| Vernusio a întrebat:

De ce credeti ca n-a venit sfarsitul lumii azi? Si nici in 2012? Cand credeti ca va fi cu adevarat?

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici un motiv sa vina azi, sau in 2012. Pana la urma, credinta unor paranoici nu are nici o legatura cu realitatea, stim cu totii asta.
Nu stiu daca sfarsitul lumii, asa cum o stim noi, va veni vreodata. Iar daca va veni, ci siguranta ne va lua prin totala surprindere, nu va fi unul anuntat

| anonimg a răspuns:

Sfarsitul lumii este hotarat de Dumnezeu. Datoria omului nu este de a afla data (pentru ca Dumnezeu nu a descoperit-o), ci de ase pregati in acest timp pentru a putea fi mantuit. Adica sa traim in asa fel ca sa putem sa intram in viata vesnica; altfel degeaba ne-am bucurat de un numar limitat de ani aici pe pamant -nu acesta este scopul lui Dumnezeu; ci scopul Lui este sa ne bucuram de viata vesnica.
Nelegiuirile oamenilor inca nu au umplut paharul, inca nu au atins limitele; cand le vor atinge, atunci va veni sfarsitul. Iar sfarsitul nu va fi prin arme de distrugere in masa facute de maini omenesti; ci in ultima carte a Bibliei (Apocalipsa) Dumnezeu ne vorbeste de cele 7 urgii prin care va distruge pamantul, si de asemenea ne spune si cum putem sa ne ferim de ele. Daca vrem. Dar cine-L crede? Asta este intrebarea care trebuie pusa, si nu aceea cand va veni sfarsitul. Ca sfarsitul vine oricum va fi.

Pre multele zvonuri cu privire la o data a sfarsitului, nu fac decat sa scada credinta oamenilor ca va exista un sfarsit, si astfel sa ii ia prin suprindere venirea acestuia.

| Mieeez666 a răspuns:

Pentru ca toate prostiile astea au fost inventate de niste prosti ca sa sperie prostii.
Probabil va veni cand Soarele o sa se duca si el pe pl. Natural vorbind.

| Yon1470 a răspuns (pentru Mieeez666):

Cumetre,o sa mori si tu si nu stii unde te vei duce. Lasa-ti loc de buna ziua in fata lui Dumnezeu si fii si putin credincios in viata ca nu strica. Nu-ti fura nimeni mancarea din frigider si in plus de asta Dumnezeu iti explica ce trebuie sa faci, dar nu te obliga, d-aia ai liberul arbitru, sa te judece dupa fapte.

| doctorandus a răspuns (pentru Yon1470):

Corect, nici tu nu stii unde te vei duce si in general nimeni, nici cei mai mari duhovnici. Pentru simplul motiv ca religia este credinta si nu cunoastere obiectiva.

Daca-i intrebi pe evrei, din moment ce e crestin, tot in Sheol se duce.

| Yon1470 a răspuns (pentru doctorandus):

Au mai existat minuni si multe altele, dar pana nu li se intampla lor, lumea nu crede.Totusi ce ai de pierdut sa crezi in Dumnezeu, aici nu inteleg. Pierzi ceva sau te considera lumea mai prost si te afecteaza asta? Credem in multe alte lucruri, dar nu in Dumnezeu. Unii au impresia ca am ajuns unde suntem acum, datorita evolutiei noastre sau ca s-a basit un dinozaur.

| doctorandus a răspuns (pentru Yon1470):

Eu nu am o problema cu a crede-n Dumnezeu. Problema e: in care Dumnezeu si conform carei religii/secte? Asta distruge credibilitatea pariului lui Pascal: daca n-ai pariat pe un Dumnezeu castigator sau pe o religie castigatoare, tot in iad te duci.

| Yon1470 a răspuns (pentru doctorandus):

Asta doar tu stii in ce anume crezi.

| Mieeez666 a răspuns (pentru Yon1470):

Ti-as raspunde, da' n-are nici un rost.

| Yon1470 a răspuns (pentru Mieeez666):

Spune-ti supararile aici si da-o-n Doamne iarta-ma de treaba!

| Mihai1810 a răspuns:

Cine a zis ca vine sfarsitul lumii azi? Cum crezi tu ca un om poate stii cand vine sfarsitul lumii? Sfarsitul lumii nu vine cand bati din palme. Eu nu cred ca va fi un sfarsit al lumii.

| DovleacTurbat a răspuns:

Va veni cat de curand daca piticania aia grasa si nenorocita nu renunta la testele nucleare laughing.

| 393Dan a răspuns:

Azi a fost sfarsitul lumii?! Eu si-am uitat x.x Atatea lucruri am vrut sa fac inainte de moarte, dar eu...

| En3Rgi a răspuns:

Sfarsitul lumii este o prostie, nu exista laughing Cand o sa moara soarele adica peste vreo cateva miliarde de ani o sa moara si planeta, dar nu lumea.Adica universul este atat de imens incat planeta noastra nu reprezinta nimic, este nimic, nu ar fi nicio diferenta fara ea in univers..atat de mici suntem.

| Edmonds2342 a răspuns:

Ne preocupa prea mult sfarsitul lumii; ceea ce ar trebui sa ne preocupe cu adevarat este daca suntem noi pregatiti pentru a pleca de pe acest pământ.

| mimi a răspuns:

Sfarsitul lumii va veni, dar peste foarte mult timp. Va veni caci soarele, care e o stea foarte puternica se va stinge. Toate stele devin candva gauri negre, iar soarele nu are de ales. Sfarsitul lumii o sa fie peste milioane de ani.

| NoLongerInUse a răspuns:

"De ce credeti ca n-a venit sfarsitul lumii azi?" Nici nu ar fi trebuit sa vina, lol. Nu crede tot ce speculeaza astia pe internet, nu stii ca dupa ei vine cel putin 10 sfarsituri pe an? E doar pentru audienta, ca sa te sperie si din plictiseala, considerand ca se anunta cel putin 10 sfarsituri pe an.

Nu stiu nimeni cand va veni.

| Vlãdy_Vlãdy_1998 a răspuns:

Salut sfarsitul lumi nu vine cand vrea MASSMEDIA vine cand vrea DUMNEZEU acest lucru nu stie nimeni exact.
DECI NU MAI CREDE IN PROSTI/

| fanmiraculos a răspuns:

Sfârșitul lumii a fost anunțat de o grămadă de ori, dar tot n-a venit. Nimeni nu mai crede în astfel de prostii. Eu cred că sfârșitul lumii (cel adevărat) n-o să poată fi prevestit cu adevărat, o să vină după cum vrea Dumnezu.

| Natty1403 a răspuns:

Numai Dumnezeu știe când va fi sfârșitul lumii.