| dorinlucian7345 a întrebat:

De ce este ascunsa istoria, si de ce suntem mintiti in fiecare zi? ISTORIA PĂMÂNTULUI

Viața, istoria și forma acestui pământ m-a făcut sa pun multe semne de intrebare.
Trăim pe un pământ pe care nu-l cunoastem. Am apărut într-o eră tehnologizata in care totul se transmite cu viteză. Atât telecomunicațiile cât și educatia, știința, informația și totul este la superlativ. Am învățat istoria acestui pământ, am acceptat forma acestuia și vârsta acestui pământ.
Suntem o generație care ne înmulțim amețitor de repede, chiar foarte repede. La începutul secolului trecut, eram sub un miliard de locuitori, in 2008 eram 6 miliarde, acum in 2018 suntem 8 miliarde de locuitori, iar in 2022, estimarile sunt ca vom fi trecuți de 10 miliarde.
Oare chiar realizam când pronunțam miliardul? Ce înseamnă un miliard? Dar opt miliarde? Numărați va rog până la un miliard și vedeți cât timp vă ia. Nu fac apologia miliardului și nici a înmulțirii acestei populații dar ne înmulțim in cifre foarte alarmante și nu realizăm ce înseamnă aceste cifre pe care le pronunțam. Gândiți-vă că 8 miliarde este extrem de mult și unde este această populație când procesul demografic este in scădere. Ar trebui sa vedem peste tot oameni. Și totuși acești oameni, marea majoritate a lor, vin din țări care nu au recensăminte făcute, nu au o evidență fizică, ci mai degrabă cineva le dictează.
Faceți un exercițiu de imaginație și ganditi-va ca acum este anul 1 DC și numărăm minutele și până in anul 1869 abia sunt 1 miliard de minute.
Ganditi-va la enormități-le științei și astronomiei care calculeaza distantele intre aștrii și mărimi de miliarde de km și mă opres aici cu miliardele.
Acum să ne gândim dacă această minciună se perpetueaza pentru a conduce masele, că am fi atât de mulți. Oare și istoria nu ar fi atât de compromisă? Această istorie care ne-a fost predată in scoli? Oare nu este compromisă?
Suntem in anul 2018, deci de la Isus Hristos și până acum au trecut doua mii și un pic, de ani și totuși nu este o perioadă așa de îndelungată, dar noi avem informații aproape certe de cca. 200 de ani incoace și spun aproape certe, pentru că și din aceste informații lipsesc amanunte importante. Dar in cei 2000 de ani trecuți, oare câte reproduceri si câte informații false am primit.
Avem informații valabile de la bunii și străbunii noștrii care au trăit într-o perioadă de 200 de ani, dar in restul istoriei? Acoperim aceasta istorie cu informații furnizate de catre cine? Cine altcineva decât știința. Aceiași știință care ne-a dat forma acestui pământ si care ne-a spus ca suntem 8 miliarde și care ne spune ca apa este H2O, dar descompunand formula apei vedem ca lipsesc kg de materie. Pentru a reproduce matematic pe intelesul tuturor 100 kg. hidrogen lichid cântăresc 7 kg. iar 50 kg. de oxigen lichid, cântăresc 12 kg. Astfel adunate dau 19 kg, care ocupă un volum de 150 litri, știind că 150 litri de apă cântăresc 150 de kg, diferența de kg de la 19 la 150 kg, de 131 kg unde este? Sau ce ar reprezenta? Concluzia este că acceptăm orbește răspunsuri fără a cerceta.
În multe alte moduri am fost manipulați iar cea mai mare parte a omenirii trăiește in continuare această manipulare ca fiind un lucru normal. Mai mult...in loc să-și puna semne de intrebare, acestia arată cu degetul sau râd copios pe seama celor care sunt treziți și văd adevărul, nealterat de științele manipulatoare.

Videoclip 1 - https://www.youtube.com/watch?v=ItDSWVAFSB4
Videoclip 2 - https://www.youtube.com/watch?v=v2Mr5m2C0P4

Ce parere aveti? Impreuna putem schimba lumea!

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Poate trebuia să le iei pe felii. Ai abordat prea multe subiecte deodată si atenţia cititorului se dispersează în astel de cazuri. Dacă deschizi un subiect separat pentru forma pământului, altul pentru miliardele de oameni, altul pentru compoziţia apei s-a.m.d., e cu totul altceva, ne putem concentra asupra unui subiect anume. De exemplu, ce ai vrea tu să spui despre forma pământului? Ce formă crezi că are? Hai s-o luăm asa, pe bucăţele.

| SG1995 a răspuns:

Au sunat de la ospiciu, te vor înapoi tataie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar totusi de ce am fi mintiti? Adica ei ce castiga daca noi credem chestiile astea? Ca sa ne manipuleze sa...ce?

| anonymus4106 a răspuns:

Aici e un bombardament de intrebari aruncate la intamplare. Eu o sa raspund la intrebarea aceea cu H2O. Tu faci confuzia intre volum si masa. Volumul reprezinta spatiul pe care il ocupa o substanta iar masa, putem spune ca depinde de tipul de substanta(de ex. hidrogen, oxigen) si numarul de molecule din acea substanta, cu toate ca nu e asa mereu (check special and general relativity).

Daca 100kg de apa in conditii normale au un volum de 100l, nu inseamna ca 100kg de oxigen sau de hidrogen vor avea tot 100l. Asta depinde de densitatea fiecarei substante. Iar densitatea, depinde la randul ei de asezarea atomilor intr-o molecula de substanta, de legaturile dintre molecule, de presiune si de temperatura. Astfel, daca combini hidrogen de un anumit volum cu oxigen de un altvolum, va fi o reactie chimica, iar volumele nu se vor aduna, ci MASELE. Nu am inteles de ce ai spus ca 100kg de hidrogen lichid cantaresc 7 kg. Poate 100l?

In privinta populatiei nu mi se pare incredibil. Poate ii ia mult unui om sa numere pana la 8 miliarde, dar gandeste-te cat timp le-ar lua unui milion de oameni, daca ar imparti numaratoarea. Fiecare ar numara pana la 8000. Nu ma pricep, dar o problema asemanatoare este cea a iepurilor lui Fibonacci: http://www.scrigroup.com/......64635.php. Aici poti vedea cat de usor poate creste numarul care intr-un interval de 10 generatii poate ajunge de la o suta de mii la 10 miliarde.

| doctorandus a răspuns (pentru anonymus4106):

Parerea mea e ca are o psihoza.

| dorinlucian7345 explică:

In acelasi timp, s-au distrus si se distrug artefactele din Orientul Mijlociu oare de ce? Alta ordine de idei, Revolutia industriala, de unde a inceput totul, adica s-au trezit toti sa inventeze chestii, suna stupid. Minciuna are picioare scurte! Sistemul este tocmai facut astfel pentru a ne mentine sclavi!