| troleibuz a întrebat:

De ce este o mandrie sa nu citesti carti? Mereu cand se pune o intrebare despre carti pe acest site se trezeste un destept sa spuna ca el a citit doar asul de trefla.

34 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

E din cauza la ce se mediatizeaza la tv.Ce sa invete copilarimea de la vulpita si biorel? nimic, apai ce se mediatizeaza la tv? tsatse buci, fund, si sex mult, droguri.Deci ce sa invete? Vreun exemplu demn de urmat? apai cam nimic.Atunci despre ce vorbim? E vorba de exemplu care este oferit.Pe vremea mea(dooh, ce batran ma simt, nascut in '91 ) prin anii 2000 cand am inceput sa constientizez cat de cat, nu era ca acum.Atunci toti ne imbracam la fel, nu prea gaseai nike puma sau mai stiu eu ce.Citeam nu pot sa zic ca citeam,citeam ca un copil normal povesti si altele, mai tarziu am citit si romane, nu multe, dar cateva am citit, am idee.Acum ce pot spune, copii la 13 ani au barba, fetele la 13 ani is dezvoltte de zici ca au 20 de ani.Deci a cui e vina? Revenim, ce vedem la tv, ce exemple?

| Adry05 a răspuns:

Pe cine avem la conducere și cum militează atâția în momentul actual împotriva unor lucruri dovedite științific de oameni de milioane de ori mai competenți decât ei, spune destul.

| RAY a răspuns:

Daca citesti biblia mi mila de tine sincer e jale https://www.youtube.com/watch?v=bR5ioi1oJ1I
daca citesti astea https://www.libris.ro/......rie-online te felicit

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mie imi e rusine ca anul asta nici macar o carte nu am terminat. am incep dar nu am terminato

| sierra1 a răspuns:

Ok, și ai citit o carte, un roman sau zece... și cu ce ești tu mai bun că ai lecturat niște povești?

| troleibuz explică (pentru sierra1):

Nu ai inteles intrebarea.

| troleibuz explică (pentru sierra1):

Mi-am amintit ce raspunsuri inutile dati in general. V-ati simtit pentru ca faceti parte din categoria asului de trefla. Am inteles. Raspundeti la subiect de acum incolo. Si nu o sa aiba nimeni nicio problema cu voi. Nu spune nimeni ca e mai presus pentru ca citeste. Intrebarea era de ce se cred asa grozave persoanele ca dvs? Care nu fac nimic productiv, nici in timpul lor liber si nici aici, pe site. Nu am scris nicaieri ca este vorba de literatura, cartile pot fi si non-fictive, ati fi stiut asta daca aveati contact cu ele... Cel mai frumos ar fi sa stea fiecare in bula lui. Persoanele care citesc sa primeasca raspunsuri de la persoane care citesc. Persoanele care nu citesc sa nu se mai bage in seama degeaba la intrebarile cititorilor.
Nu ai cum sa vii la intrebarea mea despre carti, sa zici ca ultima carte pe care ai citit-o a fost asul de trefla. Sau alt raspuns prin care sa arati ce mandru esti tu ca nu ai citit o carte niciodata. Si sa spui ca EU sunt persoana care se crede superioara. Nu ai cum.

| sierra1 a răspuns (pentru troleibuz):

"V-ati simtit pentru ca faceti parte din categoria asului de trefla...Care nu fac nimic productiv, nici in timpul lor liber si nici aici"

- ehe, aici am putea dezbate nițel dar ai pica pe locul paișpe! Dar in mod evident, nu e cazul

| GabiDumitrescu a răspuns:

Uita-te cum multora li se pare ok ca sintem condusi de o adunatura de inapti intelectual care efectiv si-o bat de aia cu ceva urma de profesionalism si mai ales bun-simt de prin USR - si nu numai, ca - din pacate pentru ei - mai sunt si oameni ok prin penele...

| Wr3nch a răspuns:

Ca vezi doamne ei muncesc serios/au scoala vietii si nu au timp de treburi de astea de intelectualilaughing

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu am vazut pe nimeni sa se mandreasca ca nu citeste. Si daca chiar o face, asta e, el pierde.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Pun e o intrebare despre literatura. O sa vezi.

| Iote a răspuns:

Este o mandrie? De cand? Eu zic ca este o rusine sa nu citesti carti. Cei care raspund asa dau dovada de lipsa de educatie si %^&***)!@.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai da ce deranjat esti tu de acești oameni "bruți", fără bune maniere si educație.
Vai, ocoloti-mă izvoarelor de necunoastere!
Iedul care încearcă sa fie Ferrari...

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Canta la alta masa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Vrei sa-ti cant cu ceva în cap?

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Asa tanar si asa violent. Probleme in familie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Miros o doza de superioritate care provine de la tine dar ma tot întreb de unde vine.
Cred ca ti-a căzut în cap si după aia s-a îndreptat spre mine, n-are cum sa fie altcumva.
Sau poate ca anumite specimene se simt superioare chiar dacă n-au nimic în trăistuță.
Sau spun de altii ceea ce știu despre ei.
Trolie trolie...

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Nu am spus nicaieri ca sunt superior. Daca asta iti inspir, probabil sunt.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Sau ai tu complexe de inferioritate. Este si asta o posibilitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Nu îmi inspiri superioritate, imi inspiri inferioritatea care încearcă sa fie sau sa para superioritate.
Trolie.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Daca atat de putine cuvinte iti inspira superioritate ai niste probleme cu stima de sine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Ti-am citit mai multe cuvinte, trolie.
Superioritatea sanki e ceva minor pe lângă celelalte chestii rostite pe site.
Nu mai incerca sa te dai smecher ca nu esti.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Atunci ai prea mult timp liber.

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Da, asta ai înțeles tu.
Te salut trolie, sa devii un mare magistrat si sa ne faci mandri.

| troleibuz explică:

Nu degeaba se spune ca prostia e insistenta.

| sierra1 a răspuns (pentru troleibuz):

" troleibuz explică: Nu degeaba se spune ca prostia e insistenta"

foarte corect: citindu-ți majoritatea intrebărilor, iți dau dreptate necondiționat

| troleibuz explică (pentru sierra1):

Slabut. Nici nu ma asteptam la mai mult. Replici ''de cartier''.

| troleibuz explică (pentru sierra1):

Ce au intrebarile mele? Va depasesc?

| Bariel a răspuns:

Tin minte ca in scoala generala ne-a pus doamna de romana intrebarea " Ce carti ati citit voi pana acum? " Ne a ascultat raspunsurile pe rand, multi ziceau ca nici una, iar eu desteptul m-am gandit sa dau nume de carti inventate halandala, cand eu citisem doar cei trei porcusori si scufita rosie. Deci pentru mine nu era o mandrie in a nu citi, regret ca abia acum un an am descoperit ca cititul este minunat, mai ales astea adventure, fiction, sf, iti intriga imaginatia. E ca un film bun in care tu iti creezi imaginea caracterelor si a actiunilor. Recomand cartile lui Penelope Douglas oamenilor sadistici de pe TPU

Pentru că majoritatea cărților sunt efectiv proaste și nu merită să îți irosești timpul cu ele.
Unii oameni au capacitatea să gândească și singuri, nu au nevoie să se piardă în ficțiunea altora.
Cât despre cele nonficțiune, prefer oricând să citesc articole științifice în loc de o carte. Conțin informație mult mai palpabilă. Sau pasaje din tratate de specialitate. Ceea ce nu se poate califica la "cititul cărții".

| marniii a răspuns:

Exact asa e si au trecut 2 ani de la intrebarea ta

| valentinsdq a răspuns:

Nu e o mandrie. Cei care s-ar mandri cu asta, vor sa para importanti desi ei sunt exact opusul.
Cititul te ajuta sa treci peste limbajul de lemn pe care multi dintre conationalii nostri il au. Devii mai "citit".

| alexandrugionea a răspuns:

Nu mai incerca sa intelegi mentalitatea altor oameni, iti pierzi timpul.