| DarkOrbitMoon a întrebat:

De ce este nevoie sa ne indragostim?

Răspuns Câştigător
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu este nevoie.Stă în caracterul raţiunii umane această ataşare sentimentală. Poţi găsi şi răspunsuri logice, ştiinţifice la această întrebare, dar oamenii preferă să păstreze acest simbol al ataşamentului uman sub forma unui mister, devenind astfel un sentiment mult mai puternic.Un altfel de răspuns îl poţi găsi în versurile poemului "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii", de L.Blaga.
Dragostea,ca un mister,devine o simţire mult mai profundă,mult mai adâncă,aşadar,pentru a nu o distruge,nu este nevoie de cercetări ştiinţifice pentru a elucida misterul,distrugând "vraja nepătrunsului ascuns".
Deci,nu este "nevoie",ci simţim că ne îndrăgostim,deoarece suntem evoluaţi, avem raţiune, creativitate, imaginaţie, totul stă la baza evoluţiei umane.

32 răspunsuri:
| Liiia7 a răspuns:

Pentru ca asta-i viata... Iar lucrurile rele se intampla mereu oamenilor buni...

| DarkOrbitMoon explică (pentru OnuOnulică):

Fara link-uri.

| piTiCcu a răspuns:

Sentimentul puternic, cuprinzator care iti spune ca trebuie sa fii langa persoana "aleasa" asta e dragostea-dorinta de a fi cu cineva care te intelege, simte ce simti si tu, te ajuta, te respecta si cel mai important te iubeste! Sper ca ti-am fost de ajutor.
Bye, bye!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ca să te simți împlinit sufletește!
Pa, pa.

| contαbαndonαt a răspuns:

Serios, chiar nu e.

| sacura a răspuns:

Sa te indragostesti este un sentiment care al vei afla intr-un final si nu poti scapa de el e normal sa iubesti te simti minunat te simti inpacat sufleteste

| OOOLEOOO a răspuns:

Pentru a ne reproduce si a asigura supravietuirea speciei.

| SexyBlue a răspuns:

Salut beyond. raspunsurile acestori oameni nu sunt pe masura. ai intrebat de ce este nevoie sa ne indragostim. pai asta e si ideea daca nu iubesti pe nimeni nu place pe nimeni nu simti nimic pentru nimeni nu e este obligatoriu sa te indragostesti de cineva aiurea doar pentru ca trebuie no talking. in locul potrivit, la momentul potrivit persoana aceea apare. iar tu o sa te indragostesti si o sa formati un intreg! sper ca ti-am fost de folos happy

| DarkOrbitMoon explică (pentru OOOLEOOO):

Neah,pentru a ne reptoduce nu este nevoie de dragoste.Sa fim seriosi, exista atatea cazuri in jurul nostru, aici e vorba de instinct...nu de iubire.

| ErrorFound a răspuns:

De ce ti se pare ca "e nevoie sa te indragostesti"?
Poate vrei sa spui:"de ce ne indragostim"?, dar nu este nevoie oricum...simti tu nevoia sa te indragostesti asa, de capu' tau?

| Exilee a răspuns:

Sunt foarte multe perspective de privit si multe puncte de vedere de discutat. Pot sa rezum totul la o scurta "schema":

Din dragoste => indragostiti => perpetuarea speciei prin aparitie de urmasi.

| Polaris a răspuns:

To get beyond the dark sun.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Sexul se face cel mai des din sentimentul de iubire.
''Imi iubesc partenera si vreau sa fac sex cu ea''

| sublime89 a răspuns:

Ca sa ne putem inmulti.

| Kalla a răspuns:

Pentru ca nu putem trai fara dragoste.

| Duucu a răspuns:

Nu este nevoie

| Shammal a răspuns (pentru Exilee):

Si daca fata e infertila iar baiatul impotent? ei nu se mai indragostesc?

| Shammal a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Tot ce poate face stiinta e sa studieze corpul fizic ori mintea (procesele cognitive), eu spun ca dragostea este dincolo de cele doua instrumente (corp si minte)

| Shammal a răspuns:

Nimic nu este nevoie (trebuie), tot ce faci, faci pentru ca simti si pentru ca vrei;
te indragostesti atunci cand simti o imensa dragoste in tine si nu mai poti s-o suprimi si o lasi sa curga, o impartasesti cu persoana din fata ta; simti ca exista ceva in persoana din fata ta pe care nu poti sa-l descri si esti coplesit(a) de sentimentele pe care le trezeste in tine

| Mădă0611 a răspuns (pentru Shammal):

Sentimentele au aparut odata cu evolutia, deci se transmit urmasilor, astfel orice persoana sanatoasa psihic se poate indragosti.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru perpetuarea speciei. Te-ai gandit vreodata de ce pasarile paradisului arata cum arata? Pentru a atrage femele. Fiind prea multe exemplare, a fost nevoie de multa infrumusetare, dar de ce ar fi nevoie daca specia se poate perpetua fara "iubire"? Pentru ca nu se prea poate, astfel organismul s-a adaptat. A aparut iubirea, oamenii au creat legi. Cum ar fi fost ca 20 de femei sa fie gravide in luna a 8-a, sa zicem, si niste barbatii ar avea chef de sex, ele ne avand? Le violeaza si sigur nu cu grija, astfel ele pot pierde copiii, ciuciu perpetuare, dar daca e iubire, barbatul, ca e mai puternic fizic, a facut niste legi, imi place Gigica, e a mea, n-o atinge nimeni.
Poveste la mintea cocosului. laughing

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

"simti tu nevoia sa te indragostesti asa, de capu' tau? "

- Dar oamneii nu pot sta singuri la infinit.
Un om care nu este iubit si nu iubeste, e mort...

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

Pai: Te indragostesti de o persoana datorita a ceea ce este sau ceea ce face.
Dar nu te indragostesti de cineva pe care nu simpatizezi doar ca sa poti spune ca iubesti.
Deci, simiti nevoia sa te indragostesti asa, de capu' tau? Sau nu?

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu.

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

Pai vezi ce-am vrut sa spun? big grin

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Da happy

| Kyou a răspuns:

Pai dupa ce se indragostesc, oamenii se inmultesc, si totul ca sa se enerveze tata cand isi aminteste ca deja sunt prea multi oameni pe planeta asta.

| allyn333 a răspuns:

Pentru ca apoi o sa existe o familie apoi urmasi, te-ai prins tu.

Răspuns utilizator avertizat