| PeRvErSuL97686393923 a întrebat:

De ce apa nu are culoare?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Culoarea este dată astfel.
Spectrul solar, lumina emisă de soare, are multe culori.
Să spunem că ai în față un obiect albastru.
Asta înseamnă că lumina plecată de la soare s-a lovit de obiectul respectiv și acolo, atomii de pe suprafața obiectului au absorbit toate culorile înafară de culoarea albastră. Astfel obiectul a devenit el acum sursă de lumină și respinge, reflectă numai culoarea albastră.
La fel un corp negru le înghite pe toate, un corp alb le respinge pe toate.
La apă, acesta este un mediu transparent, lumina trece prin el.
Când trece, fotonii de toate culorile se ciocnesc de moleculele de apă. Și așa este natura interacțiunii, că nici o culoare nu este absorbită. Unde se absoarbe? Undeva la fundul apei, sau trece prin pereții paharului și merge mai departe.

7 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Pentru ca are origini divine imateriale sau transparente si sustine viata biologica ce are la randul ei origini divine. Dumnezeu a ales sa faca apa transparenta din aceste motive. Dumnezeu este imaterial si transparent si este izvorul vietii. Viata este o forma de energie imateriala transparenta care interactioneaza cu organismul biologic pentru a-l face sa functioneze sa se miste.

| sadrian46 a răspuns (pentru Steregoi):

Pe acestea le știm. Dar povești din alea cu demoni, care sunt specialitatea ta, ca să nu ne plictisim, nu ai?

| Steregoi a răspuns (pentru sadrian46):

Nu demonii fac apa sa fie transparenta. Demonii sunt transparenti si invizibili pe radar.

| sadrian46 a răspuns (pentru Steregoi):

Dumnezeu și dta ați fi plictițiți fără demoni, nu ați avea ce face.

| Nilsson a răspuns:

Culoarea este reflectia unei anumite lungimi de unda a luminii care este alba.
De exemplu substantele verzi absorb toate celelalte lungimi de unda dar le reflecta pe acelea corespunzatoare luminii verzi.
Apa in schimb este transparenta deoarece permite sa treaca prin ea lumina de toate lungimile de unda.

| Adi88 a răspuns:

Lasați googălul deșteptilor și răspundeți daca știti din capsoru vostru. Numai intelectuali pe aici...

| RAY a răspuns (pentru Adi88):

Dar tu crezi ca noi suntem dumnezeu, tu te-ai nascut invatat, suntem curiosi ce cunostinte aveai la nastere?