| TamplaruAnisoara a întrebat:

De ce animalele domestice sunt mai bolnave decât cele sălbatice? Omul se abonează la farmacia veterinara atât pentru animalele adulte cat si pentru cele tinere. Puii de găină sunt îndopați de la vârstă de 8 zile si se continua pana ajung in tigaie, daca nu au "norocul" sa moara.

Răspuns Câştigător
| Nonolita a răspuns:

Pentru ca animalele domestice mananca doar ce le da omul. Si in general le da mancare nesanatoasa, asa cum consuma si el (omul). Dar animalele salbatice consuma numai ce e natural, gasit pe camp sau in padure. In plus, animalele salbatice inca nu si-au pierdut "stiinta" de a deosebi ce e sanatos si ce nu. Ba chiar stiu si cu ce sa combata unele neplaceri digestive. De exemplu, ai vazut caini mancand o anumita iarba? E pentru digestie.

| Nonolita a răspuns (pentru Nonolita):

A, si inca un exemplu, util si noua: nici o pisica nu mananca o mincare de ciuperici (fie ea si cu smantana) daca in mancare este o ciuperca otravitoare. Asa putem testa ciupercile.

| relian a răspuns (pentru Nonolita):

Raspuns gresit.Nu mancarea este cauza pentru care animalele salbatice is mai sanatoase,ci SELECTIA naturala,daca stii cei aia.
Mai simplus spus animalele salbatice daca patesc ceva,se imbolnavesc,isi rup un picior etc sunt rapid eliminate din natura,adica mor si nu mi transmit mai departe boala sau defectu avut ok?
Animalele domestice pe linga faptul ca is crescute in cusca,au mai fost si modificate,selectionate,sa faca oua mai multe,sa se faca mai mari etc,aceste modificari atragand dupa sine pierderea altor caracteristici sau capacitati ale acelui organism.
Organismul salbatec e acolo in natura,ori se adapteaza ori dispare, asa ca care nu-s viabili is eliminai, se elimina singuri, de aia animalele bo, lnave nu le vedem bolnave, nu le vedem pentru ca au murt nu pentru ca n-ar exista laughing

10 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

De unde ști că animalele sălbatice sunt mai sănătoase?

| TamplaruAnisoara explică (pentru PainTech):

Pentru ca inca nu au dispărut. Animalele domestice nu ar trai fara tratament. Am crescut animale locuind la sat. Si daca nu le tratam mureau. Exista an de an epidemii in randul păsărilor așa încât toate mor chiar si tratate. An de an ne mureau păsările la tot satul si din 80 de bucăți daca rămâneau 7-8 in viață. Nu îmi aduc aminte boala cum se numea dar stiu ca mureau mergând prin curte sau in timp ce mâncău. Era si o boala contagioasa. La fel si porcii se îmbolnăveau, făceau febra si se tratau cu antibiotice, altfel mureau. Si vitele sunt tratate cu antibiotice periodic. Iar puișorii mici de găină la 8 zile primesc prima tableta, de abia o pot înghiți iar in apa se pune alt medicament din care beau timp îndelungat pana cresc mari. Oare cum o fi fost mâncarea din carne atunci când nu erau tratate cu medicamente? Cred ca la fel cum au fost roșiile pe vremea bunicilor fata de cele din ziua de azi.

| PainTech a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Într-un mod se răspândesc bolile in natură, unde animalele se intalnesc între ele rar si stau in grupuri mici și în alt mod se răspândesc in gospodarii, unde sunt mult mai multe în același loc.

"Pentru ca inca nu au dispărut."
Bine zis încă. dar multe sunt pe cale de dispariție.

| RKBlue a răspuns:

Pisica mea are sanse sa prinda varsta de 20 de ani.
Una de afara rar prinde 10 ani.
De unde stii ca cele de afara nu sunt bolnave?
Au speranta de viata mai scurta, asa ca...
Daca ai pasari la tara, ma cam indoiesc ca stai langa ei si le injectezi sau indopi, asa ca...
Totul depinde de cum si cu cele le hranesti, si unde le ti.
Nu poti compara animalele din ferme industriale cu cele de pe camp."Destinul" celor din ferme e sa fie ucise(e placut? Nu. )

| TamplaruAnisoara explică (pentru RKBlue):

Nu mai mănânc carne de 23 de ani. Lapte si oua de 13 ani. Si e mai sănătos. Daca animalele sălbatice stiu din instinct ce pot si ce nu pot manca, omul care se considera înțelept, si daca știe nu respecta. Carnea nu este aliment sănătos pentru om. Vorba unui medic geriatru grec din Alba Iulia :"leguma romanului este porcul".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand animalele salbatice nu mananca hrana procesata, puii sunt crescuti industrial pentru a se dezvolta rapid si a fi vanduti pentru carne.
A zis Spiritul Profetic Ellen G White sa mancam sanatos, prefebil vegetarian/vegan. Dar nu toti pot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele sălbatice sunt mai..."călite".

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, pentru ca acolo intra selectia naturala in joc in schimb la cele domestice noi alegem cine supravetuieste, reproduce de asta daca le lasam in salbaticie ar disparea si alea din zoo