| BastetReloaded a întrebat:

De ce ar trebui sa ne fie frica de Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Beib a răspuns:

Pentru ca asa spune Biblia.
Dar eu sincer, nu prea cred in chestia asta.
Adica. Sunt atatia oameni, care fac atat de mult rau.
Si o fac fara sa le fie frica.
Pe langa asta, exista ateismul. Ateii nu cred in Dumnezeu, si nici nu le e frica de El.
Intr`o conversatie cu ei, probabil ar spune 'Zi`mi ce trebuie sa fac sau sa spun ca sa-ti dovedesc ca Dumnezeu nu exista si nu voi pati nimic?'
Si ca tot am ajuns aici, exista asa numita 'Viata de apoi'.
Noua ni s-a spus ca daca nu vom fii buni, atat timp cat suntem pe Pamant, vom ajunge in Iad.
Un ateu ar spune 'Nu`mi pasa. Chiar abia astept sa-l scot pe diavol la un suc.' [aceste citate sunt din conversatii pe care le-am auzit.]
Intrebarea finala este : De ce lor nu le pasa de 'Viata de apoi' si noua da?
Well. Fiecare cu religia lui.
Chiar sunt curioasa daca exista aceasta 'Viata de apoi' si nu e doar o poveste de adormit copii.

68 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cine crede in Dumnezeu nu are nici un motiv sa-i fie teama. @ Kazimire, tare a-s vrea sa fii tete-a-tete cu @ Kronstadt, fii atent fratioare, la primul BAU esti galben cum ii place lui popa si in secunda doi iti storci ciorapi, esti prea mic pentru un astfel de duel.Nu mai fa pe grozavul in spatele monitorului, te tradeaza modul de abordare.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Din acelaşi motiv pentru care ar trebui să ne fie frică de Flying Spaghetti Monster (care ne va lăsa fără bere şi stripteuse), de Allah (care ne va priva de cele 70 de virgine), de Yahweh, de Thor (care ne va trosni un ciocan în freză), de... (introdu divinitatea preferată aici) pentru că (introdu argumentul dogmatic pentru necredinţă aici).

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

April: Exemplul cu Ivan Karamazov nu este prea grozav. Nu de alta dar el tot a primit pedeapsă nevinovat fiind happy

| Vizitiul a răspuns:

Kronstadt -O fi si dzo vreun telenovelist,, mai stii...

April
| April a răspuns:

Desi intrebarea ta pare a sugera ca omului n-ar trebui sa-i fie frica de Dumnezeu,in realitate, de-a lungul vremurilor, frica de Dumnezeu a ferit societatea omeneasca de multe rele.Infricosat ca ar putea fi pedepsit pentru raul faptuit,omul si-a impus sa fie drept, sa-si trateze cu bunatate semenii, sa faca acte de milostenie.Frica de Dumnezeu a tinut multe secole locul unor legi omenesti intocmite spre a face viata mai buna si mai dreapta.Inclin sa cred ca, daca ar exista si in aceste vremuri atat de permisive pentru slabiciunile si faptele omenesti rele, frica de Dumnezeu ar aduce bunavoire si pace intre oameni.De altfel,desi multi cred ca ateismul le permite orice,asa cum inca Ivan Kamarazov spunea:"daca nu exista Dumnezeu,totul mi-e permis", cred ca in adancul sufletului toti faptuitori de rau constienti se tem de inevitabilitatea unei pedepse; daca nu omenesti, cu siguranta divine.Si chiar daca nu pare, echilibrul subtil care exista in vietile noastre face sa fim pedepsiti pentru faptele rele, fara macar sa stim de unde vine pedeapsa; doar ne revoltam atunci, uitand ca am savarsit candva raul.Mi-a frica de Dumnezeu pentru ca stiu ca existenta e dreapta.

| mihaibrasov a răspuns:

Apoc. 14:7 – El zicea cu glas tare: "Temeti-va de Dumnezeu si dati-I slava, caci a venit ceasul judecatii Lui; si inchinati-va Celui ce a facut cerul si pamantul, marea si izvoarele apelor!"

Teama insa, in opinia mea, nu prea ar trebui sa existe. Dumnezeu ar trebui sa fie iubire, nu razbunare... Dar o religie se impune mult mai usor in prezenta unui Dumnezeu rau, care pedepseste, decat in prezenta unui Dumnezeu care l-ar lasa pe om liber.

| NoChanceForUs a răspuns:

Tu ai pus intrebarea asta ca sa razi de prostia oamenilor, corect?laughing

| NoChanceForUs a răspuns:

@DropTheWorld -unde ai fost pana acum? Ne-ai lasat sa ne zbatem in bezna ca pestii si sa ne lovim cu capu` de sticla in speranta ca spargem ceva.Mi-au sclipit ochii inspre cutia cu imagini cand am vazut ca nu iti dai cu parerea.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica, ca doar nu bate cu parul si bucura-te daca ti se intampla ceva mai putin placut, inseamna ca te indreptai intr-o directie gresita si aveai nevoie de corectie.
@Thunder, nu te mai lega bre de parintii nimanui, nu este frumos.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns:

Pentru ca el are grija de noi chiar daca nu ne dam seama de asta, si daca facem o gafa grava e belea.

| Thunder a răspuns:

laughing Mda, sigur nu mai poate Dumnezeu, daca exista, ca voua va este frica de el. Ditamai forta creatoare, care a creat Universul, sta si se joaca aici cu niste gandaci. Cred ca are treburi mai importante de facut.
@DropTheWorld
Pai ori vorbesti despre conversatii ale ateilor la modul ipotetic, ori e treaba e certa. De ce ar spune un ateu ca vrea sa scoata diavolul la suc? Poate a fost ironic, dar erai prea socata de ceea ce ai auzit si te-ai panicat.
@Kronstadt. Eu m-am uitat la Prison Break si au cam dat-o in telenovela la un moment dat. Intru in categoria telenovelistilor? straight face

| Thunder a răspuns:

@Kronstadt. Du-te tare, fratioare. Tu nu stii de sarcasm? Daca nu ti-a convenit ce am intrebat, mai bine taceai din gura. Ai vrut sa pari pe interesantul. Cine e Isaura? Maicata? Sau poate ma confunzi cu comunistul de taicatu. Te agiti ca gasca in sifoner. Ce vrei sa demonstrezi? Ca esti rau? Baga botul intre labe si taci din gura ca faci aburi. E rau de tine daca faci spume la gura din cauza unei fraze. Te-ai gandit sa vorbesti cu un psiholog?
@DropTheWorld. Stiu si eu ce inseamna ateu. Cred ca sunt si eu unul din ala.

| MadnessCaffe a răspuns:

Deci... hai sa va explic.

1. De ce ti-ar fi frica de ceva bun?
2. Cum sa faca Dumnezeu sa mori? Auziti-l pe ala cu caramida lui, Dumnezeu nu ucidewinking
3.Cica ajungi la "nenea ala rosu cu coada", dar de unde stii tu cum arata? Nu cred ca l-a vazut cineva vreodata, diavolul (daca exista) poate lua multe forme nu arata cum se spune peste tot si cum v-a prostit lumea.

Nu ar trebui sa ne fie frica de Dumnezeu pentru ca nu exista :X simplu.

| MadnessCaffe a răspuns:

"Dumnezeu" este cuvantul folosit de OAMENI atunci cand li se intampla ceva bun sau lucrurile le merg bine. Dumnezeu nu este spirit,alta fiinta, om, nu a creeat omul.Omul l-a creeat pe acest "Dumnezeu" deoarece religia e cea mai usoara cale de manipulare in masa dupa Mass-media.Cum a zis Einstein, raul este absenta binelui (Dumnezeu cum il numiti voi crestinii care sunteti condusi de ceva ce nu exista ca niste soareci pe intuneric spre capcane). Dumnezeu e in fiecare dintre oameni deoarece "Dumnezeu" este bunatate,mila, tot ce e bun, dar el nu are puterea de a creea nimic si daca te rogi la el inseamna ca te rogi la toata lumea deoarece fiecare il are pe "Dumnezeu" (bunatate, etc) intr-o mica sau mai mare masura.Biblia a fost o carte scrisa pentru a arata lumii "dovada" ca acest "Dumnezeu" exista.Tot sistemul religios cu biblia si tot ce a fost e ca o cortina pentru a nu vedea ce e in spatele ei, adevarul.In realitate nu exista Dumnezeu,Rai, Diavol, Iad si alte chestii, ci tot ce ni se intampla bun e cauza rugaciunii deoarece prin rugaciune prinzi incredere ca acest "Dumnezeu" e cu tine si ca nu ti se va intampla nimic rau, dar tot ti se va intampla.Eu zic sa va traiti viata ca e scurta si nu merita sa iti pierzi timpul din viata spre biserici, rugandu-te, luand apa sfintita si alte chestii care dureaza ore chiar zile.Bafta.

| MadnessCaffe a răspuns:

@DanDannn "Cine ne-a creeat?"

Raspuns : Nimeni! A fost un simplu proces de evolutie care a inceput dupa aparitia apei pe Pamant.La inceput Pamantul nu avea oxigen.Dupa particulele de oxigen au inceput sa se ridice in atmosfera si peste multe miliarde de ani Pamantul s-a "oxigenat" si de aici a inceput sa vina apa,plantele,animalele din mari si oceane care au evoluat pe continente (unele) si care au evoluat pana la OM, destul de logic.

"Cine a creeat universul?"

Raspuns : Tot nimeni. Universul s-a creeat singur. Exista o teorie conform careia inainte ca universul sa apara era doar o sfera de energie, materie adunata toata intr-un loc.Aceasta materie a explodat dand nastere universului.Conform teoriei se zice ca universul se largeste pana cand se opreste si revine la forma initiala, asa-zisul Big Bang si procesul continua tot asa la infinit.

"De ce cand faci ceva rau se intoarce impotriva ta?"

Pai e logic ca se intoarce impotriva ta.Nu poti sa faci rau si sa primesti bine.Se numeste karma. Faci bine primesti bine, faci rau primesti rau.

Ex : Daca omori pe cineva.

Ce vrei ca omul ala sa scape nepedepsit? Il cautam pe cel care l-a omorat si ii spunem "bravo tata, sa mai faci" nu? Normal ca primeste raul pe care l-a facut infundand puscaria.

Bafta.

| MadnessCaffe a răspuns:

Cand va aud pe toti astia "ca asa spune Bibilia" imi vine sa va bat pe toti in cap cu ciocanul.Si daca Bibilia spune sa iti tai venele odata pe saptamana voi o faceti? Ce oameni. se lasa condusi de o carte care e facuta la misto pentru a controla multimea.Ma duc acum sa scriu in biblie "pe data de xx.xx. 2011 va duceti la locul xxxxxx si va sinucideti pentru Domnul si pentru a intra in imparatia cerurilor" si fac copii si le dau la toti crestinii de pe Pamant si o sa faceti chiar asa laughing sunteti ca niste oi, va lasati condusi, de ce? Din cauza FRICII.Voi nu il iubiti pe Dumnezeu voi depindeti de el.Deaia va rugati mereu la Dumnezeu sa va faca bine, pai daca vreti bine munciti pentru el.Nu o sa primesti bine niciodata pe gratis.

| GyeBaek a răspuns:

Pentru ca e stapunl nostru.

| AnaMaria_2328 a răspuns:

deoarece,ca sa n ne faca un rau

| Enigmă a răspuns:

@angell, da sa crezi orbeste in Dumnezeu e o solutie?
Adica, lets see.
Toata religia asta interesanta, poate sa fie pur si simplu o metoda de controlare in masa, sau poate fi reala.
*aprinde televizorul si e reclama la bere*
"TU alegi. Chieia e la TINE!"

| nevermindpeople a răspuns:

@Thunder Te rog sa te informezi de faptul ca ateii sunt cei care nu cred in nicio divinitate. Si faptul ca i-am mentionat a fost un exemplu, pentru a-mi concretiza parerea. happy
'De ce ar spune un ateu ca vrea sa scoata diavolul la suc?'
Da, persoana aceea era ironica.
Si nu, nu eram socata, cu atat mai putin panicata, mi-am dat seama de faptul ca a facut o gluma.

| nevermindpeople a răspuns:

Mi-am dat seama ca deja majoritatea raspunsurilor sunt la fel.
'Ca ne iubeste, ca nu trebuie sa ne fie frica...'

| nevermindpeople a răspuns:

@MojoJojo. Oamenii fac o gramada de pacate. Nu doar unul. Cei care merg la Biserica si se spovedesc preotului, au pacatele iertate. Dar cei care nu, nu inseamna ca D-zeu i`a abandonat. Think about.

| nevermindpeople a răspuns:

Am vazut multe raspunsuri la aceasta intrebare, dar cel mai stupid mi s-a parut a lui MadnessCaffe. :]
Fara suparare.

| nevermindpeople a răspuns:

@Fluture ce anume sa cred?

| DanDannn a răspuns:

Pentru ca, asa cum a dat viata, poate lua viata. Gandeste-te bine la asta: Cine ne-a creeat? dar cine a creeat universul? Dumnezeu.De ce cand faci ceva rau, se intoarce in potriva ta?

| κλάους a răspuns:

Din cate am auzit parca este o carte numita "Biblie" si UN Dumnezeu cu un fiu Issus Hristos, nu? Deci de ASTA! Adica... Dumnezeu nu ne da raul dintr-o data. El nil da in timpul vieti, si de asta nu stim daca e de la El sau de la noi. Nu prea am descris bine dar na. El este Cel ce este.

| TheLastDancer15 a răspuns:

Pentru ca el va alege daca tu [sufletul tau] va avea o viata fericita, cu el, sau daca te vei duce la acel nenea rosu cu coada. Si sa stii ca adevarata viata este cea de dupa moarte. Pentru ca acolo este vorba despre sufletul tau care va trai pe veci, pe cand trupul este doar trecator... Sper ca ai inteles ideea, PA!

| adela93 a răspuns:

Pentru ca il iubim love struck