la puterea 0 e 1.

| Steregoi a răspuns:

Pentru ca nimicul aparent este unul singur. Dumnezeu imaterial aparent nimic nu se poate inmulti cu el insusi si daca prin absurd ar incerca sa se inmulteasca ar fi acelasi adica unul singur si nu mai multi Dumnezei supremi. happy Dumnezeu este in acelasi timp aparent nimic dpdv material si este infinit dpdv imaterial. happy Materia sau acel unu provine din imaterie sau din nimic_aparent concentrat pe alocuri. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!
https://www.youtube.com/watch?v=4Hm4fMkl5XI

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice număr la puterea 0 face 1.

| Florin9Florin9 a răspuns:

0 la puterea 0 nu e 1
O la puterea 0 nu are sens pentru că se bat cap în cap două reguli
1)0 la orice putere e tot zero
2)orice număr la puterea 0 e 1
Și nu ai cum să le împaci pe amândouă.
Deci 0 la puterea 0 nu are sens așa cum nici 7 împărțit la 0 nu are sens.

| Inferno a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Cine a postulat "regulile" astea? Tu?

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Am văzut acum că ai modificat. Câteva minute mai devreme scriseseşi: "E o nedeterminare".
Te rog să-mi retragi votul de eronat happy

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Inferno):

Așa se predă la școală. Întrebă un profesor dacă nu ai trecut pe acolo la timpul potrivit.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Era o regula:orice număr la puterea zero da unu așa știu.

| anonymus4106 a răspuns:

Este nedefinit. Exista raspuns care depinde de un anumit context, iar acel context este o funcție matematică. În clasa a 11-a se face asta la analiză matematică.

Ai urmatoarea functie: f(x) = x^0. Să zicem că vrei să vezi ce se întâmplă când x se apropie de 0. De fapt, asta înseamnă a ca

| Stefan123x a răspuns:

Buna intrebare!