| Stropdeploaie a întrebat:

De ce a devenit lumea atat de paranoica?!)))

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Gloata mereu are acest potențial. Doar că acum e antrenat peste medie.

| Stropdeploaie explică (pentru T0T):

Sa fie oare si din cauza bisericii.>? Chestia aia. cu 666? doamne ce povesti de adormit copii.laughing))

| T0T a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Cauzele sunt multiple. Eu cred că biserica e un pretext de care se agață (inconștient). Adevărata cauză e prostia omenească, ce e de fapt personificarea naturii umane. Suntem ca șobolanii care cască ochii la orice văd strălucitor și s-ar duce și în prăpastia plină cu rahat după asta, chiar dacă ceea ce strălucește e un ciob de sticlă în lumina soarelui. Ciobul aici e informația, iar strălucirea, senzaționalul. Lumea pare mai interesantă parcă dacă e bazată pe conspirații și minuni, iar într-un mod indirect, conspirațiile îi fac să se simtă importanți. Însă e o sabie cu două tăișuri. Când observă cât de mici și neputincioși sunt în fața monștrilor inventați de ei, apare panica, anxietatea.

| Stropdeploaie explică (pentru T0T):

Se Face atita caz pe o simpla termoscanare! Doamne cat de inapoiati pot fi unii.sad

| gabicoo a răspuns:

Greșit! Lumea nu a devenit paranoică! Ea era așa de multă vreme! Dar abia acum cu ocazia crizei determinate de Coronavirus și-a dat arama pe față!

| MaryMaria333 a răspuns:

Pt ca unii am trecut prin multe si am invatat cv. Unii asa is "odata ce sau ars sufla si in lapte acru". Na asa devin paranoia. Odata ce au patit-o se asteapta la orice

| badriel a răspuns:

Ba frate asa sunt oamenii ce sa faci))

| Stropdeploaie explică (pentru badriel):

Asa Pagani? Ba ma lasi!laughing)