| mnfjgjfgtmfgktrgfo a întrebat:

De ce cand ploua seara cerul este roșu?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La unghiuri joase, razele soarelui sunt supuse fenomenului denumit refractie, prin apa din atmosfera (din nori sau ceata). In aceste cazuri apare efectul "piramida optica", prin care culorile se separa, iar culoarea rosie se "indoaie" cel mai mult, pe care o vedem.

Fenomenul este asemanator curcubeului, dupa ploaie, cand apare soarele, dar in acel caz culorile din raze se reflecta in mod diferit.

| RAY a răspuns:

Cand ploua cerul nu este rosu, eu nu am vazut asa ceva in viata mea

| Ax3LdeV a răspuns:

Cand ploua cerul nu e rosu. Poate ai nevoie de ochelari

| al9264 a răspuns:

Daca e innorat, lumina din tot orasul, care in alte cazuri s-ar duce nestingherita catre univers, e oprita de nori si reflectata inapoi. Cerul nu e rosu, e doar lumina din oras

| STSickSide a răspuns:

Prin atmosferă trece lumină cu diferite lungimi de undă, iar în cazul cerului roşu, toate lungimile de undă sunt absorbite sau afectat de aer, cu excepţia celor ce corespund culorii roşii, care reuşesc să treacă, şi deci putem să le vedem