| AvalohAlyn a întrebat:

De ce a zis Buddha că viața inseamna suferință?
Și karma credeți că există? De ce da, de ce nu?

Răspuns Câştigător
| ButWhole a răspuns:

Viata inseamna suferinta din motiv ca tot ceea ce faci nu are nici un scop, daca intrebi pe cineva de ce munceste iti va spune pentru ca are nevoie de bani daca il intrebi de ce va spune ca are nevoie de o locuinta si de mancare ca sa traiasca daca il intrebi de ce vrea sa traieasca va spune cel mai probabil ca sa aiba o familie si sa-si creasca copilul/copiii si sa lase lor mostenirea,
ideea este ca copilul/copiii lui vor spune acelasi lucru dar noi privim in viitor foarte putin daca ne gandim ca peste 100 de ani tot ce am facut noi in ziua de azi tot ce am suferit nu va conta deloc (ma refer la un om de rand nu la un om cu putere cum ar fi un presedinte sau rege) pentru copilul/copiii nostri probabil nici numele nu si-l vor aminti, ca sa testezi acest lucru poti sa-ti intrebi parintii care este numele stra-stra-bunicului lor cel mai probabil nu il vor sti.
Mai pe scurt nu conteaza ceea ce facem pentru ca cu timpul totul va fi uitat sau distrus (depinde cat timp trece)
Cat despre karma ii ceva de credinta odata ce crezi ca exista un echilibru in Univers inseamna ca ai credinta fata de ceva sau cineva.

1 răspuns:
| Celcestietot a răspuns:

Karma exista in viata de apoi dpmdv