| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti voi ca banii nu aduc fericirea?

Răspuns Câştigător
| PaulCCraciun a răspuns:

Pentru ca fericirea adusa de bani, este una falsa, doar ai impresia ca esti fericit, pentru ca[virgula] conduci ce masina vrei, ai multe femei, multi falsi prieteni, este o fericire materiala, nu exista caz de om bogat, care sa isi fi pierdut bogatia si sa ramana cu aceeasi prieteni/femei, toti sunt alaturi de tine numai la bine, asta nu inseamna ca tb sa fii sarac sa ai prieteni adevarati. Dar totusi aceia care tin la tine si care te plac pentru ceea ce esti, aceia sunt adevaratii prieteni, care te pot ajuta intr-o problema si daca ii suni la 12 noaptea. si sunt mii de astfel de cazuri si printre noi, "oamenii de rand" sa zic asa, ai un prieten care a facut rost de o suma importanta de bani, si peste tot pe unde merge isi ia si "tovarasii", le face cinste, etc., se simte oarecum fericit ca se distreaza, ca are prieteni, si cand, inevitabil, ramane fara bani, toata fericirea se termina, nimeni nu mai vrea sa iasa cu el.Personal cunosc un caz de o familie modesta, care nu se scalda in bani, dar nici nu isi fac griji ce mananca a doua zi, si sunt foarte fericiti, pentru ca se au unii pe altii si stiu ca se pot baza unul pe celalalt la nevoie.

31 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cine spune ca banii nu aduce fericire inseamna ca nu-i are, asa zice si pisica cand nu ajunge la carnati, cica nu-i place ca sunt strâmbi.

| harciog a răspuns:

Nu putem vorbi despre ceva ce nu avem.In cazul nostru banii, in cazul meu amindoua.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Te-ai ramolit de tot băi Animal X, bani nu, fericire nu, lasă frate ca viata te va recompensa, iti va da doua cârje laughing

| Chris a răspuns:

Din contra, banii te fac mai fericit.

| elasexygagica a răspuns:

Astai scuza generala a saraciilor sau a celor care nu au ce au altiilaughing oricum stai sai vezi cum se schimba cand dau de banilaughing fara bani nu ai cum sa traiestihappy

| DBlack a răspuns:

Am citit majoritatea raspunsurilor, si vad ca manipularea este in toi laughing : degeaba ai bani daca nu ii esti aproape lui Dumnezeu; degeaba ai bani daca nu esti sanatos.si alte texte... happy

Banii nu aduc fericirea? din contra, banii aduc ce-a mai mare fericire happy. daca nu ai bani nu ai nimic, daca ai bani putini, tot n-ai nimic, daca ai bani cat sa traiesti decent. mai multi iti faci in sange. daca ai foarte multi bani ( dar sa ai si cap). esti cel mai fericit. daca ai foarte multi bani (si esti prost bata) nu o sa fii fericit niciodata. daca ai bani foarte multi si esti destept, poti avea prieteni adevarati, poti avea bussiness-uri adevarate. poti trai unde vrei. te poti distra cum vrei happy. practic nu ai limite, poti face ce vrei. happy Banul aduce fericirea, atunci cand ai ceva in cap. legat de Dumnezeu. nu trebuie sa te duci la biserica si bla bla bla. trebuie doar sa simti cu adevarat ca tu personal crezi intr-un Dumnezeu.si sa te mai rogi si sa-i multumesti din cand in cand.dar sa-ti multumesti si tie, ca ti-ai umplut capul cu ce trebuie.

| SENEX a răspuns:

"Banii nu aduc fericirea" adevarata fericire este fericirea interioara.
Cu siguranta ati vazut familii intemeiate din oameni modesti si tocmai modestia aduce fericirea.De partea cealalta se afla cei, ce-i enerveaza banii, o adevarata nebunie de a castiga tot mai mult din valorile posibile, insa adevarata bogatie a sufletului pentru ei este pierduta.
Iata un citat al lui Confucius ce ar fi bine sa dea de gandit romanilor cu stare:
"Este ruşinos să fii bogat într-o ţară săracă".
Cred ca te-am ajutat.

| SENEX a răspuns:

Cine se supara de adevar e un mincinos notoriu
Cine este notoriu, este un fals
Cine este un fals, va incerca prin toate posibilitatile falsului sa minta.
Intrebarea mea este:Exista adevear?

| Ezyo a răspuns:

Banii nu aduc fericirea...cand sunt putini. big grin

| negru30 a răspuns:

Aduc multa fericire - sa dea Dumnezeu sa poti sa o duci

| Nolkyz a răspuns:

Ca si drogul... Ne creeaza iluzia ca ne aduc fericirea. Lumea incearca sa compenseze lipsa fericirii adevarate cu banul, pentru ca ei nu sunt fericiti, ei sunt niste roboti indoctrinati, niste sclavi. Adevarata fericire nu poate fi depasita de cea a banului. Cand esti fericit te doare in c*r de ban, esti fericit cu si fara bani. Intr-adevar, banul este necesar pentru a ne facilita traiul, insa nu ar trebui sa fie scopul cel mai inalt.

| yonutz1 a răspuns:

Eu cred ca aduc fericirea. Nu aduc fericirea atunci cand ai exagerat de multi, cand esti putred de bogat.

| GalaxYC a răspuns:

Aduc.fara bani nu esti nimeni si pentru aia care cred ca daca ai multi bani iti pierzi prietenii va inselati fratilor...insa pentru mine sanatate e pe primul loc nici banii nu o poate kumpara.insa in anumite cazuri banii pot kumpara si sanatatea.

Răspuns utilizator avertizat
| Kerli a răspuns:

Fericirea ti-o faci singur, banii o intretin

| cockye a răspuns:

Degeaba ai multi bani daca nu il ai de Dumnezeu si prieteni adevarati.

| Alexafrumusik a răspuns:

Degeaba ai bani daca nu esti sanatos daca nu esti credincios daca nu crezi in Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand nu aduc fericirea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Banii nu aduc fericirea, aduc doar niste sentimente de moment care sunt false.De exemplu ai toti banii din lume iti cumperi orice oricand,pana la urma devine chiar frustrant si nu mai ai pic de satisfactie. Atunci cand lucrezi pe bune iti cumperi ceva si te simti implinit ca tu ai realizat lucrul ala, ca tu cu manuta ta ai reusit sa castigi bani si sa-ti cumperi ceva de care ai nevoie.
Sunt oameni bogati care au masini, case cu piscine, cele mai scumpe telefoane, dar isi dau seama ca nu au caracter nu au personalitate au doar bani, dar in rest nu au nimic.
Sincer majoritatea celor care au bani sunt sclavii banilor si banii ii controleaza in loc sa fie invers.

| Seby80 a răspuns:

Aduc fericirea in unele cazuri bla bla, ai fete masini, tot ce vrei. Dar cand destinul iti scrie ca vei avea o boala (dne fereste) atunci nu prea mai ai ce face. Deci bucurate de viata asa cum este, nu lasa banii sa te schimbe, stiu colegi care la liceu imi erau prieteni si acum stau cu nasul pe sus ca sunt nu stiu ce directori, bla bla... Bafta in viatawinking

| Jesye a răspuns:

Cine crede cabanii nuaduc fericirea? laughing...numai in filme se intampla asta

| dyenyka a răspuns:

Parerea mea e ca banii intretin fericirealaughing

| unknown17 a răspuns:

Nu o aduc dar o intretinlaughing

| AnonymousRomania a răspuns:

Bani n-aduc fericirea? '' Dar, ia gandeste-te dupa ce i ai '' laughing) Ei nu aduc fericirea pentru ca nu i ai la timpul potrivit, s-au pur si simplu pentru ca nu i ai deloc! laughing