| StrongHeart a întrebat:

De ce e religia un subiect atat de controversat?
Oare de aia exista razboaie si suferinta, pentru ca oamenii nu pot sa tolereze ce cred alti oamenii si vice versa?

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Conform cu Cele Zece Porunci: daca te inchini la alt zeu, pedeapsa cu moartea.

Paganismul nu avea problema asta: te puteai inchina la cati zei doreai.

| Celcestietot a răspuns:

Razboaiele sunt cauzate cu scopul de a cuceri sau apara bunuri si in cele mai multe dintre cazuri, de a asupri alta uniune omeneasca, nu pentru ca Buddha a gresit mana lui Shiva atunci cand au dat noroc, iar acesta s-a suparat si a decis sa faca mare razboi pe Pamant alaturi de cei care ii se inchina sau povesti de genul. Si in istorie este dovedit ca multe razboaie au fost cauzate de necredinciosi sau crestini cu numele, asa ca religia dispare din ecuatie atunci cand este vorba de inceperea un razboi. Ateii fanatici vor spune ca religia a cauzat multe razboaie in istoria omenirii.

| Mădă0611 a răspuns:

Eu sunt atee, nu ma deranjeaza credintele altcuiva pana incep oamenii sa ma considere posedata, "bolnava cu capu". Citeste cap 13 din Deuteronom. Mi l-am amintit duminica noaptea uitandu-ma la "Patimile lui Hristos", filmul lui Mel Gibson. Cat l-au batut. Ma indoiesc ca daca scena ar fi fost reala, chiar l-ar fi batut atat, murea dupa 10 minute, dar in Deuteronom Dumnezeu le porunceste evreilor sa omoare fara mila pe oricine le vorbeste despre alt "dumnezeu", mama, tata, frate, sora, indiferent cine, chiar le promite protectie daca fac cum le cere. O fi si atei dusi cu pluta, dar in rest, eu in religii vad instigare la ura si violenta fata de cei de alta credinta. Iisus o fi zis "iubeste-ti aproapele", dar a zis si "cine nu e cu mine e impotriva mea".

| LPCTSTR a răspuns:

Sa vina unu' sa-ti dea peste bot ca "aerul" tau nu exista duce la numai la un comportament ireductibil la ratiune.

| aditimus a răspuns:

Religia a fost mereu un subiect de discutie, razboaiele au fost si vor fi nu pentru ca asa vrem noi ci pentru ca tot oamenii ne conduc, de la sefi, guverne, etc

| JicaContra a răspuns:

Raspunsul CORECT e destul de simplu:
religia exploateaza frica de moarte a oamenilor, si o face ca sa controleze oamenii (crestinismul care in general e o afacere, e la mici pitici pe langa islamismul care e ABSOLUT despre control)

insa oamenii incep sa nu mai fie animalele de acum 2-3 sute de ani, care nu aveau motive sa gandeasca si deci nu contestau religia, oamenii incep sa se trezeasca si sa gandeasca

DAR, religia e impusa de niste oameni care sunt maestrii in propaganda si spalarea creierului, pentru ca practica asta de mii de ani, ca sa impuna religia lor

asa ca, cand doua forte se ciocnesc, ies scantei

| CleanHeart a răspuns:

Oamenii nu ajung la pace din cauza rautatii umane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că are vreo legătură cu toleranta, mai mult cu invidia, oamenii se omoară și se calca pe capete pentru 3-5 chestii= sex, bani, pământ, resurse, și mai ales "puterea" de influențate care o are o anumită persoană asupra altora.

| oz_1736 a răspuns:

Daca vei intelege ce iti scriu, vei intelege multe.
Un caine te apara si iti apara curtea nu pentru ca este al tau, ci pentru ca tu si curtea sunteti proprietatea lui, iar el apara ce este a lui.
Spune-i unui drogat, fumator, betiv ca nu este bine ce face, ca va muri din cauza asta. Iti va raspunde rastit ca face pe banii lui iar tu sa-ti vezi de ale tale.
Este sentimentul de paternitate, de proprietate. Ideea ca eu stiu ce fac, nu te baga.
Doctrina se situeaza cam in aceeasi zona. E a mea si e cea mai buna

Răspuns utilizator avertizat
| Kyılε a răspuns:

Salut.
Îmi place întrebarea ta. Religia a fost mereu un subiect controversat, prin simplul motiv că religia și știința sunt două subiecte total opuse. Cum știința poate fi demonstrată, iar religia poate fi doar povestită, este evident că unii oameni au preferat să conteste realitatea religiei, în timp ce alți oameni dădeau o importanță mare acesteia. Foarte mulți oameni sunt îndoctrinați și obligați să preia învățăturile unei anumite religii, iar acest lucru își pune serios amprenta asupra mentalității acestora și relației cu alte naționalități/religii. De asemenea, existența mai multor religii nu ușurează situația, deoarece vorbim de mai multe categorii religioase (creștini, musulmani, budiști, iudei etc.), precum și ateii, care se vor a fi desprinși de orice religie, deci automat avem de a face cu mentalități și concepții diferite, și nu în ultimul rând de prejudecăți.
Îți recomand o carte, "Sapiens: Scurtă istorie a omenirii", scrisă de Yuval Noah Harari, care răspunde foarte bine la această întrebare și sincer îți deschide orizontul către multe alte întrebări.
Sănătate!

| StrongHeart explică (pentru Kyılε):

O sa o caut, mersi!

| Clarity a răspuns:

O sa încerc sa răspund o parte din întrebări fiindcă îs atât de generale, putem sa vorbim despre asta la nesfârșit, fiecare persoana poate sa vina cu alt răspuns.

Religia ii un lucru foarte complicat după părerea mea, din faptul ca sunt atâtea, atât de diferite și controlul care îl au asupra oamenilor. Citește despre religiile noi care au apărut in secolul douăzeci. Îs atât de complicate, in cât și anumite culturi se numesc noi religii. Este un documentar despre Scientology, dacă vrei sa te uiti online, am cercetat puțin despre cate cazuri la tribunal or avut in multe tari. Ii o ‘noua religie’ care încă creste chiar dacă ii cult.

Pentru mine religia încearcă sa manipuleze ce credem, ce facem și cum vedem pe cei din jur. Poate sa cuprindă pe oricine fiindcă toți nis pe pământ căutând răspunsuri de ce suntem aici și ce trebuie sa facem. Când am cercetat despre culturi, ceea ce ma surprins a fost faptul ca voiam oameni sa vina sa pună întrebări, sa deschidă conversația ca sa poată sa ii atragă înăuntru pana numai pun nicio întrebare. Așa am realizat ca in mare asta ii începutul la majoritatea religiilor ai culturilor.

Multă lume in ziua de azi nu vreau sa aibă de aface cu nicio religie, fiindcă știu mai multe despre manipulare și despre câteva dintre greșelile care persoanele din religiile astea le-au făcut. Fiecare religie și cult are un principiu cu care te poate atrage, ca ii vorba de știință, natura, meditație, pace și multe altele. Lucruri de care orice persoana poate fii interesată și atrasa.

Nu stiu sincer daca ii despre faptul ca nu pot sa tolereze ce cred alte persoane și faptul ca ce cred alte persoane și fac cu viața lor ii 100% greșit. Alti vor sa ii omoare, alti sa ii salveze, alti sa ii tortureze pana se schimba.

Razboaiele exista din mai multe motive, dar si religia are un loc acolo. Sunt persoane foarte puternice și religioase care încearcă sa convingă cât mai multă lume ca ce fac ei ii corect. Uita-te la The Family, dacă vrei
sa înțelegi ce fac oameni când cred in ceva atât de puternic, in special in politica. Dacă îmi aduc bine aminte, spune și ce se petrece in alte tari, cred ca menționează și România, ceea ce m-am mirat.

Subiectu ii foarte complicat, multă lume ii curioasa și încearcă sa descifreze subiectul. Tot ce știu ii ca trebuie sa ajutam nu sa judecam.
Nu știu dacă ai înțeles ce vreau sa zic aici, și eu încă încerc sa descifrez subiectul și sa îmi dau seama ce se întâmpla și de ce.