| Kairon a întrebat:

De ce am fost ales sa fiu destept si nefericit?
Nu mai bine era daca eram un om simplu?
De ce trebuie tot timpul sa vad partea proasta? De ce incerc sa ii fac fericiti pe ceilalti, dar pe mine nu?
Am ajuns sa fiu personajul secundar in propria mea carte...

35 răspunsuri:
| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, nu gandi asa, bucura-te ca poti avea asemenea capacitate pe care nu o au toti! Bucura-te de viata si lasa-i pe altii! Cine are sa te placa si iubeasca, te va placea si iubi asa cum esti tu! Nu ai sa schimbi lumea! Incearca doar sa lasi lumea un pic mai buna fata de cum ai gasit-o!

| Paun_Nicusor_1992 a răspuns:

E bine sa fii destept dar sa fii nefericit nu, nu e nici mai bine sa fii prost ca altfel vei fii si mai nefericit. fa-ti o viata si nu mai ajuta oamenii asa muuuuuuuult. ocupa-te si de viata ta, nu doar a altora

| danyz a răspuns:

I know that feel bro! sad

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Cu siguranta tu esti o persoana mult mai speciala, care nu toti stiu s-o aprecieze la timp, dar cu dsiguranta iti vor simti lipsa cu totii! Nu te descuraja in viata, tot inainte, capul sus!

| Goguletzu a răspuns:

Las' ca vezi mai incolo, chill

| sublime89 a răspuns:

Nu ai fost "ales" de catre nimeni. Asa s-a nimerit.

| Kaℓi a răspuns:

Lasa, nu te intrista, gandeste-te ca puteai sa fii "ales" sa fii prost si nefericit.

| doctorandus a răspuns:

Daca esti destept, intra-n Mensa si pot intalni alti oameni destepti.

| Kaℓi a răspuns (pentru doctorandus):

Eu zic ca aici, pe TPU, e la locul potrivit happy

| Hombre a răspuns:

"De ce am fost ales sa fiu destept si nefericit?"
Cine ti-a spus ca esti destept? Ti-a murit laudatorii?
"De ce trebuie tot timpul sa vad partea proasta?"
Asta demonstreaza ca nu prea esti destept. happy

| anonimg a răspuns:

Numai la Dumnezeu poti gasi fericirea. Si oamenii bogati -nu numai cei saraci- tot la El o gasesc.

| Duucu a răspuns:

Fiindcă ești un mare idiot.Doar idioții se plăng de cum trăiesc fără să ridice un deget.

| Scarbo a răspuns:

La fel e si la mine, nu am mai fost fericit de aproape 2 ani ( fericit cu adevarat), nu cu ajutorul drogurilor laughing.

| Scarbo a răspuns (pentru Duucu):

De unde stii ca nu incearca, eu imi schimb hoby-urile luna de luna ca sa nu intre plictiseala in viata mea, daca intra devin un pic cam diferit, si mult mai nefericit.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Fa-ti o lobotomie. Asa o sa fi prost si fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost ales? daca intrebi pe TPU de ce ai fost ales sa fii destept e clar de ce esti si nefericit nu crezi?

| contαbαndonαt a răspuns:

Intrebarea ta este patetica si fara rost.
Deci iti poti da seama cum iti curge inteligenta prin urechi, direct in closet.
In primul rand, ca toti avem probleme si neajunsuri in vietile noastre.Ele difera in functie de gravitatea situatiei, de cauza - efect, durata perioadei de tranzitie etc.
Dar cel mai mult conteaza modul si masura in care te lasi afectat de catre acestea.Totul porneste de la tine, tu de fapt esti nefericit/nemultumit pen' ca-ti compari fericirea cu a altora, si vazand ca rezultatul este unu' nedorit, astfel incepi sa-ti induci singur aceste stari de tristete.
Din ce observ, te-ai putea afla si intr-un mic conflict cu tine insuti.Mai intai invata sa te impaci cu tine, si abia apoi cu cei din jur.Si ai sa vezi diferenta.

| Emanuelone123 a răspuns:

Stimabile,decat prost mai bine destept, societatea are nevoie de oameni ca tine.In lume prostia e peste tot si cine o creeaza oameni inculti.Si nu uita tu faci un bine societati

| Narcis2007 a răspuns (pentru Scarbo):

Te-ai gandit ca poate din cauza drogurilor nu poti fi fericit cu adevarat?

| Duucu a răspuns (pentru Scarbo):

Și tu crezi că schimbatul de hobby-uri îți face viața mai fericită? Ăia care sunt nefericiți tot timpul sunt ăia care au fost crescut în puf iar după ce au trecut de pubertate au aflat că există și lucruri rele.

| suffarstar a răspuns:

Nu e ceva ce alegi. Eminescu este geniul
literaturii romanesti si era nefericit, Emil Cioran (filozof) era nefericit. Am cativa senili prin cartier, ma uit la ei si ii vad asa de fericiti...
Adevarul este ca doar copiii si nebunii sunt fericiti in societatea noastra. Cei mai multi oameni nici nu constientizeaza cat de nefericiti sunt.
Probabil te simti diferit. Asta inseamna ca trebuie sa faci ceva diferit.
"De ce trebuie tot timpul sa vad partea proasta? "
Trebuie sa vezi si pe cele bune si pe cele rele, insa primele trebuie sa te fascineze. Asta e magia vietii.

| Alphawolf a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-i si faci pe altii fericiti, nu doar sa incerci, asfel vei fi fericit si tu. Daca tu incerci sa-i faci pe altii fericiti, inseamna ca asta iti doresti, ai nevoie de fericirea altora pentru a fi tu implinit, fericit. Fericirea ta o castigi din fericirea altora.

Nu trebuie sa vezi tot timpul partea proasta. Pentru a-i face pe altii fericiti trebuie sa vezi partea buna... nu partea proasta. Probabil esti prea pretentios, ai asteptari peste masura, nu esti destul de tolerant, nu faci concesii.

| bestialu96 a răspuns:

Esti un copil... poate mai tarziu o sa iti gasesti rostu.BAFTA!

| Scarbo a răspuns (pentru Duucu):

De mic m-am fortat sa fiu cat mai imoral, imoralitatea aduce trsitetea si plictiseala absoluta (pentru a intelege mai bine acest lucru trebuie un pic de lectura de Cioran), de cei care vorbesti tu sunt emuistii (oamenii cu gandire de emo), beau si ma droghez tot timpul pentru a gasi ceva fericire in halucinatii si stari de euforie, de curand am aflat ca am ulcer am mereu dureri groaznice in jurul stomacului, stari de voma si inca beau cate 7 beri la 2 zile, si nu sunt fericit deloc, am reusit sa ajung unde mi-am propus, un imoral, si nu simt nici-un fel de satisfactie, ceea ce ai spus tu mai sus arata de cata incultura dai dovada in domeniul psihologiei si al mintii umane, asta e trist, sa generalizezi in halul asta...

| Duucu a răspuns (pentru Scarbo):

Imoralitatea =/= tristețe în mare parte din cazuri,depinde ce înțelegi tu prin imoral,știi povestea.Tu încerci să scoți în evidență nefericirea ta,o chestie pe care o văd la toți, e mișto să fi nefericit pentru că dă bine la cei din jur.Dar stai, că aici te contrazici rău de tot (bine că am dat scroll puțin mai sus).Tu spui că îți schimbi hobby-urile să scapi de plictiseală, și automat de tristețe, însă scopul tău este să atingi imoralitatea care în cazul tău aduce nefericire.Ciudat,ă?

| Scarbo a răspuns (pentru Duucu):

Ciudat? Sa ies in evidenta? Pentru ca sa imi pot face in liniste experimentele nu trebuie sa ies deloc in evidenta, dar de multe ori se cam intampla sa ies, nu stiu din ce cauza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Partea cu nefericirea te cred.
Cealalta am dubii.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Ce te face sa crezi ca esti destept? laughing
si cum adica "nu era mai bine daca eram un om simplu" dar ce, un om destept nu poate fi si simplu?
restul problemei tine de caracter, nu are treaba cu desteptaciunea.
eu prefer sa raman modest atunci cand e vorba de inteligenta. de multe ori ne supraevaluam, intotdeauna o sa fie unul care iti demonstreaza indirect (sau direct) ca tot ce stii e egal cu zero
vezi cazul lui hombre, omul cred ca a atins nirvana dar pacat ca mai are un pic si fix acolo se duce.

| OmuCuBasca a răspuns:

Nu te-a ales cineva. Doar tu ai avut puterea de a alege. Deal with it, go further, and do something about your problem!

| yosoimedy a răspuns:

Nu e chiar asa de destept sa te plange ca esti destept si nefericit, gandeste-te ca sunt multi alti care ar vrea sa fie in locul tau! Nu e vina nimanu ca esti un trist care vede doar partea proasta din toate, dar daca ai fi iesit si tu in natura macar o data, si ai vedea frumuseate si maiestria care e in jurul tau, poate totul ar fi diferit si tu te-ai trezi din stare de melancolie care aici nu-si are rostul. Cat despre ai face fericiti pe alti dar pe tin nu te faci, nu prea are logica! Cat timp tu ajuti atunci te ajuti pe tine, deci daca faci pe cineva sa zambeasca atunci nu esti si tu fericit?! Iar faza cu carte, te rog sa nu o mai zici decat daca scrii o carte trista neinspirata, daca aceea e cartea ta, tu esti scriitorul, tu alegi cum sa fii, tu alegi aventurile si cum e viata ta. Sfat : lasa cartile, calculatorul, telefonul si du-te distreaza-te, incearca sa fii fericit si nu mai spune ca esti destept si singur caci unii oameni poate ar vrea sa fie alaturi de tine, dar tu nu ajuti facand sa pari un egois, arogant, fara nici un ajutor, caci banuiesc ca la starea ta de spirit nu prea ai prieteni!