| rin a întrebat:

De ce credeți în Dumnezeu? pe ce vă bazați când spuneți că Dumnezeu există, adică? sunt curioasă în legătură cu argumentele voastre.

Răspuns Câştigător
| carminaburana43 a răspuns:

Cred in Dumnezeu deoarece am simtit prezenta lui in viata mea in diferite momente ale vietii, de exemplu cind am nascut, cind mi-a facut cineva rau si a primit inapoi de la soarta, daca am facut bine si s-a intors binele, daca am facut rau si s-a intors raul. Dar iubirea ce simt in mine nu pot explica altfel decit primita de la Divinitate pentru ca dupa cunostintele mele acest sentiment ce am avut permanent in mine fata de oameni, animale, flori, natura, viata consider ca are un singur izvor cel de la Dumnezeu care e iubire absoluta si dreptate absoluta.

21 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

"Dumnezeu este în mine şi îmi cere în El să cred". Nu am nevoie de nimic mai mult, doar o simt.

| AndrogynBeauty a răspuns:

Hm, Dumnezeu este un nume generic dat unei entităţi presupuse care ar sta la baza tuturor misterelor Universului. Personal, în denumirea "Dumnezeu" includ acel declanşator al BigBang-ului, acel suport pe care îl are existenţa noastră, suport al materiei. Nu cred în nicio religie, toate mi se par periculoase pentru buna funcţionare a creierului prin manipulările pe care le implică şi le transmit generaţiilor viitoare. Din fericire observ că tot mai multă lume (tinerii, în special) începe să-şi pună întrebări şi să nu mai înghită tot felul de "pastile".

| Gospell a răspuns:

1. Biblia
2. Resurse laice
3. amprentele pe care Dumnezeu si le-a lasat asupra mea. (adica mi s-au intamplat unele lucruri la care eu am ramas foarte surprins deoarece nici nu ma gandeam ca le voi putea face/trece/uita).
4. Vad/vedem in fiecare minuni pe care nu ni le putem explica.
5. Cine crezi ca a creat universul? (sa nu-mi raspunzi ca Big Bangul l-a creat...). Big Bangul este minciuna care sta la baza ateismului.
6, 7... nu stau sa le enumar pe toate. Dar cele mai importante sunt cele specificate mai sus.

| Adyr0 a răspuns:

Logica spune ca nimic nu poate creea ceva. Drept urmare trebuie sa existe ceva care la randul sau sa creeze altceva.

Zice si Pavel cam asa: Cele nevăzute ale Lui se văd de la facerea lumii, înţelegându-se din făpturi, adică veşnica Lui putere şi dumnezeire.

Uite si alte argumente pentru un Creator:
1. Trebuie sa fie supranatural in natura
2. Trebuie sa fie puternic
3. Trebuie sa fie autoexistent, vesnic
4. Trebuie sa fie omniprezent (El a creat spatiul si nu este limitat de acesta
5. Trebuie sa fie infinit si neschimbat-or, el a creat timpul.
6. Trebuie sa fie antimaterial deoarece el transcende spatiul fizic
7. Trebuie sa fie personal, impersonalul nu poate crea o personalitate
8. Trebuie sa fie singur deoarece nu pot exista doua infinitati
9. Trebuie sa aiba unitate prin diversitate deoarece aceste lucruri exista in natura
10. Trebuie sa aiba inteligenta si logica. Numai o fiinta inteligenta si logica poate produce o alta fiinta inteligenta si logica.
11. Trebuie sa aiba intentie deoarece el a creat totul intentionat
12. Trebuie sa fie moral. Nicio lege morala nu poate fi data decat de la cineva care este moral.
13. Trebuie sa aiba grija de creatia sa altfel ar fi iresponsabil si imoral.

Sper ca te-am convins de ce cred in Dumnezeu. Hai dati-mi stupid acum.

| m4them4tic a răspuns:

Cred ca daca dai o cautare pe acest site cu subiectul"Dumnezeu" o sa gasesti alte 1000 de intrebari referitoare la ceea ce ai intrebat.Si in toate aceste "discutii" rezultate in urma intrebarilor puse, niciodata nu s-a ajuns la aceeasi parere, nimeni nu stie cu exactitate daca exista cineva superior, recte D-zeu, sau nu.Eu unul sunt de parere ca NU exista nimeni atat de puternic precum bine stim.Sunt adeptul partii stiintifice privind aceasta tema.

| aniriiiiii a răspuns:

Pai sa ne uitam putin in jurul nostru si atunci vom vedea ca El exista.Ne punem intrebarea cine a creat toate astea? Trebuie sa fie cineva care a facut toate astea nu? E clar ca EL a facut tot ce ne inconjoara.Si parca uneori, eu cel putin, paraca simt ca e mereu cineva langa mine.

| mmeee79 a răspuns:

Nu te-ai intrebat niciodata cine esti si cu ce scop ai venit pe lume? nu te-ai intrebat cum a aparut lumea.natura, tot ce ne inconjoara... Unii zic ca suntem din "maimute". cea mai mare PORCARIE pe care am auzit-o vreodata!
Eu iti spun: cred in Dumnezeu, pentru ca in fiecare zi vad minunile Lui, pentru ca de multe ori spun si ma rog la scoala sa nu dam test, sau sa nu ma asculte la o materie care nu am invatat, si El chiar ma asculta! poate crezi ca astea is banalitati. dar chiar atunci cand vezi ce minuni poate face Dumnezeu in viata ta, te minunezi!
Iti dai seama ce minunat e sa te trezesti cu un gand in fiecare dimineata: ca Tata(Dumnezeu) te asteapta sa vorbesti cu El, sa-I spui tot ce te apasa, tot ce simti...iti spun ca nu vei gasi niciodata un prieten ca DUMNEZEU!
poate nu vei lua in seama nimic din ce spunem noi si poate altii vor veni cu pareri cum ca Dzeu nu exista sau ca El e o prostie sau asa.NU!
nu e adevarat!
iti spun ca Dumnezeu te iubeste si pe tine...nu-i vezi bunatatea in fiecare zi?
daca te-ai trezit si azi, inseamna ca a fost cu un scop.inseamna ca Dumnezeu a vrut sa fie asa...insemna ca EL te iubeste!

>: D <

| mmeee79 a răspuns:

Daca nu crezi, problema ta.intr-o zi vei fi judecata!
nu vreau sa crezi ca vreau sa te oblig sau asa... dar daca ai auzit de DUmnezeu si nu ai crezut in El, iti zic...va fi o zi in care El ne va judeca pe toti!

dar...oricum...Domnul sa te binecuvinteze, si sa te lumineze!

| mmeee79 a răspuns:

Fiecare cu credinta lui, nu?happy

| mmeee79 a răspuns:

Na sorry.nu voiam sa "te amenint" sau sa te oblig
sincer. e problema ta.noi ti-am vorbit despre Dumnezeu, am incercat sa-ti spunem ca El chiar exista.si ca poate face minuni!
daca tu NU CREZI... e o problema f grava, dar e a ta.

nu cred ca pot sa-ti schimb parerea, doar Dumnezeu insusi o poate face!

take care>: D

| magicianul19 a răspuns:

Cred in Dumnezeu deoarece am simtit prezenta lui in viata mea in diferite momente ale vietii. si in fiecare zi putem vedea urmele creatie lui Dumnezeu. lumina zilei este unul din astea

| rin explică:

Eu nu cred în Dumnezeul creștin și, de fapt, în niciun alt zeu al vreunei alte religii. sunt, cum se zice, atee. dar asta nu înseamnă că nu cred într-un fel de forță superioară. cred că oamenii au nevoie să creadă în tot felul de lucruri.
ceea ce vreau să subliniez e că nu mă interesează dacă Dumnezeu există sau nu. ăsta e un detaliu care nici nu contează. dacă Dumnezeu face oamenii puțin mai fericiți sau puțin mai încrezători, vreau să știu în ce fel.
m4them4tic, îți amintești cum era când credeai în Moș Crăciun sau vreun personaj asemănător? numai faptul că știai că există și te are în vedere te făcea fericit. (cel puțin așa am crescut eu)

| rin explică:

Mmeee79, nonsens. prin faptul că mă ameninți că voi fi judecată, mă cam obligi să cred în ce crezi tu. ceea ce nu înțeleg este: de ce este necesar să existe această judecată? de unde frica de Dumnezeu? se presupune că Dumnezeu e cel mai bun lucru care se poate imagina.
adry0, științific vorbind, este posibil ca din nimic să se creeze ceva. pe asta se bazează teoria Big Bang-ului. totuși, nu vreau să mi se demonstreze că există un zeu. vreau să știu de ce tu, ca individ, crezi în el. pentru că dacă-mi spui "cred pentru că e logic", ăsta nu e un argument. știu că credincioșii pierd din vedere faptul că necredincioșii NU VĂD existența unei forțe superioare, nu neapărat pentru că nu vor, ci pur și simplu pentru că nu se interesează. vreau să știu exact unde îl vezi tu pe Dumnezeu.

| rin explică:

Nu sunt confuză. am spus: nu cred în Dumnezeul creștin sau orice alt zeu al oricărei religii. dar Dumnezeu nu se limitează la religie, cel puțin nu pentru mine. vezi tu, experiența mea, tot ce-am trăit mă face să cred că religia în care m-am născut(cea care m-a ales, cum s-ar zice) nu este cea în care cred. nu așteptam genul ăsta de discuție, nu vreau să-l descopăr pe Dumnezeu, vreau doar să știu cum gândesc oamenii.

| rin explică:

Domnule anonim, am pus o întrebare (pe care o găsesc pertinentă) din cauză că vreau să înțeleg ce îi împinge pe oameni să creadă în Dumnezeu. aici nu e vorba de lucrurile în care cred eu. am premiat răspunsul pe care l-am considerat cel mai aproape de ceea ce caut; carminaburana43 m-a convins că, pentru ea, Dumnezeu există, iar tu nu. nu caut motive precum "pentru că e logic", "pentru că scrie în Biblie", "pentru că așa zic alții". în ignoranța mea nu aduc injurii altor oameni și, din punctul ăsta de vedere, îmi permit să cred că cel cu probleme ești tu. poate modul meu de gândire nu e strălucit, dar cum rămâne cu "iubește-ți aproapele"? sau pentru voi, credincioșii, regulile astea nu se mai aplică de la un punct încolo? sunteți doar în stare să vă bateți cu pumnu-n piept în legătură cu cine e mai bun; aruncați cu pietre. eu cred că religia asta în care credeți voi e fără de Dumnezeu, complet în afara Lui.
doar pentru că tu crezi în ceva nu înseamnă că ai dreptate; nu înseamnă că lucrul în care crezi tu e corect sau măcar real. așa că permite-mi să cred în tot ce vreau și nu te îngrijora pentru mine.
știi care-a fost primul lucru pe care mi l-a spus o profesoară de religie vreodată? că dacă nu te crezi un nimic în fața lui Dumnezeu, atunci ești un nimic pentru El. eu zic să-ți regândești răspunsul.

| rin explică:

Domnule anonim,
ați auzit vreodată de drepturile omului? dreptul la o părere? aparent, cei care au luptat pentru ca și dumneavoastră să le aveți acum, au făcut-o în van. Biserica nu are dreptate în toate lucrurile pe care le face, și Dumnezeu clar nu vă dă dreptul să îl folosiți pentru a demonstra. ce? că sunteți deștept? că ați ajuns în punctul în care cunoașteți tot adevărul lumii? foarte bine, nu putea să-mi pese mai puțin.
celălalt cont? ați putea fi atât de drăguț încât să explicați ce vroiați să spuneți acolo?
am pus întrebarea asta pentru că eram curioasă. vroiam să știu cum îl percep oamenii pe Dumnezeu, dacă sunt oameni care cred pentru ei, fără răutate, fără să blameze.
am nevoie să văd lucruri ca să cred în ele pentru că așa funcționează creierul uman. spune-ți-mi, credeți în cai zburători? normal că nu, n-ați văzut niciunul. pot spune același lucru despre Dumnezeu, deși știu că nu veți accepta o asemenea idee în veci, doar ați descoperit adevărul absolut.
trebuie să învățați să respectați credințele altor oameni, la fel cum eu le respect pe ale dumneavoastră. nu cred că v-am numit vreodată naiv, confuz ori imoral pentru toate lucrurile pe care le-ați spus. singurul motiv pentru care mi se pare c-ați avea probleme e din cauză că atacați fără să cunoașteți cum funcționează lucrurile ori fără să avem vreo legătură unul cu altul. credeam că oamenii credincioși sunt docili și frumoși.
mă bucur că, după secole în care ați fost arși pe rug pentru credința voastră, n-ați învățat nimic despre toleranță și încă aveți impresia că sunteți "dreapta credință".
apropo, gramatica se învață în școala generală, poate vreți să vă întoarceți acolo.

| dracusoru24 a răspuns:

Eu unul cred in Dumnezeu, de ce? pentru ca asa am fost invatat de bunica mea. Am o varsta, da, la care pot decide singur ce exista si ce nu, si totusi ma bazez ca esti o aceasta forta superioara, de ce? pentru ca, chiar daca este adevarat ca natura se poate crea din nimic, nimicul la randul lui a fost creat de ceva (asta imi sopteste mintea mea bolnava) si nu cred in Dumnezeu asa cum cred multi alti ( cruci icoane tot felul de ritualuri si superstitii), cred in Dumnezeu asa cum altii "cred" in maestrul Zen. E frumos sa stii ca cineva iti "pazeste" spatele. Faptul ca te trezesti dimineata si te rogi la Dumnezeu si se intampla sa ti se indeplineasca ruga este doar o autosugestie si nimic altceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rin, faptul ca Dumnezeu exista rezulta din natura Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca spui ca nu crezi in D-zeu, insa spui apoi ca de fapt crezi intr-o forta creatoare.Esti inca destul de confuza.Va trebui sa mai analizezi, iar daca crezi ca exista totusi D-zeu, va trebui sa definesti clar de unde provin informatiile despre acest D-zeu. Logic este ca doar D-zeu, poate cunoaste si transmite ceva despre D-zeu.Asa ca este prima intrebare, si anume de unde avem informatia! Abia apoi cautam si sensul corect al informatiei.
De unde stie o persoana oarecare ca exista D-zeu? Pai din relationare directa. Din experienta sa de viata. Din pacate ea (experienta) nu este valabila si pentru o alta persoana intrucat este subiectiva. Dar acea persoana are propria ei experienta.
Omul nu-l poate gasi pe D-zeu.Adica ceva limitat nu poate descoperi ceva nelimitat. Insa ceva nelimitat se poate cobora catre ceva limitat (desi nu va fi inteles decat in parte).
Asa ca D-zeu se descopera celor ce il cauta. Increderea se castiga cel mai greu. Iar aici exact o problema de incredere este, adica eu om simplu, de unde sa stiu eu daca D-zeu ma minte sau nu.
Adam si eva, stiau ca exista D-zeu, dar nu stiau daca este cu adevarat demn de incredere sau nu. Odata semanata indoiala, increderea s-a dus.
Dupa reinviere Adam si eva, vor avea o incredere de nezdruncinat in acela care a invins moartea in locul lor.
Cumva, fiecare din noi suntem un Adam sau o Eva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are importanta ca ati votat ca inconstientii cu stupid, ignoranta va este mare, nu se mai pune vb de morala...caci nu o aveti, va lipseste cu desavarsire. Stiti ce? - sunteti NAIVI RAU!
Un DUMNEZEU EXISTA! Viata asta e asa de complicata, nici nu aveti cum sa o pricepeti, doar atunci cand veti fi loviti cu adevarat de mana vietii/sortii, POATE veti cobora cu picioarele pe PAMANT.
Dumnezeu sa va ierte ignoranta! caci nu stiti ce faceti/ziceti!
Rin, nu esti confuza ci esti o IGNORANTA! care a dat funda unui raspuns contrar! treaba asta spune multe despre tine (sa nu uiti ca-ti bati joc doar de tine! si nu de lume)
tu ai f multe lacune, nu ai studiat nimic legat de Acest Dumnezeu pe care il aduci in discutie, dar iti place sa trimbitezi aiurea anapoda, asa cum iti este caracterul! invers proportional cu gandirea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rin, dar de cand treaba cu ''vazutul asta'' ca sa poti crede in cineva? bai confuz-o, lasa parerile altora si vedeti de ''pietrele alea aruncate'' (pe care tot voi le aruncati)
vrei sa vinzi gogosi, nu toti ti le inghit... apropo vezi ca pe celalalt cont fundele se indreapta tot spre carminaburana43, esti isteata rau naivo
cand ai sa stii sa vii sa argumentezi temeinic legat de intrebarea pusa, atunci sa-ti permiti sa spui ca cineva are probleme (adevarul te doare, n'ai bun simt, stai si te ironizezi pe acest site, crezand ca vreun fraier cum este @kongeriket iti va pupa dobitocimea)
''regulilea alea'' invata mai intai tu sa le respecti, neâaruncand cu noroi, ca sa nu fie discutii (nu ai nici o scrupula venind cu astfel de intreb. stii si tu dar iti place sa o arzi stupid trimbitand pe aici)
nimeni nu se ingrijoreaza pentru tine ci se incremeneste cand vede cata dobitocime e in voi, luati in deradere orice (va luati pe voi, asta nu o pricepeti)
nu sari ca arsa tu ai pus intreb trebuia sa fii corectata, mai ales comport tau imoral
eu zic sa va dati foc voi astia cu filozofiile de rahat
vrei sa crezi in Dumnezeu te crezi nu faci balci
pe urma vii si o arzi in camuflaj pe aici, sterge'o ca nu tine!