| RAY a întrebat:

De ce este nevoie de un stabilizator de tensiune? Daca ai aparate mai multe care consuma multa energie pentru asta, curentul vine cu o tensiune iar aia scade sau cum e?

https://www.tpu.ro/......bilizator/

2 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Majoritatea aparatelor electrice functioneaza cu o tensiune de 220 de volti, dar apar des fluctuatii, din cauza consumului mare, si unele aparate nu merg, altele se pot strica. Stabilizatorul e cam ca o baterie care se incarca si apoi da ce tensiune trebuie. Am pentru centrala, si chiar daca tensiunea scade mult, gen ieri era 170, el "producea" 230. smug O tensiune prea mare le poate arde. Sper sa nu patesc asta la cei 250 de volti care sunt cand dorm vecinii. Cautam pe net sa iau pentru toata casa, si am gasit unu de vreo 6400 de volti, dar zicea cineva ca daca se depaseste consumul, intra in protectie si opreste curentul, logic. N-am facut un calcul ce consum am, dar nu ma incat ideea sa raman fara curent cand aprind un bec. Cel pe care il am e simplu de folosit, il bagi in priza doar, cele mari trebuie montate de electrician. La munca este unu cat un frigider. Ala te protejeaza de sub si supra tensiune.

| halogen001 a răspuns:

La mine tensiunea e tot timpul 235V-240V. Probabil ca e bun stabilizatorul cand tensiunea depaseste anumite limite in plus sau in minus. Un alt mod de protectie e folosirea unei sigurante care protejeaza la supratensiune, subtensiune si intreruperi si reveniri repetateale curentului. https://bit.ly/3suKj5e
https://www.aliexpress.com/item/4000164057985.html?