| AvalohAlyn a întrebat:

De ce Dumnezeu da unora viața frumoasă,talente, valoare și altora nimic și suferinta?

14 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Cred ca in momentul in care iti pui intrebarea asta, sau iti gasesti un zeu care are mai mult sens sau te lasi de credinta in fabule.

Credinta (de toate felurile) nu e compatibila cu intrebarile de genu din simplul motiv ca argumentul e mereu circular (daca iti da noroc e bun ca iti da, daca nu iti da noroc e bun ca te pune la incercare). Si in plus ai cireasa de pe tort ca daca mori in urma incercarii sau n-ai fost vrednic sau a vrut sa te ia la el. happy

| relian a răspuns:

Dzeu nu da nimic nimanui,fiecare cum are norcul sa se nasca,sau mai bine spus unde sa se nasca laughing
Daca te nasti intr-o familie buna,o sa o duci ceva mai bine, daca te nasti intr-o fam naspa si saraca o sa o duci cam tot la fel, ma refer in majoritatea cazurilor.
Daca mostenesti ceva, daca fam a strans ceva are ceti lasa, daca nu ala esti.
Ori daca te nasti in Africa ..mai departe zii tu laughing deci nu are nici o legatura Dzeu cu prefectura

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Cred ca deciziile noastre conteaza maimult decat familia in care ne-am nascut. Nu vorbesc de cei nascuti in tari subdezvoltate, vorbesc denoi, de aici. Noi nu ne-am nascut in familiii nici bune, nici bogate. Dimpotriva, as putea spune. Am ales binecuvantarile, am ales sa ascultam de Dumnezeu si am primit binecuvantarile Lui. In prezent suntem binecuvantati din toate pnctele de vedere posibile Spiritual, sentimental/emotional, rational/intelectual si financiar. Avem totul, nu ne lipseste nimic, si daca uneori vrem ceva, altceva, depinde de noi sa alegem sa avem sau nu.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing sintem binecuvantati,wow asa crezi tu? ori cineva te pacali rau de tot laughing
Romanii nu-s nici pe departe cum spui oiri crezi tu. Avem totul,aici chiar ca ai nimerit-o rau de tot laughing avem ce anume? Avem nevoie poare de tot laughing
Dar te inteleg,atunci cand stai doara in satul tau,nu mai stii ce se mai intinmpla si prin alte tari,nu stii ce au aia,e si normal sa spui ca tu esti cel mai tare,ca ai de toate, ca esti binecuvantat laughing unde pui ca Dzeu e roman normal, logic laughingiar in RO toata lumea da pe afara de bine, asa trai bun ce au romanii, nu mai stiu ce sa faca, asa ca merg cu milioanele prin alte tari sa munceasca munca in folosul comunitatii sa-i ajute si pe aia sa mai iasa din gaurile de pe unde stau laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Eu nu vorbeam de romani, vorbeam de familia mea. Persoana care a pus intrebarea nu intreba in numele unei tari, ci in nume personal. Eu i-am raspuns in nume personal. Noi, adica eu cu sotul meu, suntem binecuvantati din toate punctele de vedere chiar daca nu am avut familii instarite sau unite sau cu alte calitati cum se cerea mai sus. Legat de cum se traieste in Romania, ca si consultant in afaceri si buget cu experienta de peste 15 ani, pot sa spun ca tot de alegerea individuala tine. Si nu am lucrat decat cu peste 8 mii de familii din toate judetele si toate categoriile sociale si salariale si familiale.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Atat de experimentata esti ca stai pe TPU laughing unde pui ca esti si consulktanat in afaceri,probabil ceva legaturi cu psd laughing
In sf asta conteaza mai putin.
De binecuvantari sincer nu-s curios de povesti de genul asta. Poti avea si sa traiesti bine,numai daca ai mostenit ceva,cinstit fara nimic in buzunare nu ajungi sa fii binecuvantat cum zici tu,decat daca esti mana in mana cu puterea locala,mana in mana cu mai stiu eu cine,relatii bla bla.
Deci binecuvantarea vine tot de la cei care au,ori bani,ori putere,ori relatii,niciodata nu o sa traiesti bine,sau foarte bine doara cinstint fiind,asta daca iti flutura buzunarele la orice adiere de vant,indiferent cat de mult ai munci,asta daca ai pe unde lucra ceva, indiferent cat de mare destept ai fi.
RO este o tara mafioata, mai orice este bazat pe relatii de acest fel, deci personal sau la nivel national tot la fel se procedeaza.
Deci daca familia ta a fost saraca si acum sunteti binecuvantati, am inteles cum, nici nu mai trebuie sa spui nimic laughing
Eu am experienta nu 15 ani cat zici tu, am peste 120 de ani de experienta laughing si asta doara in RO. Oricum bafta si spor la binecuvantari laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Eu stiu ca am noi am muncit zi de zi 16 ore pe zi in timp ce altii ca tine stateau in club si la distractii si in concedii. Si tot cei ca tine sunt cei care astazi spun ca doar cu ilegalitati se fac bani. Altii i-au facut muncind, altii ca tine asteapta sa le pice para malaiata de la parinti, rude sau partid si cand nu lepica se leag de unii ca noi care au totul pentru ca au muncit si nu au cheltuit nici timp si nici alte resurse aiurea. Cel care a initiat postul e important sa stie ca se poate. Si da, sunt consultant atat in afaceri cat si pentru persoane fizice si am invatat oamenii sa faca bani fara invidie si fara politica, inca de pe vremea cand psd-ul nu exista.Nu asa cel putin. Si daca am fi psd-isti, inca traim intr-o tara in care ai libertate de vot in ciuda incuiatilor ca tine. Chestia cu ai experienta dar stai pe TPU e atat de imbecila incat nici nu merita macar un pamflet.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Habar nu ai,psd a existat dintodeauna,dar sub alt nume,de la fsn la psd, a fost exact acelasi partid, sa nu zic de la pcr la psd iar intre au mai schimbat denumirea din cand in cand.
Eu in RO am fost, am muncit, stiu f bine ce se face si cum se face, deci numi vinde tu m9e povesti patriotice ca nu tine.
Tu pe mine nu ma cunosti,eu cunosc sistemul din RO asa ca stiu f bine ce zic,tu nu prea,esti doara cu gargara.
Ma cunosti tu pe mine sa spui ca eu stau la intins mana? Fata draha eu nici nu mai locuiesc in RO,iar aici unde sunt,daca nu muncesti ajungi in strada,nu se uita absolut nimeni la tine,asa ca pe viitor ar fi bine sa fii mai retinuta in a judeca pe alti.
Eu nu te-am judecat pe tine,nici nu te cunosc, dar cunosc f bine sistemul din RO, as zice am facut si eu candva parte din el, asa ca scuteste-ma cu texte rasuflate.
Incuiata esti tu ca faci mereu exact acelasi lucru, votezi mereu psd, asta pentru ca aia iti dau si tie firmiturile lor si esti f multumita.Astia is romanii,se gandesc numai la ei,la familia lor,ai si spus asta daca nu ma insel.
Atat de mult ce-ti pasa de oameni ca dai pe afara. Oameni ca tine dau consultatii,sfaturi,de aia is prostiti oamenii aia in halu ala, pai daca are cine sai indoctrineze, e si normal laughing voteaza mereu aceiasi hoti, aceleasi lepre care iti da si tie apa la moara, iti da un job, iti faciliteaza una alta si uite asa esti binecuvantata laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Avand in vedere ca eu nici nu stiam cine sunt cei de la psd si m-ai invatat tu, nu stiu care dintre noi doi i-a votat. Eu pot sa spun cu mana pe inima ca niciodata nu as votaun partid socialist, avand in vedere ca toata viata am minncit, nu am fugt de responsabilitate si nu am dorit salari sau pensii bugetare. Prin urmare se bat cap in cap, si cine are altceva decat tarate in cap, stie foarte bine ca un antreprenor niciodata nu va vota cu socialisti. Probabil ca ar trebui sa folosesc termeni mai colocviali ca sa fiu inteleasa, nu am spus ca numai in Ro se traieste bine daca muncesti pe branci si stii sa nu mergi cubanii in club si la restaurante sau in magazinele de haine de fite. Topicul era despre binecuvantari si blesteme, dar probabil unii au deficit de atentie de la primul post big grin. Si raspunsul meu nu a fost despre romani in general, a fost particul, am spus ca daca am facut voia Domnului am primit oportunitati si daca am muncit si nu am chefuit am avut numai binecuvantari. Care nu sunt doar materiale, cat de marut poate fi cineva ca om ca sa considere doar partea materiala o binecuvantare cand sunt atatea lucruri minunate in viata, pe langa bani?

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Dacă o fi existând „destinul", el e vinovat cred.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fi stiut cum functioneaza Dumnezeu, nu ai fi pus aceasta intrebare, care nu are nicio legatura cu ce face sau nu El. Daca citesti in deuteronomi, ai sa vezi ca omul este cel care alege binecuvantarile sau blestemele, in fuctie de deciziile si actiunile lui.

| Helper07 a răspuns:

Cata vreme nu ai facut ce ti-am recomandat nu poti spune ca Dumnezeu ti-a dat suferinta si inutilitate. Dumnezeu iti da, dar in gura nu-ti baga. Dumnezeu ti-a dat un talent, daca nu cauti sa-l descoperi si sa-l desvolti e doar vina ta.

| inflicted a răspuns:

Nu da nimic si nu exista talent. Din pacate unii au mai multa ambitie si altii sunt lenesi asta e diferenta.