| MarioDraghi a întrebat:

De ce este pamantul rotund?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cine ti-a zis ca-i pamantul rotund, cand el este aplatizat?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai aici, o gramada de articole despre pamant si forma lui aplatizata, ia de citeste:
https://www.google.com.au/......ps?/search

| T0T a răspuns:

Din cauză că gravitația conferă atracție din toate direcțiile aproximativ la fel, de aici și forma aproximativ rotundă sau presupunerea unora că universul are formă elipsoidă(sau așa mai îl reprezintă) căci el se extinde în toate direcțiile deși e o reprezentare cam superficială în 3D însă e un exemplu. Dacă se extinde uniform în toate direcțiile îți imaginezi că nu poate fi o figură cu colțuri. Același lucru și despre atracția uniformă.

| N0xEterniS a răspuns:

Este rotund multumita gravitatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar fi cub cine ajunge pe muchii s-ar pravali in jos sau ar trebui sa urce in sus pe pante mari iar ca sa treaca de o muchie ar trebui s-o gaureasca sau sa foreze un tunel sau tunele lungi. Viata ar fi supusa multor pericole si greutati. La colturile patratului s-ar sta ca in aer. Daca ar fi disc, cine ar ajunge la margine s-ar desprinde de Pamant ajungand in cosmos. Daca ar fi piramida ar fi aceleasi probleme ca la forma cubica. Deci Dumnezeu a creat legile fizice si a facut sa existe gravitatia ca Pamantul sa fie sferoid si viata pe el sa se desfasoare cat mai usor si mai placut pentru om. Gravitatia face ca, corpurile cosmice cu masa mai mare sa fie sferoide pentru ca gravitatia actioneaza egal din toate directiile spre centrul corpului cosmic. Insa forma spiralata in 2D a galaxiilor nu respecta forma sferoida. Daca Pamantul ar fi toroid atunci dinamica in sistemul solar ar fi mai complexa pentru a avea ziua pe toate suprafetele si zilele ar fi inegale si anotimpurile ar fi foarte variabile conducand la perturbarea ciclurilor vietii biologice. happy

| 1231242 a răspuns:

Pamantul este plat cine te-a mintit?

| KiszMy a răspuns:

Ca să fie cât de cât sferic.